Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Teatr w miescie 06Teatr w Małym Mieście to projekt nastawiony na upowszechnienie sztuki teatralnej w małych miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków kultury, których mieszkańcy rzadko mają okazję oglądać spektakle teatralne na żywo. W tym roku to już X edycja projektu w czasie której teatr dotarł z plenerowymi spektaklami do 20 miast.

Jednym z tych miast, które w ramach otwierania się na sztukę niemasową gościło (już po raz drugi) tych wspaniałych artystów, było Resko. Niestety kapryśna jesienna aura pokrzyżowała plany zarówno organizatorom jak i artystom. Zaplanowane z wielkim rozmachem spektakle plenerowe trzeba było przenieść do sali gimnastycznej, co niestety wymusiło rezygnację z zaplanowanych efektów (dym, ogień). Niewielka przestrzeń wpłynęła również na zmianę choreografii. Jednak jak na prawdziwych artystów przystało, aktorzy poradzili idealnie w tak nietypowych warunkach.

Pierwszy spektakl w wykonaniu Teatru Łata to „Morskie opowieści” - utrzymany w konwencji ruchu i klaunady. I chociaż w sztuce nie padło ani jedno słowo, to dzięki ruchom, muzyce i mimice aktorów przedstawienie było interesujące dla całych rodzin. Radość maluszków i uśmiechy dorosłych były tego dowodem.
Drugi spektakl w wykonaniu Teatru Ewolucji Cienia „Zapomniana historia”to kostiumowe przedstawienie dotykające ponadczasowego problemu walki o władzę w oparciu o autentyczną historię z XI wieku, kiedy cesarz Henryk IV i papież Grzegorz VII walczyli o przywództwo w świecie chrześcijańskim.

W spektaklu użyto autentycznych tekstów Dictatus Papae oraz klątwy, jaką nałożono na cesarza Henryka IV Dynamicznie i z poczuciem humoru Teatr Ewolucji Cienia potrafił przekazać widzom tak trudne ale zarazem fascynujące treści.
Projekt Teatr w Małym Mieście dofinansowany jest ze środków Fundacji PZU. Natomiast mieszkańcy Reska mogli obejrzeć te dwa wyjątkowe spektakle dzięki dotacji otrzymanej ze środków Powiatu Łobeskiego, za co na ręce pani Starosty Renaty Kulik składamy serdeczne podziękowania.

Organizatorzy
Centrum Kultury w Resku

Resko24.pl/Centrum Kultury w Resku

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x