Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

"UKRYTE DZIEDZICTWO" to ogólnopolska kampania archeologiczna poruszająca temat polskiego dziedzictwa narodowego ukrytego w ziemi i pracy archeologów, a także promocja tych działań w społeczeństwie.

Projekt edukacyjny „Ukryte dziedzictwo. Co kryje polska ziemia?” realizowany w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” skierowany jest do szkół, instytucji i organizacji pozarządowych działających na rzecz dzieci i młodzieży. Organizatorem kampanii jest Fundacja Archeologiczna ARCHEO oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie, a swoim patronatem objęło ją Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Przygotowane dla nauczycieli materiały do realizacji zajęć mają kształtować wśród młodych odbiorców świadomość obywatelską oraz właściwy model postawy w zakresie ochrony i zachowania polskiego dziedzictwa archeologicznego. W projekcie wzięła udział klasa 3b. Lekcja odbyła się zdalnie. Dzieci poszukały w domu przedmiotów, różnych rzeczy, które są pamiątką rodzinną, czy zostały znalezione w różnych okolicznościach, czasem wykopane z ziemi, a stanowią pewien materiał do badań historycznych.

 

Takie badania dzieci wykonywały same. Pewnych informacji musiały szukać podczas rozmów z rodziną czy przeszukując internet i inne źródła informacji. Zadaniem dziecka było zaprezentować dany przedmiot czy dokument i uzupełnić kartę opisującą zabytek archeologiczny. Zadanie to, a także film dołączony do materiałów na zajęcia, dało dzieciom namiastkę pracy archeologa, co wpisało się w działania szkoły w zakresie zawodoznawstwa. Naśladując pracę archeologa, trzeba było przedmiot opisać, narysować, zważyć, zmierzyć i zaprezentować innym. Dzieci były bardzo zainteresowane i podekscytowane wykonaniem pracy i nauczyły się, jak cennym historycznie może być przedmiot, który został znaleziony, odkryty, zachowany w rodzinie jako pamiątka.

Renata Roszyk, wych. kl. 3b

Resko24.pl/SP Resko

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x