Pin It

Gmina Resko uzyskała dofinansowanie w kwocie przekraczającej 2,5 mln złotych na zagospodarowanie terenów zielonych. Prace będą prowadzone w 4 lokalizacjach.

Są to miejsca zaniedbane, często zdegradowane. Wspomniane lokalizacje to tereny nad rzeką Regą przy ul. Polnej, teren zlokalizowany przy Alei Wolności, położony w zachodniej części miasta, sąsiadujący ze Stadionem Miejskim, tereny przy Centrum Kultury oraz tereny usytuowane przy ul Olsztyńskiej. Prace mają się rozpocząć w miesiącach kwiecień, maj bieżącego roku.

W dniu 27 listopada 2017 r. została podpisana Umowa o dofinansowanie nr POIS.02.05.00-00-0148/16-00 projektu pn.: „Rewitalizacja i zagospodarowanie terenów zielonych w mieście Resko”. Umowa została zawarta pomiędzy Gminą Resko a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działania 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego, II typ projektu Rozwój terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych. Gmina Resko uzyskała dofinansowanie na realizację projektu w wysokości 2.531.527,82 zł.

W ramach projektu „Rewitalizacja i zagospodarowanie terenów zielonych w mieście Resko” planuje się zagospodarowanie czterech terenów obecnie zaniedbanych na tereny zieleni miejskiej. Lokalizacja terenów została dobrana w ten sposób, aby utworzone tereny zieleni były atrakcyjne dla mieszkańców, gdyż sąsiadują one z terenami zamieszkałymi lub uczęszczanymi przez mieszkańców oraz z uwagi na sąsiedztwo obiektów użyteczności publicznej, co ma duże znaczenie dla lokalnej społeczności.

Tereny te cechują się niskim udziałem terenów zieleni urządzonej w strukturze użytkowania gruntów – tereny przeznaczone na realizację projektu są wprawdzie pokryte zielenią, jednak jest to zieleń w zdecydowanej większości dzika, niezagospodarowana oraz zdegradowana.

Projekt obejmować będzie prace na czterech terenach zlokalizowanych w mieście Resko:

1. Teren „NAD REGĄ”

Teren zlokalizowany przy ul. Polnej, położony w południowej części miasta, bezpośrednio nad rzeką Regą. Teren ten, poprzez mostek nad rzeką Regą, połączony jest z Parkiem Miejskim w Resku.

Park ten jest popularnym miejscem rekreacji i wypoczynku wśród mieszkańców miasta, odbywają się tu też różnego rodzaju imprezy miejskie: Dożynki, Biegi o Strzałę Widanta, Noc Świętojańska, różnego rodzaju imprezy sportowe. Teren sąsiaduje od południa z terenami przemysłowymi. Teren znajduje się w proponowanej strefie ochrony krajobrazu Doliny Regi.

Projekt [PDF] - kliknij tutaj

2. Teren „PRZY STADIONIE”

Teren zlokalizowany przy Alei Wolności, położony w zachodniej części miasta, sąsiadujący ze Stadionem Miejskim, na którym organizowane są różnego rodzaju imprezy sportowe.

Teren znajduje się w proponowanej strefie ochrony krajobrazu Doliny Regi.

Projekt [PDF] - kliknij tutaj

3. Teren „PRZY DOMU KULTURY”

Teren zlokalizowany przy ul. Krzywej, znajduje się w granicach Starego Miasta. Jest to obszar położony w centralnej części miasta, nieopodal Rynku. W pobliżu znajduje się Ratusz, sklepy, apteka, restauracja.

Teren sąsiaduje z Przedszkolem Miejskim w Resku oraz Centrum Kultury w Resku. W obiektach tych organizowane są m.in. występy teatralne, organizacja zajęć plastycznych, ruchowych, wokalnych.

Projekt [PDF] - kliknij tutaj

4. Teren „ZA WAŁEM”

Teren zlokalizowany przy ul. Olsztyńska, położony we wschodniej części miasta, w pobliżu Parku Miejskiego w Resku.

Lokalizację poszczególnych terenów dobrano na podstawie oceny ich atrakcyjności dla mieszkańców miasta oraz stopnia zdegradowania i niskiego poziomu zagospodarowania zieleni. W wyniku realizacji projektu tereny, które obecnie cechują się brakiem zieleni urządzonej uzyskają atrakcyjną dla mieszkańców formę. Ich lokalizacja w pobliżu popularnych w Resku miejsc gwarantuje, że miejsca te ożyją i będą często odwiedzane przez mieszkańców Reska.

Łącznie działaniami projektu objęte będą tereny o obszarze 6,66 ha, z czego 3,66 ha stanowią nowe obszary zieleni (tzn. obszary, które obecnie nie są pokryte urządzaną zielenią i nie pełnią funkcji publicznie dostępnych parków czy skwerów).

Po realizacji projektu 87,5% ww. terenów pokryte zostanie zielenią. Tereny te będą ogólnodostępne i korzystanie z nich będzie bezpłatne.

Projekt [PDF] - kliknij tutaj

Resko24.pl/Urząd Miejski w Resku

Komentarze  

vidant
+18 # vidant 2018-01-03 21:20
Ogólnie jestem zadowolony, że urząd widzi potrzeby mieszkańców w zakresie zieleni miejskiej.

Można czepiać się kilku nieżyciowych pomysłów (moim zdaniem):
- zmuszenie ludzi skracających drogę przy ulicy Zachodniej do chodzenia innymi ścieżkami,
- ziołowy ogród przy Olsztyńskiej - rzecz droga, trudna w utrzymaniu i bardzo łatwa do zniszczenia w mało ruchliwych miejscach (rozumiem, że po okresie finansowania byłoby to boisko/plac do gry np. w koszykówkę)
- nasadzenia drzew przy płocie w sąsiedztwie naziemnych ogniw fotowoltaicznych (elektrowni słonecznej),
- plaża za krzewami (?) - choć jak dla mnie sam pomysł niestrzeżonego kąpieliska to przesada...
Zgłoś administratorowi
vidant
+18 # vidant 2018-01-03 21:28
Zwrócę też uwagę, że "dawne kąpielisko" jest oddzielone od rzeki wałem mocno już zerodowanym. W projekcie nie zaplanowano jego wzmocnienia (być może ma to związek z trudnością uzyskania zgód na budowę urządzeń wodnych w dodatku w Natura 2000). Jednak po bagrowaniu zbiornika podejrzewam, że wał zostanie przerwany.

Chyba, że żadnego bagrowania nie będzie.
Zgłoś administratorowi
Andrzej
+16 # Andrzej 2018-01-04 15:36
Rzeczywiście pomysł z umieszczeniem jakichkolwiek nasadzeń między ścieżką a plażą uważam za nietrafiony. Jeśli mieszkańcy będą korzystać zostanie to zadeptane, połamane, lub nawet użyte na rozpałke do grilla...
Zgłoś administratorowi
bezradny
+17 # bezradny 2018-01-04 19:02
Nie będzie wzmacniania wału ziemnego bo to nie grunt gminy. Sam zbiornik raczej nie będzie kąpieliskiem, a oczkiem wodnym pełniącym funkcje rekreacji...
Zgłoś administratorowi
lidka
+12 # lidka 2018-01-04 21:09
Wybory samorządowe,powinny odbywać się co roku Burmistrz bardziej przykładałby się do potrzeb nas mieszkańców, bo ma płacone bardzo duże pobory. A na takie pobory trzeba ciężko pracować. A w rzeczywistości to problemy dopiero widać przed wyborami jakie mamy bolączki. Ten basen to też kolejny pic na wodę ale może dadzą się nabrać jak poprzednio,ale komu on jest tak potrzebny, to my za jego utrzymanie zapłacimy podatkami,Gryfice i Świdwin gryza ziemię, i kasę maja większą i nie dają rady. A te zieleńce tak ,a na wsiach co raz gorzej. Jadę z Łobza a w Przemysławie Tatra ciężarówka jeżdzi po parku z ładunkiem gruzu po parku, czy to zgodne z uchwałą rady na pewno nie. To gdzie Burmistrz, zarabia krocie,gdzie jego odpowiedzialność za mienie gminne (nasze podatników)Nie chce mi się pisać,ale uważam ,że w naszej gminie wypalił się chęć do rządzenia i pracy, naszych urzędników.
Zgłoś administratorowi
alkoholik
+15 # alkoholik 2018-01-04 22:16
Może uda mi się wejść na otwarcie.

Swoją drogą - na osiedlu kilku urzędników rabatki z ziołami, a na wioskach istniejące, często zabytkowe parki walą się, drzewa usychają, alejki w błocie po kolana, brak ławek i gdyby nie czyn społeczny to pełni śmieci...
Zgłoś administratorowi
Stefan
+4 # Stefan 2018-01-10 10:34
Stumilowy Las to świetny pomysł. Od lat brakowało powiększonego placu zabaw dla dzieci z Przedszkola. Brakuje tylko bezpiecznego połączenia placów zabaw (spadki).

Mam nadzieję, że nikt nie wsadzi trujących gatunków roślin. Widziałbym też potrzebę gęstego żywopłotu oddzielającego plac zabaw od sąsiednich działek (zamiast drzew, lub pod nimi).
Zgłoś administratorowi
apacz
0 # apacz 2018-08-24 18:44
Nowe tereny zielone (obok np niedawno rewitalizowanego parku miejskiego) dla niespełna 5cio tysięcznego miasteczka - naprawdę wybory mają dużą moc. Pytanie, czy ta "moc jest kierowana w dobrą stronę... Jak widzę przetargi (PZP), w których jest jedna oferta i jeszcze podwyższa się budżet jak oferta jest wyższa od planowanego, to ta wspomniana "moc" to chyba bardziej samopo"moc". No chyba, że gmina nie potrafi planować/wyceniać swoich inwestycji - to też znak do refleksji nad zmianami. No i czekamy na basen i lotnisko ;)
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x