Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Lapidarium w Iglicach 01We wrześniu br. rozpoczęła się realizacja projektu pn.”Utworzenie Lapidarium w Iglicach”, w ramach programu "MIKRODOTACJE,LOKALNE PRZEDSIĘWZIĘCIA FIO W WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM 2021-2023".

Dotacja celowa na wykonanie projektu wynosi 5000 zł, całość po zakończeniu zadania wraz z wkładem własnym mieszkańców została oszacowana na kwotę 9650 zł. Nasz projekt ma na celu stworzenie lapidarium w miejscu, gdzie do dnia dzisiejszego znajdują się 3 nagrobki żołnierzy polskich/ułanów/ poległych na ziemiach odzyskanych w 1946r. Wykonane sposobem gospodarczym - metalowe krzyże, miejsca obłożone kamieniami, jeden nagrobek zachował tabliczkę, dwa pozostałe niestety nie. Zostały zniszczone upływem czasu. Uporządkowanie miejsca i zadbanie o resztki pamięci w postaci ocalenia od zapomnienia nagrobków, będzie przykładem troski o pamięć historyczną i wpłynie na podniesienie świadomości mieszkańców/ w tym dzieci/ tej wsi i okolic na temat historii naszych ziem.

Miejsce to zasługuje na modernizację i nadanie nowego, estetycznego i trwałego wyglądu. Realizacja projektu będzie polegała na umieszczeniu trzech płyt pamiątkowych z granitu, z głowicami. Na głowicach będą wygrawerowane krzyże i na 2 głowicach N.N. a na trzeciej będzie przytwierdzona zachowana tabliczka z danymi poległego żołnierza. Kamienie z nagrobków zostaną ułożone na tylnej ścianie lapidarium. Teren wokół płyt będzie wyłożony polbrukiem. Metalowe ogrodzenie zostanie poprawione i odmalowane przez mieszkańców . Wokół posadzimy tuje.

Wielokrotnie na zebraniach wiejskich był poruszany temat tzw. „naszego cmentarza żołnierskiego”, że trzeba go odnowić, trzeba zmienić jego wygląd, że trzeba go w jakiś sposób utrwalić dla potomnych, zrobić coś, aby groby nie porastały trawą, zapobiec niszczeniu tego miejsca pamięci. Problem był zgłaszany do władz gminy, jednak bez odzewu. Odwiedzający to miejsce goście oraz miejscowi / którzy stawiają znicze i kwiaty/ ubolewają nad brakiem należnego szacunku dla poległych żołnierzy. Mamy nadzieję, że projekt spełni nasze oczekiwania.
O efekcie końcowym poinformujemy po zakończeniu prac.

Sołtys Iglic
Elżbieta Korgul

"Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030"

iglice logotypy2

iglice logotypy

 


W Iglicach jest więcej miejsc, wymagających uwagi. Poniżej zdjęcia z lutego 2019 roku, wykonane przez nasz portal oraz link do artykułu z tego okresu: https://www.resko24.pl/aktualnosci/2504-tracimy-cenne-zabytki-palac-oraz-kaplica-w-iglicach-zdjecia-filmy.html.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Kaśka
+3 # Kaśka 2022-10-07 13:34
Krzyż widniejący na przedostatnim zdjęciu dodanym przez Redakcję znajdował się na ruinach kaplicy cmentarnej w Iglicach.
Gdy spadł na ziemię, mieszkańcy go podnieśli, odnowili i w chwili obecnej jest zamontowany na kamiennym obelisku koło kościoła w Iglicach.
W ten sposób zachowaliśmy cząstkę historii.
Zgłoś administratorowi
Kaśka
+4 # Kaśka 2022-10-07 20:35
Większość zdjęć dodanych przez Redakcję przedstawia cmentarz ewangelicki w Iglicach , który powstał w połowie XIX w. Właścicielem działki jest Skarb Państwa, ale zarządzającym są Lasy Państwowe, które nic nie robią w kierunku oczyszczenia podległego sobie terenu. Powalone drzewa, zarośnięte chaszcze po pas, nie widać nawet nagrobków, które zachowały się w dobrym stanie do dnia dzisiejszego. Może warto byłoby zająć się tym tematem?
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x