Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Akademia Pana Kleksa 19„Akademia mieściła się na samym końcu ulicy Czekoladowej i zajmowała duży trzypiętrowy gmach, zbudowany z kolorowych cegiełek (…)

Akademia mieściła się w ogromnym parku, pełnym rozmaitych dołów, jarów i wąwozów. Otoczona była wysokim murem. Nikomu nie wolno wychodzić poza jego obręb bez pana Kleksa. Mur od strony ulicy wydawał się normalny. Natomiast od strony parku mieściły się w nim żelazne furtki, pozamykane na małe srebrne kłódeczki. Wszystkie bramki prowadziły do rozmaitych sąsiednich bajek (…) Na każdej furtce znajdowała się tabliczka z napisem wskazującym, do której bajki prowadzi”. Autor: Jan Brzechwa

Dnia 1 grudnia 2021r., krótko przed Mikołajkami, uczniowie kl. II i III SP z Zespołu Szkół w Resku, wraz z opiekunami, wybrali się do Gryfickiego Domu Kultury, aby obejrzeć fragmenty znanej baśniowej opowieści pt.: „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy - w pokazie teatralnym. Wycieczkę zorganizowała p. Alicja Górska-Powchowicz – lider zespołu edukacji wczesnoszkolnej.

Opowieść o tajemniczym profesorze, który obdarzony niezwykłą mocą zaczarował świat wokół, niezwykle poruszyła młodych odbiorców. Połączenie nowoczesnych technik audiowizualnych, z brawurą grą aktorską, w montażu słowno – muzycznym, wywołało wrażenie na widzach. Ta znana od lat wszystkim lektura obowiązkowa w kl. IV, stała się bliska także najmłodszym odbiorcom.

Fragmenty są omawiane na lekcjach już w klasie III SP, baśniowy świat wpływa na wyobraźnię zwłaszcza najmłodszych – żyjących we współczesnym świecie dźwięku i obrazu na co dzień. Możliwość zaobserwowania „na żywo” gry aktorskiej – bezpośrednio na scenie to nieocenione źródło przeżyć estetycznych i duchowych. Uczniowie „zaczarowani” przez tajemniczego profesora, długo wspominali wyjazd.

Warto wspomnieć, że na forum Zespołu Szkół w Resku pojawiły się okazałe konstrukcje przestrzenne, przedstawiające słynną akademię – w wykonaniu czwartoklasistów (inicjatywa zespołu humanistycznego). Połączenie dwóch edukacji I (wczesnoszkolnej) i II etapu (kl. IV) efektywnie wpływa na proces nauczania. Młodsi uczniowie koniecznie muszą zobaczyć prace starszych kolegów i koleżanek, a „starszaki” – obejrzeć „Akademię Pana Kleksa” w teatralnej odsłonie. Będzie okazja do owocnych dyskusji i wymiany doświadczeń.

Justyna Walczykiewicz

Resko24.pl, tekst i zdjęcia: Zespół Szkół w Resku

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x