Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Czasy są trudne. Na pewno nie myśleliśmy, że pandemia będzie trwała tak długo, że znów będą niedogodności związane z wprowadzeniem pewnych ograniczeń w kontaktach społecznych.

Niektórzy stracą dochody, bo będą musieli zamknąć swoje firmy lub ograniczyć działalność. Inni bezskutecznie będą poszukiwali pracy. Skutki korona wirusa jeszcze nie są w pełni znane, a nie wiadomo, czy nie trzeba będzie zaakceptować ograniczeń na dłuższy czas. Niepewność jutra powoduje to, że wszyscy teraz jesteśmy w permanentnym stresie. Nasz mózg też działa inaczej. Jest zdezorientowany, trudno mu się skoncentrować na wykonywanych zadaniach. Zaczynamy działać trochę , jak sterowani automatycznym pilotem.

Wszystkie kreatywne zajęcia odkładamy na później. Nie szukamy pracy, bo i tak jej nie ma. Nie poznajemy nowych ludzi, nie tworzymy więzi, bo nie można się spotykać w grupie. Pracujemy zdalnie, uczymy się zdalnie. I zaczynamy mieć coraz mniej oczekiwań w stosunku do siebie, do innych ludzi. A życie biegnie, czas przecieka nam przez palce. Wszystko się rozłazi. Ważne sprawy są odkładane na później.

 

Czy ograniczenia są dobrym pomysłem w takiej sytuacji ? Może warto pobudzić nasz umysł do kreatywności i zamiast ograniczać materiał konieczny do zdania egzaminu maturalnego, czy końcowego w szkole podstawowej, nauczyć się zdobywać wiedzę umiejętności innymi , bardziej skutecznymi metodami, ekonomiczniej wykorzystywać czas przeznaczony na naukę. Jeżeli teraz sobie odpuścimy, to tych strat nie da się chyba już nadrobić. Tracą i młodsi i starsi. Jeżeli pandemia potrwa dłużej, to nie można odkładać życia na później. Te lata już nie wrócą. Trzeba je zacząć wykorzystywać efektywnie.

W ramach tego, co można, da się wiele zrobić i mimo pewnych ograniczeń można cieszyć się życiem. Na pewno coś wymyślimy i będziemy nasze pomysły realizować. Każda próba nas rozwija i przybliża do osiągnięcia celu. Pobudzony umysł będzie nam dłużej służył, a i ciało postara się za nim nadążyć. Można zacząć od przygotowania świąt. Warto rozejrzeć się za dekoracjami, prezentami, przygotować menu. W skromniejszym gronie, ale święta będą i być może łatwiej będzie w tych okolicznościach usłyszeć to, co mają nam do powiedzenia nasi najbliżsi, lepiej ich poznać. Powodzenia.

mgr Teresa Raczyńska

Psycholog Zakładu Opieki Zdrowotnej MIL-MED w Gryficach

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x