Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

sokoly reskoLasy Nadleśnictwa Resko zamieszkał sokół wędrowny. Para wychowuje 3 młode. Ptaki zostały zaobrączkowane.

Niesamowitym odkryciem dla leśników z Nadleśnictwa Resko okazało się odnalezienie w tutejszych lasach stanowiska sokoła wędrownego. Wiosną 2024 roku z ogromną radością przyjęto informację o sukcesie lęgowym tego rzadkiego gatunku, kiedy w gnieździe zaobserwowano 3 młode sokoły.

Zasiedlone gniazdo odkrył, przy okazji obserwacji sów, Pan Miłosz Kowalewski z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Sokół wędrowny w Polce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Jest gatunkiem wysokiego ryzyka – narażonym na wyginięcie. Głównym powodem radykalnego spadku liczebności tych ptaków w latach 60. XX w. było powszechne stosowanie środków ochrony roślin, zwłaszcza DDT. Toksyczne substancje gromadziły się w organizmie tego drapieżnika i powodowały jego bezpłodność.

W wielu krajach prowadzone są programy przywracania tego gatunku. Udało się to np. w USA, części Niemiec, Szwecji i Francji. W Polsce sokolnicy nadal prowadzą reintrodukcję czyli wsiedlanie m.in. na terenach leśnych. Stowarzyszenie na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” zainstalowało w całym kraju kilkadziesiąt sztucznych gniazd dla sokołów i obrączkuje wszystkie dostępne dzikie sokoły i ptaki reintrodukowane. Używa do tego kolorowych obrączek ornitologicznych i obserwacyjnych, zgodnie z międzynarodowym systemem pozwalającym na ich późniejszą identyfikację.

Sokoły oznakowane w Nadleśnictwie Resko otrzymały obrączkę ornitologiczną zieloną – przeznaczoną dla ptaków zamieszkujących tereny leśne oraz obrączkę obserwacyjną niebieską, które są zakładane ptakom urodzonym na wolności. Obrączkowanie ma na celu umożliwienie oceny prowadzonych prac nad ratowaniem sokoła wędrownego.

Obrączkowanie przeprowadził Pan Mariusz Urban ze Stowarzyszenie na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

sokoly resko

Resko24.pl/Nadleśnictwo Resko

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x