AKTUALNOŚCI

Olbrzymi tort, drobne upominki i dyplomy czekały na dzieci, młodzież i dorosłych uczęszczających do Centrum Kultury w Resku na zajęcia teatralne, wokalne, instrumentalne, taneczne, plastyczne, chóru i rękodzieła podczas uroczystego spotkania w środę 13 czerwca, podsumowującego działalność artystyczną przełomu lat 2017/2018.

Dyrekcja Centrum Kultury Jolanta Furman i Alicja Tichanów złożyła podziękowania wszystkim uczestnikom za całoroczny udział w zajęciach amatorskiego ruchu artystycznego, za reprezentowanie Centrum Kultury w konkursach i turniejach, a instruktorom za ich trud, zapał, pasję oraz umiejętności, którymi dzielą się z uczestnikami swoich zajęć.

Gratulacje i piękne statuetki za największe sukcesy odniesione w tym roku otrzymały:
- Amelia Wicińska zajmując II miejsce w XI Powiatowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Węgorzynie, otrzymując tytuł laureata w XX Konkursie „Każdy może śpiewać” organizowanym w Pałacu Młodzieży w Szczecinie oraz Powiatowym Przeglądzie Piosenki Dziecięcej „Od Przedszkola do Idola” w Łobzie,
- Anna Kondrat zajmując I miejsce w kategorii 10-12 lat w XXV Festiwalu Piosenki Ekologicznej Giełdy Solistów i Zespołów EKO MIX 2018 w Płotach oraz zdobywając Grand Prix tego Festiwalu,

24 maja 2018 r. w Zespole Szkół w Resku odbył się finał XV Gminnego Konkursu Ortograficznego Uczniów Szkół Podstawowych o Pióro Burmistrza Reska.

Konkurs rozgrywany był w trzech kategoriach wiekowych. Uczniowie musieli napisać dyktando ze słuchu , jak i rozpoznawać oraz uzupełniać wyrazy z lukami. Rywalizacja była bardzo zacięta.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie uzyskali następujące lokaty:
Kategoria klas I-II
3 miejsce - Hanna Tymoszyńska, klasa I
Nauczyciel: Izabela Mieczaniec

Kategoria klas III-IV
1 miejsce - Bieńczak Zuzanna, klasa III
Nauczyciel: Renata Gojlik

Dzisiaj (16.06), około godz. 16.30 na rondzie w Starogardzie doszło do zdarzenia drogowego. Kierująca osobówką uderzyła w prawidłowo jadącego motocyklistę.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń, w chwili zderzenia motocyklista był już na rondzie, a kierująca fordem mondeo wymusiła pierwszeństwo i uderzyła w motocyklistę. Wezwano zespół ratownictwa medycznego. Motocyklista zgłaszał ból w obrębie klatki piersiowej, po udzieleniu pomocy został przetransportowany do szpitala.

Na miejscu zdarzenia drogowego oprócz ZRM, pracowały dwa zastępy straży pożarnej i policja.

Dnia 9 czerwca (sobota) 2018r. boisko Zespołu Szkół w Resku przy ul. Prusa 2 tętniło życiem. O godz. 11.00 dyrektor p. Dariusz Siemasz powitał zebranych, życzył wszystkim wesołej zabawy, zwłaszcza dzieciom, dla których przygotowano mnóstwo atrakcji. Należy wspomnieć, że równolegle odbywała się również druga impreza – turniej karate w hali sportowej.

Pogoda dopisała, każdy, kto przybył, znalazł coś dla siebie: dmuchane zamki, stragany oferujące m. in. zimne lody, świeże soki z owoców i warzyw, naleśniki, desery z bitą śmietaną, frytki, smażone kiełbaski, kawiarenka z ciastami domowego wypieku, kiermasze z kolorowymi gadżetami, malowanie twarzy, gry i zabawy na świeżym powietrzu, rozgrywki na korcie tenisowym, szczudlarze z teatru „Brama” w Goleniowie, obserwujący „ z góry” to, co dzieje się na platformie boiska, zabawiający publiczność. W tle rozbrzmiewały przyjemne nuty piosenek, popisy taneczne oraz recytacje wierszy – prezentacja talentów naszych uczniów.

Całość koordynował niezawodny p. Jacek Gajdzis. Nie zawiodła publiczność – popisy wokalne i gimnastyczne podziwiali rodzice, rówieśnicy z innych klas oraz wychowawcy.

Masz ciekawy pomysł na co wydać publiczne pieniądze, by dobrze służyły mieszkańcom Reska? Nie czekaj i już dziś zgłoś swój projekt. To łatwiejsze niż myślisz, liczy się przede wszystkim kreatywność i odrobina chęci. Na Wasze pomysły czekamy do 31 lipca. Do zagospodarowania jest aż 100 000 zł!

Zgłoszenia zadań do budżetu obywatelskiego może dokonać:
1) każdy mieszkaniec Miasta Reska, który ukończył 18 lat w dniu głosowania;
2) instytucje publiczne, organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie działające na terenie Miasta Reska.

1 sierpnia poznamy pełną listę zweryfikowanych zadań, na które od 2 sierpnia do 5 września swoje głosy oddadzą mieszkańcy Reska. Wyniki głosowania i zwycięski projekt poznamy 10 września 2018 roku.

Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku w wysokości 300zł na dziecko na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia a dzieci niepełnosprawne do ukończenia 24 roku życia.

Aby otrzymać wsparcie należy złożyć wniosek. Wniosek o świadczenie może złożyć jeden z rodziców, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka.

Od dnia 1 sierpnia 2018r. w Urzędzie Miejskim w Resku w pokoju nr 3 będą wydawane i przyjmowane wnioski o ustalenie prawa do świadczenia „Dobry Start” drogą tradycyjną (papierową).

Od dnia 1 lipca 2018r. można składać wnioski online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną.

Wniosek należy złożyć do 30 listopada. Wnioski złożone po tym terminie pozostawia się bez rozpatrzenia.

W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach tutejszy ośrodek ma 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

STAROGARD - GDAŃSK. W dniach 8 - 10 czerwca 2018 roku delegacja Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie uczestniczyła w spotkaniu szkół i placówek Sendlerowskich.

Do Gdańska pojechał poczet sztandarowy : Alicja Zarzyka, Patrycja Pudełek, Damian Borowiec oraz opiekunowie : Elwira Warnke i Arkadiusz Filasek. Spotkanie to zostało zorganizowane przez Bursę Gdańską mieszczącą się na Podwalu Staromiejskim. Uczestnikom zapewniono mnóstwo atrakcji, m.in.: koncert organowy w Katedrze w Oliwie, spacer pod pomnik na Westerplatte, rejs statkiem wycieczkowym, czy zwiedzanie Głównego Miasta z przewodnikiem. 

W sobotę miały miejsce najważniejsze uroczystości. Poczty sztandarowe wzięły udział w przemarszu spod budynku na Podwalu Staromiejskim do Teatru Szekspirowskiego . Tam nastąpiło przedstawienie wszystkich szkół i placówek , spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka, z Janiną Zgrzembska oraz z Relli Robinson - uratowaną przez Irenę Sendlerową.

W minioną niedzielę, 10 czerwca 2018 roku, po raz czwarty odbyła się w Resku impreza promująca zdrowy styl życia - EXPO ZDROWIE. Organizatorem tej prozdrowotnej imprezy było Stowarzyszenie "Nasza Pasja", Chrześcijańska Służba Charytatywna oraz Gmina Resko.

Expo Zdrowie jest popularną imprezą publiczną. Można tu skorzystać z darmowych badań, testów i porad dotyczących najczęstszych problemów zdrowotnych dotykających nasze społeczeństwo.

Wystawy EXPO Zdrowie, które miały swój początek w latach 80., prowadzone są na całym świecie. W Polsce pierwsza taka impreza odbyła się w 2010 roku i od tamtego czasu EXPO Zdrowie miało miejsce w wielu miastach naszego kraju. Wystawy spotykają się z dużym zainteresowaniem. Podczas EXPO Zdrowie na ośmiu stoiskach wolontariusze prezentują podstawowe zasady zdrowego stylu życia, które obejmują m.in. troskę o właściwe odżywianie, uprawianie ćwiczeń fizycznych, picie wody, umiejętne korzystanie ze słońca, przebywania na powietrzu i właściwego korzystania z odpoczynku. Expo Zdrowie prowadzą eksperci zdrowego stylu życia, którzy pokazują jak w prosty sposób „wyleczyć się” z niewłaściwych nawyków zdrowotnych, by uniknąć chorób lub złagodzić skutki tych, które już się nabyło.

Dzisiaj (12.06), przed godz. 14, na przejściu dla pieszych kierujący motorowerem potrącił pieszą. Motorowerzysta został przetransportowany do szpitala.

- Jak wynika ze wstępnych ustaleń, motorowerzysta chciał ominąć samochód z prawej strony, tuż przed przejściem dla pieszych. Potrącił 15 letnią dziewczynkę, na przejściu dla pieszych, na ul. Wojska Polskiego (red. przy skrzyżowaniu z ul. Rynek). Kierujący motorowerem był trzeźwy, został przetransportowany do szpitala z urazem nogi. Dziewczynka nie doznała, żadnych widocznych urazów - powiedziała Arleta Szwacińska, rzecznik KPP Łobez.

Do zdarzenia zadysponowano zespół ratownictwa medycznego, straż pożarną i policję. Na miejscu nadal występują utrudnienia w ruchu, obecnie pracują tam technicy policyjni. Ruch odbywa się wahadłowo.