Nasz portal został stworzony z myślą o Tobie, skoro tutaj trafiłeś to oznacza jedno! Sprawy Reska i okolic nie są Ci obojętne. Staramy się być zawsze w centrum wydarzeń. Naszych publikacji nikt nie blokuje, jesteśmy niezależnym portalem informacyjnym. Zapraszamy do współpracy, masz informację, coś według Ciebie wymaga pilnej interwencji? Skontaktuj się z nami. Zapraszamy również do współpracy reklamowej, zapytaj o warunki, na pewno się dogadamy :)

AKTUALNOŚCI

Do naszej redakcyjnej skrzynki dotarł niepokojący sygnał o składowaniu dużych ilości odpadów zwierzęcych na terenie biogazowni w Przemysławiu. Jak się okazało Urząd Miejski w Resku prowadzi kontrolę na terenie tego zakładu.

Poprosiliśmy o informację Urząd Miejski w Resku.

- Wpłynęło do nas zgłoszenie, dzisiaj (22.02.2018 r.) prowadziliśmy tam kontrolę razem z pracownikami z urzędu. Zrobiliśmy zdjęcia zawartości silosów, sporządziliśmy dokumentację z tej kontroli. Poprosiliśmy przedstawiciela firmy o przedstawienie stosownych decyzji i zezwoleń. Niestety na terenie zakładu nie było wszystkich dokumentów. Przedstawiciel biogazowni jutro ma do nas dostarczyć brakujące decyzje. Chodzi konkretnie o pozwolenia na wykorzystywanie odpadów zwierzęcych w procesie produkcji biogazu. Dzisiaj została nam przedstawiona decyzja dotycząca transportu i utylizacji odpadów zwierzęcych oraz pozytywna opinia powiatowego lekarza weterynarii. Zabrakło jednak dokumentów które zezwalałyby na wykorzystywanie tkanek zwierzęcych w obecnej linii technologicznej - powiedziała Danuta Mielcarek, sekretarz gminy Resko.

- Odpady zwierzęce składowane są w bardzo dużym silosie ograniczonym z obydwu stron ścianami, grunt jest utwardzony asfaltem, wiedzieliśmy tam również studzienkę w której gromadzą się krwiste odcieki z drobnymi tkankami które, jak deklarował przedstawiciel zakładu, są wykorzystywane w procesie produkcji biogazu. Mamy sporządzoną dokumentację z dzisiejszej kontroli, czekamy na brakujące dokumenty - dopowiada Danuta Mielcarek z Urzędu Miejskiego w Resku.

W imieniu Organizatorów i własnym zapraszamy Państwa na wyjątkowy i niepowtarzalny koncert, w trakcie którego rozbrzmiewać będą największe przeboje z repertuaru "Mazowsza".

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem sprawuje Burmistrz Reska, Arkadiusz Czerwiński.

Koncert odbędzie się w najbliższą sobotę, czyli 24 lutego w hali Zespołu Szkół przy ul. Prusa 2 w Resku, godz. 18.00.

Bilety do nabycia w Centrum Kultury w Resku. Ceny biletów 60 i 55 zł w zależności od atrakcyjności miejsca.

Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie: 91 395 13 38.

W dniu 9 lutego br. w Szkole Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka uczniów klasy I, II, III, dzieci z Punktu Przedszkolnego oraz Oddziału Przedszkolnego.

Gości przywitała Pani Dyrektor Szkoły Ryszarda Czaban. Dzieci słowami, piosenką i tańcem pokazali jak wiele znaczą dla nich Babcie oraz Dziadkowie. Wszyscy uczniowie wspólnie zaśpiewali zebranym gościom „sto lat”, po którym wnuki wręczyły najbliższym upominki oraz zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Nie zabrakło kawiarenki a w niej gorącej herbaty, kawy i pysznych słodkości przygotowanych przez rodziców, którym serdecznie dziękujemy. Humory wszystkim dopisywały, było wiele śmiechu i radości. Dziękujemy im za to i czekamy z niecierpliwością na kolejne takie spotkania.

WSZYSTKIM BABCIOM I DZIADKOM NASZYCH UCZNIÓW ŻYCZYMY WSZYSKIEGO NAJLEPSZEGO.

Małgorzata Niedźwiedzka

Na jeden etat od 72 zł do nawet 9 687 zł więcej niż gwarantowane ustawą średnie. Tak wyglądają wydatki na wynagrodzenia nauczycieli w miastach wojewódzkich.

W samorządach zakończył się czas podsumowań ubiegłorocznych wydatków na wypłaty dla nauczycieli. W 2017 roku średnie wynagrodzenie (pensja zasadnicza plus inne składniki wynagrodzenia) w grupie nauczycieli stażystów miało wynosić 2752,92 zł, kontraktowych - 3055,74 zł, mianowanych - 3964,20, a dyplomowanych - 5065,37 zł.

Najlepiej zarabiają nauczyciele w Warszawie. Na etat nauczyciela stażysty przypada tu o 5 595 zł więcej niż gwarantowane średnie. W przypadku nauczycieli kontraktowych jest to 9 143 zł, mianowanych – 7 789 zł, a dyplomowanych – 9 687 zł.

Poza stolicą stażystą w szkole najlepiej być w Lublinie (1 727 zł więcej niż średnia, o której mówi Karta nauczyciela) i Wrocławiu (1 690 zł). Na wypłaty nauczycieli kontraktowych najwięcej przeznacza Wrocław (4 141 zł ponad średnią) i Opole (3 721 zł).

12 lutego w Szkole Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Starogardzie był dniem innym niż wszystkie.

To uczniowie wybierali, na jakie zajęcia chcą iść. Nauczyciele przygotowali 8 pracowni – „Przewodnik po Polsce”, „Ciekawe budowle”, „Cheerleaders”, „Turniej szachowy”, „Information Technology”, „British Music”, „Tekturowo” oraz „Dzieci z różnych stron Świata”.

Uczniowie tydzień przed planowanym dniem wybrali zajęcia, w których chcą wziąć udział. Następnie w małych grupach pracowali przez cały dzień nad wybranym tematem. Uczniowie podeszli do tego pomysłu z ogromnym entuzjazmem i zapowiada się na to, że to nie był ostatni taki dzień w naszej szkole. Bo przecież „Poniedziałek nie jest zły!”.

Magda Trela

W zeszłym roku ponad 2 mln 515 tys. Polaków nie radziło sobie z terminową spłatą kredytów i bieżących rachunków.

Wartość przeterminowanych zobowiązań Polaków sięgnęła 64,5 mld zł. Przez rok długi wzrosły o 10,8 mld zł, a niesolidnych dłużników przybyło 193 tys. Ich liczba dorównuje już niemal liczbie dorosłej ludności woj.: lubuskiego, opolskiego i podlaskiego – wynika z najnowszego rocznego Raportu InfoDług opublikowanego przez BIG InfoMonitor.

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK znajduje się już 2 515 045 osób z problemami w terminowym opłacaniu rachunków i kredytów. Łączna wartość ich zaległości osiągnęła na koniec 2017 r. 64,49 mld zł. Średnia zaległość to już 25 643 zł o 2 524 zł więcej niż rok temu. Rekordzista, 61 latek z Lubelszczyzny, ma zadłużenie na ponad 66 mln zł.

Raport prezentuje dane o niespłacanych: ratach kredytów, pożyczek, bieżących rachunkach za telefon, media oraz alimentach, grzywnach sądowych, opłatach karnych za jazdę bez biletu, pokazuje też długi windykowane. Zaległość dotyczy sum wynoszących min. 200 zł wobec jednego wierzyciela, opóźnionych o co najmniej 60 dni, choć od 13 listopada 2017 r. wierzyciele mogą wpisywać dłużników już po 30 dniach opóźnienia płatności.

Gmina Resko już ogłosiła przetarg na "Rekompozycję wzgórza Borków w Resku oraz zabezpieczenie ruin pałacu w Starogardzie". Niestety, przetarg nie został rozstrzygnięty.

Cały projekt nosi nazwę "Dziedzictwo Borków - prace konserwatorskie i restauratorskie zabytków związanych z Rodem Borków w Gminie Resko". Dokumentacja zawiera dwa projekty budowlane: "Rekompozycja Wzgórza Borków w Resku uczytelniająca relikty archeologiczne średniowiecznego zamku" oraz "Trwałe zabezpieczenie ruin pałacu w Starogardzie, gm. Resko". Więcej informacji w artykule: Pozyskano fundusze na rekompozycję "Wzgórza Borków"

Ogłoszony przetarg nie został rozstrzygnięty, przyczyna? Do gminy Resko nie wpłynęła ani jedna oferta, w związku z tym przetarg został unieważniony i zostanie ponownie rozpisany.

Cały projekt ma zostać zrealizowany do końca sierpnia 2018 roku. Być może podczas drugiego przetargu uda się wyłonić wykonawcę prac w Resku i Starogardzie.

Kilka dni temu na tzw. "Górce Borków" wycięto kilka drzew. Teraz to miejsce czeka na wykonawcę.

Resko24.pl

 

Walentynki to święto pochodzące od wspomnienia świętego Walentego - patrona zakochanych. Dzisiaj życzymy naszym Czytelnikom tylko wspaniałych Walentynkowych chwil!

Walentynki wypadają zawsze 14 lutego. W tym roku wyjątkowo przypadają w Środę Popielcową. Tego dnia zaczyna się również Wielki Post. Radosne święto, które spędzamy ze swoją partnerką lub partnerem ciężko pogodzić z wielkopostnym okresem pokuty, zachowując wstrzemięźliwość w jedzeniu i zabawie.

Walentynki kojarzone są najczęściej z mitologicznym, strzelającym z łuku Amorem. W starożytnym Rzymie w dniach 14-15 lutego obchodzone były Luperkalia, czyli święto ku czci bogini kobiet i małżeństwa Junony oraz boga przyrody - Pana.

13 lutego 2018r. o godz. 15:00 na Rynku przed Urzędem Miejskim w Resku odbyła się akcja „One Billion Rising – Nazywam się Miliard”- akcja przeciw przemocy wobec kobiet, pod hasłem „Lokalnie i solidarnie przeciwko przemocy wobec kobiet”! Organizatorami akcji był Zespół Interdyscyplinarny gm. Resko oraz Komisariat Policji w Resku. Akcja odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrza Reska.

Akcja w Resku organizowana była po raz pierwszy, natomiast w Polsce odbędzie się po raz szósty. One Billion Rising (po polsku Nazywam się Miliard) to ogólnoświatowy protest w formie tańca, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet, przede wszystkim na najbardziej drastyczny, wciąż lekceważony jej przejaw – przemoc seksualną. W ten sposób zwracamy uwagę, że przemoc wobec kobiet dzieje się tu i teraz, obok nas – u naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych, na naszej ulicy, podwórku, domu. Że problem przemocy wobec kobiet jest naszym lokalnym problemem.

O godz. 15:00 grupa kobiet i dziewcząt w rytm muzyki rozpoczęła swój protest przeciwko przemocy. Wspólny taniec miał okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet, które doświadczają przemocy.

Przedstawiciele instytucji biorących udział w akcji przemawiali do zebranych mieszkańców naszego miasta. Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego gm. Resko pani Iwona Lewandowska przybliżyła mieszkańcom cel i charakter akcji. Kierownik Ogniwa Prewencji Komisariatu Policji w Resku asp. sztab. Edyta Klepczyńska podkreśliła, że jednym z priorytetowych zadań Policji jest przeciwdziałanie przemocy domowej, że przemoc jest przestępstwem i nic jej nie usprawiedliwia. Informowała także o możliwości uzyskania pomocy i wsparcia ze strony różnych instytucji. Zachęcała również do kontaktu z dzielnicowymi, którzy obejmują nadzorem w ramach prowadzonej procedury „Niebieskie Karty” rodziny dotknięte przemocą.