Pin It

Do naszej redakcyjnej skrzynki dotarł sygnał o wilkach, które były widziane na terenie gminy Radowo Małe. Rok temu podobne informacje napływały z terenu gminy Resko.

Jak pisze nasz Czytelnik, chciałby ostrzec mieszkańców gminy Radowo Małe, wilki bardzo blisko podchodzą i atakują zwierzynę.

- Przed tygodniem mój tata który jechał z Święciechowa, zauważył wilka na poboczu, wilk po chwili uciekł do lasu - pisze Czytelnik.

Otrzymaliśmy również zdjęcia rozszarpanej zwierzyny, znalezionej na terenie gminy Radowo Małe.

O wilkach na terenie powiatu łobeskiego mówi się od kilku lat. Według relacji Czytelników takie osobniki były również widziane w okolicy Orzeszkowa. Wcześniej informowaliśmy o tym w artykule: http://resko24.pl/aktualnosci/1627-wilki-w-okolicy-reska-zdjecia.html

Czy jest się czego obawiać?

Jak czytamy na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie, wilki zasiedlają nowe obszary w sposób naturalny. Są to bowiem zwierzęta wędrujące i zasiedlające nowe terytoria.

Obecnie w województwie zachodniopomorskim wilki występują w kompleksach leśnych Puszczy Goleniowskiej, Puszczy Wkrzańskiej, lasach Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, Pojezierza Drawskiego i Ińskiego oraz całej wschodniej części województwa. Wzrostowi liczebności wilka sprzyja duża ilość preferowanych przez ten gatunek siedlisk, a także duża liczebność populacji zwierząt łownych. Dieta wilków zamieszkujących Polskę Zachodnią składa się głównie z saren, jeleni oraz dzików, a więc zwierząt, które często powodują szkody w uprawach i płodach rolnych.

Czy powinniśmy obawiać się tych drapieżników? Czy wilki zagrażają bezpieczeństwu człowieka? W ostatnich 50 latach nie odnotowano przypadku ataku wilków na człowieka. Może się jednak zdarzyć, że wilki zapolują na zwierzęta gospodarskie albo psy. Na razie w województwie zachodniopomorskim są to sporadyczne przypadki. W latach 2014-2016 do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie szkody wyrządzone przez wilki zgłosiło 10 osób.

Zalecanymi metodami ochrony zwierząt gospodarskich przed wilkami są ogrodzenia elektryczne, ogrodzenia siatkowe oraz fladry (paski materiału naszyte na sznurek), a także wykorzystanie do nadzoru psów stróżujących. Zwierzęta gospodarskie powinno się spędzać z pastwisk do zagród lub budynków gospodarczych. Na nieogrodzonych pastwiskach leżących w pobliżu lasów nie należy pozostawiać zwierząt bez nadzoru. Nadzór może sprawować człowiek lub odpowiednio wyszkolony pies stróżujący.

W przypadku szkód wyrządzonych przez wilki prosimy o niezwłoczne zgłoszenie tego faktu do regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, pozostawienie martwych zwierząt na miejscu, a także zabezpieczenie śladów obecności drapieżników do czasu przyjazdu uprawnionych pracowników regionalnej dyrekcji.

Zdjęcia Czytelnika, gm. Radowo Małe

Resko24.pl/ RDOŚ Szczecin, fot. Czytelnik

Komentarze  

Antykomuna
-2 # Antykomuna 2018-11-28 09:39
Kłamstwa ekoterrorystyczne. W ostatnich latach było min. kilka ataków wilka na człowieka, np. na podkarpaciu.
Zgłoś administratorowi
Maciej
+1 # Maciej 2018-12-20 08:21
Ja swoje owce mam zagrodzone pastuchem elektrycznym dokładniej rzecz mówiąc siatkę elektryczną. Wilki w okolicy są bo dużo się słyszy, nie wszystko pisze. Mocny pastuch wystarczy. Ja polecam chaprona sec 10000.
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x