Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

WTZ Labun Wlk 17Każdy chce być możliwie samodzielny, radzić sobie w codziennym życiu, być częścią społeczeństwa, a osoby z niepełnosprawnościami nie są tu wyjątkiem. A jak sobie radzą uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łabuniu Wielkim? Zobaczcie sami.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Łabuniu Wielkim jest placówką, stwarzającą osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Realizacja przez WTZ celu, odbywa się przy zastosowaniu technik terapii zajęciowej, zmierzających do umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej oraz podstawowych i specjalistycznych umiejętności zawodowych, umożliwiających uczestnictwo w szkoleniu zawodowym albo w przyszłości podjęcie pracy.

Placówka w Łabuniu Wielkim, działa od 2015 roku. Utworzenie WTZ było możliwe dzięki nieodpłatnemu użyczeniu przez gminę Resko budynku po byłej Szkole Podstawowej w Łabuniu Wielkim, dofinansowaniu z PFRON w ramach „Programu wyrównywania różnic między regionami II” oraz zaangażowaniu członków Stowarzyszenia „Współistnienie” i pracowników Centrum Integracji Społecznej „Od Nowa” w Łobzie.

 - WTZ realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej, zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności, niezbędnych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia - na miarę jej indywidualnych możliwości. Zasadniczą formą terapii jest terapia zajęciowa. Poza nią WTZ-y wykorzystują najczęściej zajęcia ruchowe, ogólnousprawniające, komunikację społeczną i terapię psychologiczną - powiedziała Joanna Winiarek, kierownik WTZ w Łabuniu Wielkim.

Wnętrze placówki już od samego wejścia sprawia bardzo przyjazne wrażenie, jest bardzo estetyczne, a jego wystrój wprawia nas w doskonały nastrój. W holu widzimy zdjęcia uczestników warsztatów - które pochodzą z wystawy, wcześniej eksponowanej na Rynku Miejskim w Resku. Informowaliśmy o tym w artykule: https://www.resko24.pl/aktualnosci/3374-warsztaty-terapii-zajeciowej-przygotowaly-wystawe-zdjecia.html. Wszędzie możemy podziwiać prace, które zostały wykonane własnoręcznie przez uczestników warsztatu. Są to w większości różnego rodzaju ozdoby wykonane z gliny, drewna oraz techniką decoupage. Część tych prac mogliśmy już podziwiać, w czasie różnych okolicznościowych imprez organizowanych w Resku, również tych świątecznych. 

Dziś z terapii w Łabuniu Wielkim korzysta 35 uczestników, z terenu powiatu łobeskiego. Mogliśmy ich zobaczyć w czasie codziennych obowiązków, które realizowane są w kilku w pracowniach tematycznych, m.in: kulinarnej, rękodzieła artystycznego, komputerowej, ergoterapii, czy pracownii relaksacyjno - artystycznej. Każdy z uczestników terapii, korzysta z tych zajęć bezpłatnie. Warunkiem przystąpienia do programu jest orzeczenie o niepełnosprawności, ze wskazaniem do uczestnictwa w terapii zajęciowej.

Dzisiejsze obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych są wspaniałą okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego. 

Wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz osobom, które swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby niepełnosprawne pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia pomyślności, odwagi i konsekwencji w dążeniu do zwiększenia niezależności i poprawy jakości ich życia. Jednocześnie zapraszamy do obejrzenia obszernej relacji z pobytu w WTZ w Łabuniu Wielkim.

Relacja filmowa z WTZ w Łabuniu Wielkim:

 


logo cus reskoFilm powstał w ramach projektu realizowanego przez Centrum Usług Społecznych w Resku, którego zadaniem jest wypracowanie i przetestowanie modelowego rozwiązania w zakresie integracji i rozwoju usług społecznych skierowanych do mieszkańców Gminy Resko.

logo_cus_resko.jpg

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x