Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Nierzetelni kontrahenci odwlekają spłatę swoich zobowiązań ciągle mamiąc wierzyciela wizjami rychłego uregulowania wszystkich roszczeń. Czy powinniśmy zawierzać dłużnikowi i czekać spokojnie na należne środki pieniężne? Nie!

Każda wierzytelność ma swój termin przedawnienia wynikający z przepisów prawa. Po jego upływie dłużnik ma prawo odmówić zapłaty zobowiązania. Jak skutecznie przerwać bieg przedawnienia i uniknąć kłopotów? O tym powiemy w dalszej części artykułu.

Sprytny dłużnik bazuje na niewiedzy wierzyciela
Przedawnienie roszczeń to instytucja ukształtowana na gruncie prawa cywilnego, regulacje te mają na celu uniemożliwienie lub ograniczenie dochodzenia należności na drodze postępowania sądowego. Kiedy termin upłynie dłużnik może odmówić spłaty zobowiązania powołując się w na zarzut przedawnienia. Niestety, wierzyciel, który znalazł się w tak trudnej sytuacji ma poważny problem i z dużą pewnością już nigdy nie odzyska swoich pieniędzy. Dlatego tak istotną kwestią jest przestrzeganie biegu przedawnienia. Dla przykładu poniżej prezentujemy terminy w bardzo popularnych roszczeniach:
• sprzedaż – 2 lata
• transport – 12 miesięcy
• usługi budowlane 2- 3 lata (w zależności od typu świadczonych usług)
• umowa o dzieło – 2 lata
• umowa zlecenie – 2 lata
• pożyczka pomiędzy osobami fizycznymi – 10 lat

Od upływu terminu płatności wierzyciel ma w/w roszczeniach konkretny okres czasu na dochodzenie swoich pieniędzy. Dlatego czas działa na niekorzyść wierzyciela, działania windykacyjne należy podejmować niezwłocznie po upływie terminu płatności należności. Wielu dłużników zdaje sobie sprawę z przedawnianie roszczeń i celowo może zwodzić wierzyciela, by uniknąć zapłaty.

Przerwanie biegu przedawnienia uchroni Cię od straty pieniędzy
Szansą na odzyskanie pieniędzy dla wierzyciela jest przerwanie biegu przedawnienia. Prawo przewiduje określone czynności, które to umożliwiają:
• podpisanie uznania długu przez dłużnika
• podpisanie ugody z dłużnikiem
• wszczęcie mediacji
• podjęcie czynności przed organami zajmującymi się rozpoznaniem spraw lub egzekwowaniem roszczeń np. sądem polubownym
• wniesienie pozwu do sądu

Wszystkie opisane czynności przerywają bieg przedawnienia, a co za tym idzie termin ten zaczynać biec na nowo. Wyjątkiem jest prowadzenie sprawy przed sądem lub komornikiem. W tych wypadkach przedawnieni biegnie na nawo kiedy postępowanie lub egzekucja zostaje zakończona. Na koniec warto powiedzieć o najczęściej popełnianym błędzie przez wierzycieli. Samodzielnie konstruowanie uznania długu, ugody i innych dokumentów przerywających przedawnienie często kończy się fiaskiem. Brak znajomości prawa i źle skonstruowane zapisy nie mają żadnej mocy prawnej. Doświadczona kancelaria prawnicza to nieoceniona pomoc przy tworzeniu tak istotnych dokumentów dla dłużnika. Nie warto przez pozorne oszczędności odbierać sobie szansy na odzyskanie pieniędzy. Zawsze upewnijmy się, czy podejmowane czynności będą skuteczne i uchronią nas przed stratą należnych pieniędzy.

R24PL
Redaktor: R24PL

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x