Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Dziś wielu mieszkańców z zainteresowaniem przyglądało się pracy operatora, który za elektrownią wodną w Resku, swobodnie jeździł koparką w korycie rzeki. Widok był dość spektakularny.

Właśnie rozpoczęto prace związane z pogłębieniem Regi. Przez wiele lat, rzeka naniosła olbrzymie ilości materiału, zupełnie zamulając odcinek tuż za elektrownią wodną.

Prace nie zostały jeszcze zakończone, także będzie okazja przyjrzeć się pogłębianiu rzeki.


Na Redze znajduje się osiem małych elektrowni wodnych – w Prusinowie, Łobzie, Resku, Żerzynie, Lisowie, Płotach, Smolęcinie, przed Trzebiatowem, a także jedna mała elektrownia na ramieniu bocznym Młynówce w Trzebiatowie o łącznej mocy ok. 2,6 MW.

Już dawniej wykorzystywano energię spadku wody, budując nad Regą młyny wodne. Część z nich została zaadaptowana na małe elektrownie wodne (Resko, Łobez). W całej zlewni Regi działa osiemnaście małych elektrowni wodnych o łącznej mocy 3,5 MW. Największa z nich – MEW "Rejowice" o mocy 1,6 MW powstała już w 1925 roku i produkuje rocznie 5060 MWh energii elektrycznej.

Powstanie dwóch elektrowni wiązało się z wybudowaniem dużych zapór wodnych, dzięki którym na Redze powstały dwa zbiorniki zaporowe: Jezioro Lisowskie i Jezioro Rejowickie.

Źródło: wikiwand.com/pl/Rega

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x