Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

„Odeszłaś cicho, bez słów pożegnania.

Tak jakbyś nie chciała swym odejściem smucić…

tak jakbyś wierzyła w godzinę rozstania,

że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić.”

ks. Jan Twardowski

Maria Sekowska 01Maria Sękowska, dla przyjaciół „Kaśka”, urodziła się 6 marca 1942 r. w podkrakowskiej wiosce Wodąca. Studiowała w Krakowie, stamtąd przybyła do Reska – na stałe. W latach 1964-2000 była profesorem biologii, a w latach 1964-1985 chemii - w Liceum Ogólnokształcącym w Resku. W latach 1985-1992 pracowała jako kierownik internatu przy reskowskim LO.

W roku 2000 ufundowała stypendium najzdolniejszym uczniom - w zakresie przedmiotów przyrodniczych. Wielokrotnie organizowała „Dni Ekologii” oraz obchody „Dnia Ziemi” w szkole.

Kiedy odeszła na zasłużoną emeryturę, jako osoba niezwykle aktywna nie ustawała w inicjowaniu kolejnych przedsięwzięć. Wpadła na pomysł założenia Klubu K-60 przy Centrum Kultury w Resku, zrzeszającego kobiety przedsiębiorcze, pomysłowe, tryskające energią, jak i ona. W 2009 r. grupa aktywnych kobiet liczyła 20 osób – łączyły je więzy przyjaźni, a przede wszystkim wspólna wizja – kreatywnego spędzania wolnego czasu.

Pani Maria, we współpracy z aktywnymi klubowiczkami, stworzyła nowy rozdział w życiu kulturalnym naszej miejscowości – wyjazdy do teatru, opery, zwiedzanie Reska i okolic, współpraca z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Radowie Wielkim, spotkania z ciekawymi ludźmi, m. in. z profesorem genetyki p. Janem Lubińskim, autorami książek, aktorami, to tylko niektóre z przejawów działalności  - na rzecz rozwoju kulturalno – intelektualnego młodszej i starszej generacji reskowian.

Warto dodać, że w 2018r., podczas 70-lecia Liceum Ogólnokształcącego w Resku, pani profesor Maria Sękowska otrzymała prestiżowy tytuł Super Belfra.

Zmarła 9 lipca 2023r, pozostawiając po sobie smutek i żal, a jednocześnie – niezwykły dorobek – dla potomnych. Pani Maria stała się niedoścignionym wzorem dla wszystkich pokoleń absolwentów LO w Resku, które miały szansę poznać arkana wiedzy przyrodniczej.

Zdjęcia: Zespół Szkół w Resku. Materiały zaczerpnięte z książki p. Alicji Pawłowskiej: Ludzie znani i nieznani. Twórcy kultury w Resku 1945-2018.

nekrolog sekowska

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x