AKTUALNOŚCI

Otrzymaliśmy zdjęcia placu zabaw w Starogardzie. Jak sygnalizuje Czytelniczka, plac zabaw powinien być bezpieczny, ten do bezpiecznych z pewnością nie należy.

Tuż obok ktoś sobie zorganizował składnice drewna, jak widać na zdjęciach teren placu zabaw został rozjeżdżony. Być może przez sprzęt którym zostało zwiezione drewno. Jak zaznacza Czytelniczka, plac zabaw z założenia powinien być miejscem bezpiecznym, na pewno nic nie powinno tam jeździć. 

Jeżeli tuż obok ktoś szykuje drewno, lub przejeżdża ciężkim sprzętem po placu zabaw, nie trudno sobie wyobrazić co się może stać, jeżeli w tym samym czasie będą tam przebywały dzieci.

W jednym z budynków mieszkalnych przy ul. Borków, zapaliła się sadza w kominie. Zastępy straży pożarnej próbują zlikwidować zagrożenie.

Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Taki pożar to bardzo duże zagrożenie, wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla.

Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania zaczęli wygaszać paleniska, poprzez ostrożne wybranie materiału palnego oraz szczelne zamknięcie pieca. Ważnym elementem jest zmniejszenie ciągu w kominie, a tym samym intensywności palenia się sadzy, dalszym etapem będzie dogaszanie zarzewi ognia w przewodzie kominowym. Gaszenie takiego pożaru jest procesem długotrwałym i trudnym.

W dniu 13.02.2019 r. Gmina Resko podpisała z Samorządem Województwa Zachodniopomorskiego Umowę o przyznaniu pomocy na realizację operacji pn.: Budowa małej architektury w ramach lokalnej ścieżki historycznej pn. „Resko, którego nie ma”, współfinansowanej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W wyniku realizacji operacji osiągnięty zostanie następujący cel:

Stworzenie nowatorskiej atrakcji historycznej i turystycznej, łączącej dawne i nowe pokolenia poprzez budowę lokalnej ścieżki historycznej. Operacja znacząco wpłynie na utworzenie produktu turystycznego.

Projekt zostanie zrealizowany przez Gminę Resko na podstawie pomysłu uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Resku, którzy pod opieką nauczyciela historii Zespołu Szkół w Resku, dotarli do historycznych źródeł, map i starych fotografii, co umożliwiło im odtworzyć nieistniejące miejsca miasta Resko. W planowanych działaniach zostaną wykorzystane lokalne zasoby historyczne i kulturowe. Proponowany szlak turystyczny to ścieżka historyczna pn.: „Resko, którego nie ma” obejmująca 8 punktów ważnych miejsc historycznych, przy których ustawione będzie 8 tablic informacyjnych opisujących historię miasta Resko, 7 rzeźb przedstawiających postacie historyczne i 2 postumenty:

Walentynki to święto pochodzące od wspomnienia świętego Walentego - patrona zakochanych. Dla jednych jest to idealna okazja, aby spędzić czas z ukochaną osobą, inni krytykują święto twierdząc, że jest to przejaw typowego komercjalizmu.

Jego nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. Co ciekawe, choć przyjęło się, że obchodzenie Walentynek to zwyczaj amerykański, święto to jest obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza.

Nie wszyscy jednak popierają zwyczaj obchodzenia Walentynek. Część osób krytykuje święto twierdząc, że jest to przejaw komercjalizmu, a miłość ukochanej osobie trzeba wyznawać przez cały rok. 

Pomimo wszystko, naszym Czytelnikom życzymy wspaniałych Walentynek!

Wypadek 152 Prusim Starogard 2 04Na odcinku drogi wojewódzkiej nr 152 Prusim - Starogard, doszło do tragicznego w skutkach wypadku komunikacyjnego. Dwie osoby nie żyją, są poszkodowani. Droga jest w tej chwili zamknięta.

Aktualizacja godz. 15.00

 - Wypadek na drodze W152 Resko - Starogard, z udziałem czterech pojazdów, trzy samochody osobowe i ciężarówka z naczepą. Dwie osoby poniosły śmierć na miejscu, jedna osoba została przetransportowana do szpitala w Gryficach. Kierowca ciężarówki i pasażer nie odnieśli żadnych obrażeń. W pozostałych autach byli tylko kierowcy.  W tej chwili nadal jesteśmy w trakcie ustaleń tożsamości osób biorących udział w wypadku. Już wiemy, że osoba która trafiła do szpitala, to kobieta, mieszkanka gminy Resko. Śmierć poniosło dwóch mężczyzn, jeden z nich podróżował samochodem marki Opel, drugi samochodem marki Ford. Kierowca ciężarówki był trzeźwy. Droga jest nadal zamknięta. Od strony Reska wytyczono objazdy przez Gardzin, a od strony Starogardu wytyczono objazd przez Łagiewniki. - poinformowała nas Arleta Szwacińska, oficer prasowy KPP w Łobzie.

Pierwsze informacje

Do zdarzenia doszło około godz. 13.20. W wypadku uczestniczyła ciężarówka i trzy auta osobowe. Na miejscu nadal trwa akcja ratownicza, droga może być zamknięta nawet kilka godzin.

„Zwracam się do Państwa w sprawie o wielkim znaczeniu społecznym” – pisze do redakcji Resko24.pl, Prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Polski pisze do nas w swoim liście, o zainicjowanej przez niego nowelizacji Ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej. – Suwerenna, demokratyczna Rzeczpospolita Polska nie może ignorować zjawiska tzw wykluczenia prawnego.

Jest ono groźna dla trwałości naszej narodowej wspólnoty i godzi w fundamentalne zasady konstytucyjne, takie jak sprawiedliwość społeczna czy równość wszystkich obywateli wobec prawa – zwraca uwagę w liście Andrzej Duda. – Zasadniczym celem tych nowelizacji jest dobro obywateli i umocnienie ich zaufania do własnego państwa – dodaje.

Po naszych publikacjach, ponownie ożyła historia zespołu pałacowego w Iglicach. Jeden z właścicieli miał w planach budowę międzynarodowego centrum golfowego z potężnym zapleczem hotelowo - konferencyjnym.

Oczywiście nie jest to żadna nowina, bo takie rewelacje były już wcześniej znane, zwłaszcza mieszkańcom Iglic. Rewelacją jest jednak film, który promował mający powstać "Green Park Golf & Country Park" w Iglicach. Po zamknięciu Zakładu Poprawczego (mieścił się w pałacu do lat 80-tych), jeden z inwestorów planował stworzenie w Iglicach ekskluzywnego hotelu wysokiej klasy.

Wizytówką tego obiektu miał być międzynarodowy klub golfowy. Jak można zauważyć, nawet zaprojektowano piękne logo centrum golfowego w Iglicach. W gmachu pałacu miały powstać luksusowe apartamenty, restauracje, biblioteka wraz z czytelnią oraz klub nocny. Uzupełnieniem tego przepychu miała być stadnina, centrum medyczne, centrum konferencyjne, centrum fitness i basen z podgrzewaną wodą.

Nawet dzisiaj, to wszystko brzmi jak fantastyczna opowieść. Jednak w filmie, który powstał najprawdopodobniej w latach 90-tych, już zachęcano ewentualnych gości do rezerwacji miejsc hotelowych.

Urząd Miejski w Resku informuje, że od dnia 12.02.2019 r. do 30.04.2019 r. zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu w obrębie ulicy Krzywej, Krótkiej i Szczecińskiej w miejscowości Resko.

Przystanek autobusowy z ulicy Krótkiej zostanie przeniesiony na ul. Szczecińską, zgodnie z lokalizacją wskazaną na załączonym rysunku.

Ferie zimowe z Centrum Kultury w Resku upłynęły pod znakiem dobrej zabawy. Miejscem feryjnych spotkań, ze względu ma remont sali widowiskowej Centrum, była sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej. I tam codziennie od poniedziałku do piątku odbywał się cykl zajęć tematycznych, na których każdy z uczestników mógł znaleźć dla siebie coś interesującego.

Gry planszowe, łamigłówki, zabawy przy muzyce, zajęcia sportowe, muzyczne, taneczne, wokalne, nauka gry na bębnach afrykańskich oraz cały wachlarz zajęć plastycznych - to była codzienność w czasie dwutygodniowego wypoczynku. Dodatkową atrakcją był wyjazd do kina na animowany film”Ralph Demolka w Internecie” oraz interaktywna zabawa z klaunem Lolusiem.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x