Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Podział środków w ramach Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych będzie tematem najbliższego posiedzenia plenarnego Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, które odbędzie się we wtorek 25. maja 2021 r. W opinii zachodniopomorskich samorządowców zasady przyznawania wsparcia rządowego były niejasne, a głównym kluczem ich podziału była przynależność do PiS lub sprzyjanie polityce rządu. W związku z rażąco niskim wsparciem naszego regionu na tle innych województw w kraju marszałek Olgierd Geblewicz zwrócił się z wnioskiem o poruszenie tych kwestii na forum Rady.

W drugim naborze wniosków do RFIL projekty otrzymywały rekomendacje wojewodów. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego nie otrzymał żadnego wsparcia (podobnie, jak w pierwszym naborze). Część samorządów gminnych i powiatowych – zwłaszcza te, gdzie władza spoczywa w rękach opozycji – też została potraktowana surowo. Pytanie Olgierda Geblewicza, czy projekty z Pomorza Zachodniego otrzymały rekomendację Zbigniewa Boguckiego, pozostało bez odpowiedzi. Stąd wniosek marszałka o zwołanie posiedzenia WRDS.

„W moim przekonaniu to najwłaściwsze miejsce dla przedstawienia informacji o powodach pozbawienia mieszkańców Pomorza Zachodniego środków na ważne przedsięwzięcia o charakterze lokalnym i ogólnoregionalnym oraz niedofinansowania – a takie sygnały docierają do mnie z wielu stron – dziesiątek projektów przedłożonych przez samorządy miast, gmin i powiatów z naszego województwa” – czytamy w piśmie Olgierda Geblewicza do wojewody, który pełni funkcję przewodniczącego WRDS.

Opinię marszałka potwierdzają wypowiedzi włodarzy zachodniopomorskich miast.

- Od początku nam, samorządowcom zależy jedynie na jasnych, obiektywnych i transparentnych kryteriach. Dostęp do środków powinien być sprawiedliwy – mówi prezydent Szczecina, Piotr Krzystek. - My jako Szczecin mieliśmy to szczęście, że w pierwszej edycji otrzymaliśmy potężne środki. Wynikało to z algorytmu, a nie jakiejś odgórnej decyzji. W kolejnych dwóch turach takiej transparentności niestety brakowało. Jako samorządowcy jesteśmy najbliżej mieszkańców, znamy ich potrzeby, dlatego warto z nami współpracować.

Burmistrz Reska, Arkadiusz Czerwiński, nie wnosi zastrzeżeń do pierwszego naboru, w którym środki rozdysponowano według algorytmu.
– Wprawdzie sam algorytm nie był znany, ale nie budził większych kontrowersji, ponieważ beneficjentami mogły być bez wyjątku wszystkie samorządy szczebla powiatowego i gminnego. Jednak drugi sposób rozdziału środków w wyniku dwóch naborów tzw. „konkursowych” wzbudził potężne zdumienie. Zdaję sobie sprawę, że Gmina Resko nie jest jedyną, która nie otrzymała środków w trakcie tych naborów. Ale na naszym przykładzie – zwłaszcza na tle innych gmin z naszego powiatu - widoczna jest ogromna niesprawiedliwość w przyznawaniu tych funduszy, które nalezą przecież do funduszy publicznych – mówi Arkadiusz Czerwiński. - Gminy powiatu łobeskiego otrzymały w naborach „konkursowych” kwotę ponad 20 mln zł, na 2 do 5 projektów każda. Z wyjątkiem Gminy Resko, która nie otrzymała ani złotówki. Projekty, które w „konkursie” zasłużyły na dofinansowanie, były bardzo podobne, niektóre wręcz identyczne jak te, na które my złożyliśmy wnioski.

Burmistrz pozostawia otwartym pytanie, za co zostali ukarani mieszkańcy Gminy Resko. - Przecież te pieniądze nie były dla wójta czy burmistrza ale właśnie dla nich – dodaje.

Takie same odczucia ma dyrektorka Centrum Usług Społecznych w Resku, Agnieszka Kardasz, która w tej sprawie napisała do Wojewody Zachodniopomorskiego. „Złożyłyśmy wniosek na modernizację przychodni miejskiej i częściowo naszej siedziby. Wierzyłyśmy, że działalność Centrum i modernizacja przychodni, szczególnie w dobie pandemii zostanie oceniona jako potrzebna i racjonalna. No cóż, przegrałyśmy z pływającym mostem, panelami fotowoltaicznymi i placem przed kościołem” – czytamy w jej mailu, w którym nie kryje ogromnego rozczarowania.

Posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego na temat podziału środków z RFIL rozpocznie się o godz. 10 we wtorek (25 maja 2021 r.).

Resko24.pl/Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Franio
0 # Franio 2021-05-26 19:48
Wszyscy wiedzą dlaczego. W przyszłym roku samorządy mają stracić 10 mld zł z powodu Nowego Wału, przy czym samorządy pisowe dostaną 10 mld, niepisowe stracą 20 mld zł.
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x