Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

_cuvaDnia 17 listopada 2023r. klasy 7a, 7b i dwóch przedstawicieli kl. 8a SP, wraz z wychowawcą oraz dwoma paniami z Klubu Seniora, wyruszyły na spektakl pt.: "Zemsta" A. Fredry do świdwińskiego zamku.

Celem wycieczki było zwiedzenie średniowiecznej budowli z przewodnikiem, a następnie obejrzenie lektury obowiązkowej w wersji scenicznej. Historia zamku sięga XIII w. Był on siedzibą zakonu krzyżackiego Joanitów. Dramat "Zemsta", zgodnie z zamysłem autora, w komediowy sposób odtworzyli aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.

Ta humorystyczna opowieść o dawnym świecie szlacheckim końca XVIII w., jest swego rodzaju lekcją historii - "z przymrużeniem oka". W satyrycznym ujęciu przedstawione zostały poszczególne postaci. Bohaterowie maja swoje przywary, które aktorzy wiernie odtworzyli, od Papkina począwszy - tchórzliwego pędziwiatra, który marzy o wielkim świecie, skończywszy na Cześniku - porywczym zawadiace, który szybciej działa niż myśli.

Pomiędzy nimi właśnie toczy się spór, który ostatecznie kończy się happy endem. Ślub Klary i Wacława godzi zwaśnione strony. Pełna intryg, komizmu sytuacyjnego, nagłych zwrotów akcji "Zemsta" A. Fredry dostarczyła radości widzom, ale była też pouczającą lekcją. Przedstawienie bardzo nam się podobało, zwłaszcza dekoracje i kostiumy. Otoczenie zamku w Świdwinie jeszcze lepiej oddało klimat sztuki.

Wychowankowie klasy 7b SP

Resko24.pl/ZS Resko

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x