Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Stosownie do postanowień Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 września 2015 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2016 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 1585), kwalifikacja wojskowa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przeprowadzona w dniach od 01 lutego do 29 kwietnia 2016 r.


Termin ogłoszenia kwalifikacji wojskowej na terytorium państwa ustalono na dzień 15 stycznia 2016 r.

W Powiecie Łobeskim kwalifikacja wojskowa zostanie przeprowadzona
w terminie od dnia 4 kwietnia 2016 r. do dnia 15 kwietnia 2016 r.

Siedziba Powiatowej Komisji Lekarskiej - Dom Dziecka w Łobza ul. Konopnickiej 41, 73-150 Łobez

 

OGÓLNE ZASADY PRZEPROWADZENIA KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ UCZNIOWIE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają:

  • Mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą dziewiętnaście lat, są obowiązani stawić się w określonym terminie i miejscu do kwalifikacji wojskowej
  • Kobiety urodzone w latach 1992 - 1997 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2014/2015 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych
  • Do kwalifikacji mogą również stawić się ochotnicy, w tym kobiety niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyły co najmniej osiemnasty rok życia.
  • Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej trwa do końca roku kalendarzowego, w którym osoby objęte tym obowiązkiem kończą dwadzieścia cztery lata.
  • Kwalifikację wojskową przeprowadzają wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych.
  • W ramach kwalifikacji wojskowej wykonuje się czynności związane z:
  • Sprawdzeniem tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej.
  • Ustaleniu zdolności do czynnej służby wojskowej ww. osób.
  • Wstępnym przeznaczeniem do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony.
  • Założeniem ewidencji wojskowej.
  • Wydaniem wojskowego dokumentu osobistego (książeczki wojskowej).
  • Przeniesieniem do rezerwy.
  • Rekrutacją do ochotniczych form służby wojskowej.


CELEM KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ JEST:
- określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej, założenie ewidencji wojskowej osobom podlegających temu obowiązkowi oraz osobom zgłaszających się w trybie ochotniczym.
Oceny zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej dokonują powiatowe i wojewódzkie komisje lekarskie (każda w swoim zakresie działania).

Na podstawie badań przeprowadzonych przez lekarzy wchodzących w skład powiatowej komisji lekarskiej, osobie stającej do kwalifikacji wojskowej ustalona zostaje jedna z niżej wymienionych kategorii zdrowia:
„A” - „zdolny do czynnej służby wojskowej”- oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej lub służby zastępczej;
„B” - „czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej” - oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju;
„D” - „niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju”;
„E” - „ trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.” – co oznacza, że osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną uznane za trwale i całkowicie niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej.

Osoby, wobec których zostanie orzeczona kategoria zdolności „A”, lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej i założeniu ewidencji wojskowej zostają z urzędu przeniesione do rezerwy.
Osoby uznawane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej - kategoria zdolności „B” nie są przeniesione do rezerwy do czasu poddania ich ponownym badaniom lekarskim i ostatecznym zaliczeniu do kategorii zdolności „A”, „D” lub „E”.

ZAŁOŻENIE EWIDENCJI
Założenie ewidencji wojskowej polega na wydaniu wojskowego dokumentu osobistego (książeczki wojskowej) przez wojskowego komendanta uzupełnień lub jego przedstawiciela.
Osoby stające do kwalifikacji wojskowej przedstawiają:
- wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta);
dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
- powiatowej komisji lekarskiej;
posiadane dokumenty lekarskie dotyczące zmian w stanie zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie od ostatniej kwalifikacji wojskowej
- wojskowemu komendantowi uzupełnień;
- aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy,
- dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe,
Wobec osób podlegających kwalifikacji wojskowej, które nie stawią się bez uzasadnionej przyczyny przed komisją lekarską lub do kwalifikacji wojskowej, będzie nałożona grzywna w celu przymuszenia, albo zarządzone przymusowe doprowadzenie przez Policję do Powiatowej Komisji Lekarskiej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Podstawa prawna ustawa z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony RP. (Dz. U. z 2015 poz. 827 z późn. zm.).

Osoby podlegające kwalifikacji wojskowej, które nie stawiły się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), przed właściwą komisją lekarską lub przed wojskowym komendantem uzupełnień w określonym terminie i miejscu, albo odmówią poddania się badaniom lekarskim, albo nie przedstawią dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, podlegają grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Podstawa prawna rozporządzenie MSWiA oraz MON w sprawie kwalifikacji wojskowej (Dz.U. z 2009r. Nr 202, poz. 1566).

KWALIFIKACJA WOJSKOWA W 2016 ROKU
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 wrzesień 2015 roku w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2015 roku (Dz. U. z 2015 r. poz. 1585) termin przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej na terytorium państwa wyznacza się na okres od 1 lutego do 29 kwietnia 2016 r.
Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się :
mężczyzn urodzonych w 1997 roku,
kobiety urodzone w latach 1992 - 1997 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2014/2015 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo
będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, (analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko - dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria), o których mowa w § 2 rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 marca 2010 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. 2010 r. Nr 54 poz. 321);
osoby, które ukończyły osiemnasty rok życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia cztery lata życia, jeżeli nie posiadają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.

Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia z konieczności stawienia się do kwalifikacji wojskowej osób do tego zobowiązanych, ponieważ o miejscu i terminie jej przeprowadzania na danym terenie informują również rozplakatowane obwieszczenia wojewody.
Osoba, która z ważnych przyczyn nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w wyznaczonym terminie i miejscu, powinna zgłosić ten fakt do wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, który wyznaczy jej inny termin stawiennictwa.

Powiatlobeski.pl

R24PL
Redaktor: R24PL

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x