Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Studenci z Niemiec w Resku 18Resko jest miastem wyjątkowym, nie tylko ze względu na swoją malowniczość, zrewitalizowane miejsca, ale także historię i ludzi tu mieszkających. Mogli się o tym przekonać goście, którzy 10 września 2021 r. zaszczycili nas swoją obecnością.

Była to grupa 5 studentów z Niemiec, będących obecnie na praktyce w Instytucie Ziem Zachodnich i Północnych w Poznaniu. Planowana wizyta rozpoczęła się od spotkania w Urzędzie Miejskim z Burmistrzem Reska Arkadiuszem Czerwińskim. Młodych ludzi interesował polski system władz samorządowych, a przy tym w jaki sposób organy samorządowe zarządzają w tak małych miejscowościach jakim jest Resko.

Padło wiele pytań, ciekawych odpowiedzi, podsumowując udana dyskusja. Następnie nasi goście zostali oprowadzeni po miejscach, które łączą w sobie narrację polską i niemiecką. Z uwagą słuchali od najstarszej historii do przełomowego roku 1945, trudnego dla ówczesnych mieszkańców tej ziemi i pierwszych osadników w naszym mieście, na koniec podziwiali obecny wizerunek miasta, jaki dokonał się w ostatnich latach.

Spotkanie dało szansę poruszenia ważnych kwestii, takich jak szacunek do przeszłości, która jest wyjątkowa dla ziem zachodnich i północnych oraz kształtowanie tożsamości lokalnej obecnych i przyszłych pokoleń. Warto o tym rozmawiać, podjąć czasem trudne tematy, chociażby dlatego, że nie chcemy popełniać błędów poprzednich pokoleń.

Mam nadzieję, że przemili studenci z zachodniej granicy jeszcze do naszego miasta powrócą, a tymczasem wspomną, że zostali przez nas, mieszkańców Reska wspaniale przyjęci. Kieruję szczególne podziękowania za pomoc w tłumaczeniu pani Monice Dutkiewicz, Bartkowi Daśko za fotorelację, pracownikom Urzędu Miejskiego: pani Sandrze Kocik i pani Marioli Słodkowskiej za przygotowanie drobnych upominków z wizerunkiem i logo miasta, Burmistrzowi Reska Arkadiuszowi Czerwińskiemu za wsparcie w organizacji wizyty.

Pani od HISTORII

fot. Bartosz Daśko

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x