Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Oficjalnie policja w Polsce zatrzymuje ok. 200 nieletnich rocznie uprawiających prostytucję, głównie dziewcząt. Jest to jednak wierzchołek góry lodowej. Obraz zachowań związanych z prostytucją nieletnich w ostatnich latach uległ zmianom. Nałożyły się na to zarówno gwałtowne zmiany ekonomiczne, społeczne jak i kulturowe.

Nie ma jednej konkretnej przyczyny np. jakichś szczególnych cech osobowości, które czynią dziecko podatnym na uprawnianie prostytucji. Każdy przypadek jest inny. Zjawisko jest coraz powszechniejsze, jednocześnie brakuje instrumentów przeciwdziałających jego przyczynom oraz negatywnym skutkom.
Istota prostytucji nieletnich wpisuje się we współczesny styl eksponowania własnego ciała jako towaru, atutu i jednocześnie atrybutu. Traktowanie ciała przedmiotowo jest implikacją popkultury młodzieżowej, lansowanej przez stacje muzyczne, treści piosenek, modne filmy, kryptoprzekazy a także częste komunikaty werbalne „idź na całość”, „daj sobie szansę”, „rób, co chcesz”.

Młodzi ludzie łatwo wchodzą w kontakty seksualne, praktykują zachowania ryzykowne. Sprzedajna miłość jest często efektem zagubienia dotychczasowych wartości, próbą radzenia sobie z rzeczywistością społeczną, zagubieniem w otaczającym świecie.
U podłoża nieletniej prostytucji leży także patologia rodziny. Głównie patologia więzi, relacji, braku zrozumienia, miłości, poczucia bezpieczeństwa. Prostytucja wkrada się tam, gdzie panuje bieda emocjonalna, a ta wkrada się do tzw. „porządnych domów”.
Istotną kwestią staje się dostarczanie młodzieży informacji ma na temat konsekwencji uprawniania prostytucji, z drugiej kształtowanie jej poglądów i postaw wobec tego zjawiska.

Rodzice muszą być czujni, nie wolno im liberalizować opieki rodzicielskiej, dlatego też należy sprawdzić z kim i dokąd chodzą dzieci, jakie strony w internecie oglądają, z kim rozmawiają na czatach. Warto zwracać uwagę na ubiór, styl bycia, częste wyjścia do dyskotek, przesiadywanie w klubach. Dziecko może opuszczać lekcje, mieć duże sumy pieniędzy. Ważne jest zwrócenie uwagi na pojawianie się rzeczy, których sami sobie by nie kupili.
Rodzicu, jeśli niepokoi Cię zachowanie Twojego dziecka to zgłoś się do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Łobzie.

Violetta Plenzler - Ciebiera
Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Łobzie

Powiatlobeski.pl, fot. ilustracyjne

R24PL
Redaktor: R24PL

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x