Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Leśnicy z Nadleśnictwa Resko zakończyli operację przy drogach publicznych oraz leśnych miejscach postoju usuwając 1345 drzew niebezpiecznych.

Nadleśnictwo Resko zakończyło akcję usuwania drzew ograniczających widoczność, grożących zawaleniem oraz niebezpiecznie wychylających się z lasu nad lokalne drogi publiczne. Intensywne prace przy drogach odbywały się w ostatnich miesiącach 2020 roku.

Usuwanie drzew zagrażających bezpieczeństwu przy drogach wymaga często wstrzymania ruchu oraz chwilowego zajęcia pasa drogowego. Na szczęście kierowcy okazali się wyrozumiali i cierpliwie oczekiwali na możliwość przejazdu.

Tego typu prace to złożone przedsięwzięcie. Listę drzew niebezpiecznych sporządzają leśniczowie z poszczególnych leśnictw. Każdy etap prac jest szczegółowo zaplanowany. Zostają wytypowane osoby odpowiedzialne za organizację i nadzór, kierowanie ruchem oraz oznakowanie w terenie. Instruktaż stanowiskowy szczegółowo określa przepisy BHP, które muszą być zachowane podczas wykonywania ścinki drzew. Wszyscy przebywający na powierzchni ubrani są w kamizelki odblaskowe i kaski ochronne. Ustala się system porozumiewania za pomocą znaków i sygnałów. Prace przy usuwaniu drzew niebezpiecznych zlecane są najczęściej zakładom usług leśnych, które dysponują wykwalifikowanymi pilarzami oraz odpowiednim sprzętem.

 

Jeżeli drzewa po ścince znajdują się w pasie drogowym muszą być natychmiast usunięte a jezdnia uprzątnięta.

W tym przypadku całość akcji planowali oraz koordynowali pracownicy Nadleśnictwa Resko. Dzięki profesjonalnemu zabezpieczeniu dróg przez Straż Leśną, udało się ograniczyć zagrożenie.

W 2021 roku również należy spodziewać się tego typu działań.

Resko24.pl/Tekst i zdjęcia: Nadleśnictwo Resko

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x