AKTUALNOŚCI

W sobotę 9 grudnia Stowarzyszenie ,,Nasza Pasja” zorganizowało kolejną edycję cyklicznej przedświątecznej imprezy integracyjnej dla dzieci z gminy Resko pod hasłem ,,W poszukiwaniu zielonej choinki”. 

Głównymi atrakcjami w tym dniu były dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy, loteria fantowa oraz występy dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Resku. Coś dla siebie mogli tu znaleźć również dorośli, którzy na stoiskach Koła Rękodzieła mogli kupić bardzo oryginalne ozdoby świąteczne. Podczas imprezy prężnie działała kawiarenka Stowarzyszenia, która oferowała m.in. domowe wypieki.

Policjanci z Komisariatu Policji w Resku promowali bezpieczne zachowania, przy policyjnym stoisku stała  nietypowa choinka przystrojona w dwukolorowe odblaski pulsacyjne poprawiające widoczność pieszych na drodze.

Jak co roku i podczas tegorocznej edycji tej imprezy, można było poczuć magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz wspaniałą świąteczną zabawę. Punktem kulminacyjnym był potężny, okolicznościowy tort.

W 1981 roku, 13 grudnia wprowadzono w Polsce stan wojenny. Był to jeden z najważniejszych momentów w powojennej historii naszego kraju. O godzinie 06:00 rano, radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

Władzę w Polsce przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, która zarządziła stłumienie protestów. Na ulice wyszło 100 tys. uzbrojonych żołnierzy i milicjantów, wielu działaczy opozycyjnych trafiło do aresztów.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i "Solidarności". W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tysięcy ludzi. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej uczestniczyło w sumie 80 tysięcy żołnierzy i 30 tysięcy milicjantów, użyto 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tysięcy samochodów.

Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok i były prowadzone ze szczególną starannością. Kontrolował je m.in. naczelny dowódca wojsk Układu Warszawskiego marszałek Wiktor Kulikow oraz ludzie z jego sztabu. Na potrzeby stanu wojennego sporządzono projekty różnych aktów prawnych, wydrukowano w Związku Sowieckim 100 tysięcy egzemplarzy obwieszczenia o wprowadzeniu stanu wojennego, ustalono listy komisarzy wojskowych, mających przejąć kontrolę nad administracją państwową i większymi zakładami pracy, a także wybrano instytucje i przedsiębiorstwa, które miały zostać zmilitaryzowane.

Sejmowa komisja nadzwyczajna pozytywnie zaopiniowała w czwartek wieczorem projekt zmian w Kodeksie wyborczym autorstwa PiS, który zakłada m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz wygaszenie kadencji PKW po wyborach parlamentarnych w 2019 r.

Na czwartkowym posiedzeniu komisja rozpatrywała propozycję dwukadencyjności w samorządach. W związku z wątpliwościami komisji o analizę propozycji dotyczącej dwukadencyjności w samorządach poproszone zostało w zeszłym tygodniu Biuro Legislacyjne. W czwartek jego przedstawiciele zaproponowali inne brzmienie zapisu mówiącego o dwukadencyjności. Zgodnie z nową propozycją ograniczenie możliwości kandydowania na wójta, burmistrza i prezydenta miasta ma nie dotyczyć wyborów na wójta, burmistrza i prezydenta miasta "przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy".

Komisja poparła sugestie Biura Legislacyjnego. Przedstawiciel wnioskodawców Łukasz Schreiber (PiS) wyraził nadzieję, że tak sformułowane zapisy "rozwieją jakiekolwiek wątpliwości i fake newsy o tym, że PiS chce wprowadzić tzw. wsteczną dwukadencyjność".

Wykreślenia z projektu PiS dwukadencyjności chciały kluby opozycyjne: PO, Kukiz'15, Nowoczesna i PSL.
W czwartek posłowie komisji poparli proponowane przez PiS ustanowienie inicjatywy uchwałodawczej w gminach, powiatach i województwach z dwiema poprawkami Nowoczesnej.

Resko 01Pensja zasadnicza referenta wzrośnie z początkiem przyszłego roku o 510 zł, inspektora - o 420 zł, a wynagrodzenie sekretarza będzie o 100 zł wyższe.

Podwyżkę minimalnych kwot pensji zasadniczej przewidują przepisy znowelizowanego rozporządzenia ws. wynagradzania pracowników samorządowych, które wejdą w życie 1 stycznia 2018 r.

Największa zmiana - w wysokości 600 zł - obejmie wynagrodzenie zasadnicze opiekuna dzieci i młodzieży (w czasie przewozu do i ze szkoły). Zgodnie z rozporządzeniem stanowisko przyporządkowano do pierwszej kategorii, w której poziom wynagrodzenia wzrośnie z 1,1 tys. zł do 1,7 tys. zł.

Referenta, którego zaszeregowano do dziewiątej kategorii, ma objąć podwyżka w wysokości 510 zł (z 1350 zł do 1860 zł). Minimalny miesięczny poziom wynagrodzenia zasadniczego inspektora (kategoria 12.) będzie wyższy o 420 zł (z 1,5 tys. zł do 1920 zł). Podinspektor (10. kategoria) bez dodatków nie będzie mógł zarabiać mniej niż 1880 zł, co oznacza podwyżkę o 480 zł (z 1,4 tys. zł).

Sekretarza gminy zaszeregowano do kategorii 17., w której minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego po zmianach ma wynieść 2,1 tys. zł (obecnie 2 tys. zł).

W niedzielę 10 grudnia, na Rynku Miejskim w Resku prowadzono zbiórkę krwi dla Michalinki z Łosośnicy. Jak zapewniają organizatorzy podczas zbiórki uzyskano zadowalający wynik.

Ankiety dawcy wypełniło około 60 osób, w sumie krew mogło oddać 35 osób co pozwoliło zebrać prawie 17 litrów tego cennego leku!

Inicjatorem akcji była Ochotnicza Straż Pożarna z Łosośnicy, przy współudziale OSP Radowo Małe i OSP Resko. 

Warto pamiętać, że każda tego typu akcja, nawet typowo lokalna o małym zasięgu, zawsze ratuje życie.

Resko24.pl

Mieszkańcy Ługowiny po raz kolejny podjęli cenną inicjatywę. Tym razem zorganizowali zabawę Mikołajkową dla dzieci.

Dzięki zaangażowaniu rodziców udało się zorganizować poczęstunek oraz zdecydowanie najważniejszy punkt programu, czyli wizytę Mikołaja. Oczywiście Mikołaj miał ze sobą worek pełen prezentów.

Jak relacjonują sami rodzice, największą nagrodą za ich zaangażowanie była wszechobecna radość dzieci i wspaniała wspólna zabawa.

Poniżej prezentujemy bogatą fotorelację z mikołajkowego spotkania w Ługowinie.

Mikołajkowemu szaleństwu, wyzwalającemu całą dziecięcą radość, oddały się dzieci ze szkoły filialnej z Łosośnicy. Na spotkanie z Mikołajem pojechaliśmy do Fun Parku ,,Pomerania" w Dygowie k/Kołobrzegu.

Podczas zajęć prowadzonych przez Elfy - pomocników Mikołaja, dzieci tworzyły prezenty dla Mikołaja i dla swoich bliskich, pisały listy do Mikołaja. Żeby móc spotkać się z Mikołajem, należało zniszczyć w specjalnej maszynie wszystkie swoje złe uczynki.

Przyjście Mikołaja zrobiło duże wrażenie, a potem już były zdjęcia i mnóstwo zabawy na ogromnej powierzchni z różnorodnymi atrakcjami. Wracaliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Emocje, jakie towarzyszyły nam w tym dniu, widoczne na zdjęciach, na długo pozostaną we wspomnieniach.

Na początku listopada interweniowaliśmy w sprawie niebezpiecznego miejsca przy Szkole Podstawowej w Resku. Jest pozytywny odzew.

Przypomnijmy, brak oznakowania pionowego i poziomego na przejściu przez ul. 1 Maja. Dzieci które idą do szkoły z miasta, korzystają własnie z tego przejścia. Teraz wygląda to tak, jakby w tym miejscu w ogóle nie było przejścia dla pieszych (nie informują o tym żadne znaki). Aby pokonać ten odcinek drogi zgodnie z przepisami, dzieci musiałyby skorzystać z przejścia przez ul. Wojska Polskiego tuż przy księgarni, następnie  powinny  przejść przez ul.1 Maja idąc w kierunku poczty i ponownie przejść przez ul. Wojska Polskiego, aby w końcu dotrzeć do szkoły.

Jak się okazało, wspomniane przejście nie figuruje w żadnym z rejestrów Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz Zarządu Dróg Powiatowych jako przejście dla pieszych. Kiedyś była tutaj tzw. zebra, początkowo biała, później biało czerwona i oznakowanie pionowe - kto je zlikwidował i dlaczego? Na tą chwilę nie mamy odpowiedzi. Więcej informacji w artykule: http://www.resko24.pl/aktualnosci/1975-brak-decyzji-w-prawie-przejscia-dla-pieszych-kolo-podstawowki-zarzadca-nie-mamy-tego-przejscia-w-ewidencji.html

10 listopada 2017r. klasa I LO zawitała w Szczecinie w celu odkrycia i rozwiązania zagadek, prowadzących do wyjścia z tajemniczych pokoi.

Escape Room to miejsce, gdzie każdy może sprawdzić swoje logiczne myślenie i umiejętność opanowania w sytuacjach kryzysowych. Kluczową rolę odgrywa tu przede wszystkim praca w grupie.

Za cel postawiliśmy sobie efektywne współdziałanie, prowadzące do sukcesu-wyjścia z zamkniętego pokoju. Podzielni na cztery grupy, wybraliśmy tematyczne pomieszczenia. Na odważnych i oczekujących dreszczyku emocji czekał „Stary Dwór”, stworzony na wzór horroru. Natomiast dla ciekawych sekretów legendarnego statku kapitana Nemo, ciekawą opcją okazał się pokój „Nautilus”. Pierwszy raz zmierzyliśmy się z tego typu rozrywką, więc nie wiedzieliśmy czego się spodziewać i nad jakiego typu łamigłówkami przyjdzie nam główkować.

Czas przeznaczony na ucieczkę minął bardzo szybko. Emocje towarzyszyły nam aż do powrotu do Reska. W pociągu podzieliśmy się między sobą wrażeniami i spostrzeżeniami oraz opracowaliśmy plan na przyszłą próbę ucieczki z pokojów.