Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Symbole narodowe SP Resko 2022 03Kasztanka - ulubiona klacz Józefa Piłsudskiego, to jeden z najbardziej znanych koni w dziejach Polski. Urodziła się w małopolskim majątku Czaple Małe, własności rodziny Romerów. W 1914 r. Maria Romer podarowała strzelcom I Kompanii Kadrowej kilka koni, a wśród nich jasnokasztanową klacz, którą zachwycił się Józef Piłsudski.

Kasztanka – bo tak nazwał ją komendant – choć bała się wystrzałów, nie znosiła huku oraz tłumów, to jednak dzielnie towarzyszyła Marszałkowi na szlaku bojowym Legionów. Oboje byli do siebie bardzo przywiązani, potrafili wręcz wyczuwać swoje nastroje. Portret Piłsudskiego na Kasztance, namalowany przez Wojciecha Kossaka, szybko stał najpopularniejszym wizerunkiem Marszałka.
No i właśnie Kasztanka była bohaterką VII edycji konkursu ,,Wokół Symboli Narodowych”, organizowanym przez IPN Szczecin, a którego rozstrzygnięcia właśnie doczekali się uczniowie klas 2 i 3 szkoły podstawowej, Zespołu Szkół w Resku.

Konkurs ma charakter cykliczny, a jego celem jest upowszechnienie i popularyzacja wśród dzieci znajomości historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem polskich symboli narodowych. Należy przypomnieć, że w ramach kolejnych edycji konkursu, uczniowie poznawali symbole narodowe, a także bohaterów, którzy odegrali ważne role w historii Polski. Wśród nich znajdują się ważne nazwiska Ojców Niepodległości. Dowiedzieli się, że wśród bohaterów znalazły się też zwierzęta: miś Wojtek, Baśka Murmańska, no i w tej edycji Kasztanka. Historie zwierząt uczniowie poznawali w ramach cyklu ,,Co by było, gdyby zwierzęta umiały mówić?”. Okazały się one niezwykle ciekawe, fascynujące, co zapewne pozostanie w pamięci małych historyków. Wszyscy uczestnicy, a było ich 21, otrzymali dyplomy i nagrody. W sumie można było zdobyć maksymalnie 43 punkty, co, jak się okazało, nie było takie trudne do zdobycia dla Jakuba Kajmy, ucznia klasy 3b, za co otrzymał nagrodę specjalną – grę ,,Miś Wojtek”.

I tak, najlepsze wyniki, osiągnęli:

1 m-ce – uczeń kl. 3b – Jakub Kajma – 43 punkty
2 m-ce – uczniowie kl. 3b – Hanna Jędrzejczak i Michał Szcześniak – po 41 punktów
3 m-ce – uczennica kl. 2b – Zuzanna Wieczorek oraz uczeń kl. 3c – Nikodem Bloch – po 40 punktów
Wszystkim uczestnikom gratuluję decyzji przystąpienia do konkursu, zdobytej wiedzy, a nauczycielom i rodzicom dziękuję za pomoc w przygotowaniu do konkursu. Już dziś zapraszam do kolejnej, VIII edycji w nowym roku szkolnym.

Szkolny koordynator konkursu – Renata Roszyk

Resko24.pl, tekst i zdjęcia: SP Resko

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x