Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Jan Muszynski Resko 2024 01Porucznik Jan Muszyński, Honorowy Obywatel Gminy Resko, postać znana mieszkańcom naszego miasta ze swojej działalności społeczno-edukacyjnej, do końca swoich dni aktywny i widziany na ulicach Reska.

10 lat temu Jego wspomnień wysłuchała pani Wanda Dranczewska, której między innymi tak powiedział: Jubileusz – co to jest? To dla mnie tylko 90 lat mojego życia, które tak szybko minęły: lata dzieciństwa, młodości, wojny, osiedlenia w Gryficach i w Resku, czas pracy zawodowej i społecznej, życia z rodziną. Dziś mogę powiedzieć, miałem dużo szczęścia w życiu, szczególnie w czasie wojny, że przeżyłem.

Przypomnijmy życiorys pana Jana Muszyńskiego. Urodził się w 1924 roku we wsi Domniaska w Mołdawii. W 1944 ochotniczo wstąpił do Wojska Polskiego. Ukończył szkołę podoficerską w stopniu kaprala, następnie przydzielony został do I Warszawskiej Samodzielnej Brygady Kawalerii, 3 Pułku Ułanów. Walczył o wyzwolenie Warszawy, Wału Pomorskiego, uczestniczył w wyzwoleniu wielu miejscowości na Pomorzu Zachodnim, a także w uroczystościach zaślubin Polski z morzem w Mrzeżynie.

Po sforsowaniu Odry, I Brygada Kawalerii ruszyła do działań pościgowych w kierunku Oranienburga na Berlin i tam też zakończył się szlak bojowy Jana Muszyńskiego. Po zakończeniu działań wojennych razem z 3 Pułkiem Ułanów został zakwaterowany w miejscowości Iglice. Po demobilizacji, osiedlił się w Gryficach, a w 1957 roku przyjechał do Reska. W latach 1965–84 aktywnie uczestniczył w pracach radnego w Łobzie i w Resku. Był współorganizatorem koła terenowego kombatantów w Resku oraz pomysłodawcą utworzenia sztandaru koła kombatantów. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 roku wyróżniony tytułem „Honorowego Obywatela Gminy Resko”. Jan Muszyński zmarł 29 lipca 2018 roku, w wieku 94 lat.

W dniu 10 lutego 2024 r. burmistrz Reska pan Arkadiusz Czerwiński wraz z przewodniczącym Rady Miasta panem Janem Czabanem i nauczycielką historii w Zespole Szkół w Resku panią Ewą Kurzyk złożyli pamiątkową wiązankę oraz zapalili znicze na grobie pana Jana Muszyńskiego.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x