AKTUALNOŚCI

Od kilku dni mieszkańcy z zainteresowaniem śledzą postęp prac na "Wzgórzu Borków". Teren budowy został ogrodzony, to jednak i tak nie powstrzymuje ciekawskich!

Projekt "Dziedzictwo Borków w Gminie Resko" otrzymał dofinansowanie wynosi 2 748 884,11 zł. Projekt jest realizowany w Resku i w Starogardzie. Środki pieniężne o które starała się gmina Resko pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 - 2020. Dofinansowanie całego projektu wynosi, aż 85 procent całkowitej kwoty poniesionej na jego realizację. Całość inwestycji pochłonie 3 233 981,33 zł.

Wykonawca, firma "Gorem" z Gdańska już rozpoczęła prace ziemne, postęp prac przebiega dość wolno. Jest to miejsce historyczne, wszystkie prace objęte są nadzorem archeologicznym. W związku z tym, odkopywanie pozostałości jest prowadzone w sposób bardzo ostrożny.

Warto przypomnieć, że "Wzgórze Borków" nigdy wcześniej nie było dokładnie zbadane. Pierwsze prace archeologiczne na wzgórzu rozpoczęto w październiku 2014 roku. Informowaliśmy o tym w artykule: Badania archeologiczne na "Wzgórzu Borków".

Na wzgórzu stał zamek, początkowo drewniano-ziemny, zbudowano w II poł. XIII wieku z inicjatywy Jakuba Borka (Borcka), syna kasztelana kołobrzeskiego Jana. Murowana warownia powstała prawdopodobnie w II poł. XIV wieku. Wcześniej na miejscu tym funkcjonował gród strzegący traktu Kołobrzeg - Starogard. 

Pozostałości po zamku przez lata były zaniedbywane, największym błędem było zastosowanie współczesnych technik budowlanych na zabytkowym obiekcie. W ostatnich dniach znaleziono płytę nagrobną z 1918 roku, więcej w artykule: Tajemnicza płyta nagrobna dziecka na "Wzgórzu Borków". Jak się okazało, płyta została tutaj przywieziona z zupełnie innego miejsca i wykorzystana jako materiał budowlany. Najprawdopodobniej do tej sytuacji doszło w czasie kiedy wybudowano tutaj współczesne betonowe murki i schody.

APEL WYKONAWCY I ARCHEOLOGÓW

Apelujemy do mieszkańców oraz osób przebywających na terenie parku miejskiego, aby nie przebywać na terenie budowy i w żaden inny sposób nie ingerować w ogrodzone miejsca.

Prace cały czas trwają, przypominamy, że ten teren jest wyłączony z użytkowania. Wokół wzgórza ustawiono ogrodzenie zabezpieczające, następnego dnia ogrodzenie było już przewrócone! Ciężko jest zabezpieczyć ten teren w inny, skuteczniejszy sposób. Dlatego sami również zwróćmy uwagę, czy ktoś nielegalnie nie przebywa na terenie budowy. Ten apel dotyczy również naszych służb porządkowych, w tym okresie na pewno warto częściej monitorować teren parku.

Resko24.pl

 

Etiudy filmowe nakręcone przez uczniów Zespołu Szkół w Resku zostaną wyświetlone w szczecińskim Kinie „Pionier” przy ul. Wojska Polskiego 2. Wspominane wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę – 21 kwietnia o godzinie 12.00. Jest to niezwykłe wyróżnienie pracy naszych uczniów, którą docenił Związek Literatów Polskich oddział w Szczecinie.

Prace nad etiudami odbywały się w październiku. Nadmienię, iż polegały one na nakręceniu filmu do wybranego przez młodzież wiersza poety zachodniopomorskiego. Uczniowie wybrali utwory: pani Teresy Dominiczak – tegorocznej laureatki nagrody Gloria Artis oraz pani Krystyny Rodzewicz.
Warsztaty prowadzone były pod się czujnym okiem: Anety Benewiat, Jarosława Dworaka i Adrianny Rauhut - instruktorów ze Szczecina, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Młodzież dzięki nim poznawała tajniki sztuki filmowej.

W sobotę, 14 kwietnia na hali sportowej przy Zespole Szkół w Resku odbył się XI Memoriał im. Jana Olszewskiego, który był okazją do sportowych zmagań siatkarek i siatkarzy z : Gryfic, Koszalina, Gościna, Rymania, Szczecinka i Poznania oraz Reska.

Tradycyjnie część oficjalną rozpoczął pan Jan Michalczyszyn, który powitał serdecznie uczestników memoriału i rodzinę Jana Olszewskiego: żonę Władysławę oraz syna Wojciecha. Następnie Starosta Powiatu Łobeskiego pan Paweł Marek życzył uczestnikom udanej sportowej rywalizacji. Do życzeń przyłączyła się także przewodnicząca Rady Miejskiej w Resku pani Renata Kulig, która przypomniała także sylwetkę Jana Olszewskiego.

Po zapoznaniu z systemem gier zawodnicy rozpoczęli sportowe zmagania, którym towarzyszył doping zgromadzonych na hali fanów siatkówki. Około godziny 16.30 rozegrane zostały mecze finałowe, które wyłoniły zwycięzców. Klasyfikacja XI Memoriału Jana Olszewskiego przedstawia się następująco:

Kobiety:
I miejsce - Koszalin
II miejsce - Resko
III miejsce - Szczecinek
IV miejsce - Gryfice
V miejsce – Poznań
VI miejsce – powiat kołobrzeski

Na początku kwietnia opublikowaliśmy artykuł dotyczący dzikiego wysypiska na ul. Leśnej w Resku. Poprosiliśmy o stanowisko Urzędu Miejskiego w Resku.

Temat śmieci powraca na wiosnę, o dzikich wysypiskach oraz zdewastowanej przez człowieka przyrodzie pisaliśmy już wielokrotnie. Kilkakrotnie pisaliśmy również o śmieciach na ul. Leśnej.

Więcej informacji w artykule: Problem dzikich wysypisk bardzo aktualny, zwłaszcza wiosną!

Dzisiaj, 17 kwietnia otrzymaliśmy odpowiedź:

Dotyczy ulicy Leśnej: na działce będącej własnością Gminy, odpady zostały uprzątnięte, natomiast wobec 2 właścicieli działek zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji nakazującej posiadaczowi odpadów usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania.

Danuta Mielcarek - sekretarz gminy Resko

Tę tezę potwierdził swoim zachowaniem policjant z Łobza, który podróżując DK nr 6 zauważył i zatrzymał nietrzeźwego kierującego. Funkcjonariusz będąc poza służbą, bez chwili namysłu odebrał 30-latkowi kluczyki i przekazał go w ręce koszalińskiej policji.

Podinspektor Jacek Kamiński Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego w KPP w Łobzie, podróżując drogą krajową nr 6 zauważył, że włączający się do ruchu w Starych Bielicach kierujący hyundaiem ma problemy z opanowaniem pojazdu.

Mężczyzna nie był w stanie utrzymać prawidłowego toru jazdy, co skutkowało wjechaniem przez niego w płot pobliskiej posesji.

Zaniepokojony policjant, który był w czasie wolnym od służby bez chwili namysłu zaparkował swój pojazd i podbiegł do kierowcy hyundaia. Mężczyzna wyciągnął kluczyki ze stacyjki, aby uniemożliwić 30-latkowi dalszą jazdę i natychmiast o całym zdarzeniu powiadomił dyżurnego koszalińskiej jednostki.

Na "Wzgórzu Borków" rozpoczęto już prace związane z rewitalizacją tego historycznego miejsca. Otrzymaliśmy zdjęcia i sygnał o tajemniczej płycie nagrobnej.

Nie wiemy, czy w tym miejscu był kiedyś cmentarz, czy też płyta znalazła się tam w innych przypadkowych okolicznościach. Być może została tutaj przewieziona z innego miejsc i zakopana, kiedyś nikt nie dbał o takie znaleziska. Zdarzało się, że takie płyty były wykorzystywane jako materiał budowlany.

Z pobieżnych oględzin wynika, że jest to fragment grobu trzy miesięcznego dziecka. Sądząc po napisach, dziecko było z bliźniaczego porodu.

Wczoraj (13.05) w godzinach wieczornych, wielokrotnie dysponowano straż pożarną do drzew zalegających na drodze. Wszystko za sprawą burzy połączonej z silnymi podmuchami wiatru, która przetoczyła się nad gminą Resko.

Zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z Reska interweniował m.in. w Mołstowie, na drodze do Lubienia oraz w Łabuniu Małym. Wczorajszy wiatr poradził sobie nawet z wielkimi, wydawałoby się "pewnie stojącymi" drzewami.   

Być może zmiana pogody, przynajmniej na jakiś czas zastopuje proceder wypalania traw i nieużytków. Nasz portal przyłączył się do ogólnopolskiej akcji: Stop Pożarom Traw.

Do Sejmu trafi projekt ustawy obniżającej pensje poselskie i senatorskie o 20 proc.; ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu przekażą swoje nagrody na cele charytatywne, zlikwidowane zostaną dodatkowe świadczenia w kierownictwach spółek Skarbu Państwa - zapowiedział w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

"Swego czasu przed wyborami powiedziałem, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy i społeczeństwo najwyraźniej to zapamiętało - stąd ta reakcja na nagrody, stąd takie oczekiwanie daleko idącej skromności w życiu publicznym" - mówił Kaczyński podczas czwartkowej konferencji prasowej po posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS. "Ponieważ my wiemy, że jesteśmy dla społeczeństwa i to nie jest tak, że idzie się do polityki dla pieniędzy, i nie jest celem polityki bogacenie się polityków, wobec tego podjęliśmy pewne decyzje" - dodał.

Komitet Polityczny PiS zebrał się po czwartkowym spotkaniu przedstawicieli rządu, w tym premiera Mateusza Morawieckiego, z prezesem PiS i m.in. marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

Prezes PiS podkreślił na konferencji prasowej, że niektóre z ogłoszonych w czwartek decyzji będą "musiały mieć kształt projektów ustaw". Odnosząc się do kwestii nagród, J.Kaczyński poinformował, że "ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu, którzy są politykami, zdecydowali się na przekazanie swoich nagród - tutaj terminem będzie połowa maja - na cele społeczne do Caritasu".

"Komitet Polityczny na mój wniosek ustalił dzisiaj, że zostanie złożony do laski marszałkowskiej projekt obniżenia o 20 proc. pensji poselskich" - mówił prezes PiS. W dalszej części konferencji doprecyzował, że projekt obniżenia pensji będzie dotyczył również senatorów.

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie.

Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób. 

Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek.
Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu się ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.