Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Piątek jest ostatnim dniem samorządowej kampanii wyborczej przed pierwszą turą. Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę 21 października.

Tego dnia będziemy wybierać w całej Polsce radnych, wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Cisza wyborcza rozpocznie się o północy z piątku na sobotę i potrwa do zamknięcia lokali wyborczych, co nastąpi w niedzielę o godzinie 21.

W tym czasie zabronione jest organizowanie manifestacji i spotkań związanych z wyborami, rozdawanie wyborcom ulotek, rozwieszanie plakatów, nawoływanie do głosowania na poszczególnych kandydatów i na listy oraz podawanie do publicznej wiadomości wyników sondaży.

Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, druga tura wyborów samorządowych zostanie zorganizowana dwa tygodnie później - 4 listopada.

Jutro wyłączamy nasze przedwyborcze sondy. Sondy prowadzone przez nasz portal cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Tylko w przypadku badania dotyczącego kandydatów do Rady Powiatu oddano ponad 380 głosów, ankieta dotycząca kandydatur do Rady Miejskiej w Resku to ponad 750 oddanych głosów.

Kandydaci do Rady Miejskiej w Resku

(kliknij w obrazek, aby poznać szczegóły)

 

Kandydaci do Rady Powiatu w Łobzie

(kliknij w obrazek, aby poznać szczegóły)

 

Jaka była tegoroczna kampania?

W naszej ocenie obecna kampania niczego nowego nie wniosła. Była mało żywiołowa i bardzo podobna do tych prowadzonych w poprzednich wyborach. Warto jednak podkreślić, że tegoroczna ilość kandydatur do Rady Powiatu i Rady Miejskiej jest rekordowo duża. Czy znamy już swoich kandydatów i czym będziemy się kierowali oddając swój głos - to bardzo indywidualna sprawa. W przypadku tak małej społeczności w której żyjemy, mieszkamy i pracujemy, zdecydowanie ważniejszy jest człowiek, a nie ugrupowanie które reprezentuje.

Ważne jest  to co już zdążył zrobić dla naszej "małej ojczyzny". Raczej bez znaczenia pozostaje, czy był radnym, czy był tylko zaangażowanym społecznikiem. Takie typowo lokalne inicjatywy, konkretnych osób na pewno zapadają w pamięci mieszkańców, czyli potencjalnych wyborców. Trudno jest się odnieść do kandydatów (starych i nowych), którzy pozostają w cieniu, zupełnie nieme, a ich jedyna aktywność to często tylko rozwieszenie plakatów, wrzucenie ulotek do skrzynek pocztowych i wklejenie zdjęcia w swój profil społecznościowy. Obiecywanie "złotych gór" zaraz po wygranej, niestety jest dość słabą zachętą dla większości wyborców.

 

W gminie Resko zarejestrowano tylko jednego kandydata burmistrza

To oznacza, że tam mieszkańcy mogą głosować jedynie za lub przeciw kandydatowi, który nie ma rywala. Jeśli otrzyma większość głosów za, zostanie gospodarzem gminy na kolejne pięć lat.

Jeśli kandydat tej większości nie uzyska, burmistrza wybiera rada gminy w tajnym głosowaniu. Prawo zgłoszenia burmistrza ma grupa radnych stanowiąca co najmniej jedną trzecią jej składu. Jeśli rada miejska nie wybierze burmistrza w terminie dwóch miesięcy od dnia wyborów, premier na wniosek ministra ds. administracji wyznacza osobę, która będzie pełniła tę funkcję do końca kadencji.Jedynym kandydatem w gminie Resko, jest obecnie piastujący funkcje burmistrza Arkadiusz Czerwiński.

 

Gdzie możemy oddać swój głos?

 

 

Jak oddać swój głos?

Infografika przygotowana przez Studio Dao Renata Ostrowska

W niedzielę wybory, nie pozwól by inni decydowali za Ciebie! Idź i zagłosuj, bo warto!

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Komentarze  

Rubaszny Roman
+5 # Rubaszny Roman 2018-10-19 13:17
Mało jest interesujących kandydatów. W dodatku do powiatu i sejmiku w zasadzie wybiera się ugrupowanie. Podsumowując kandydatów do rady miejskiej w większości wolałbym nowych ludzi, jacy radnymi nie byli.

Mimo wszystko trzeba pójść i wybrać! Wyboru nie powinniśmy pozostawiać innym.
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x