Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Realizacja projektu ruszyła! Jak informowaliśmy przez portal Resko24, 9 czerwca 2020 r. została podpisana umowa między przedstawicielem kultury, panią Jolantą Furman - dyrektorem Centrum Kultury w Resku, a przedstawicielem Czaplineckiego Ośrodka Kultury – operatorem wojewódzkiego programu Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2021, panią Aleksandrą Łuczyńską o powierzenie grantu w wysokości 4 tys. na realizację projektu „Regenwalde dawniej, Resko dziś”. Partnerem w projekcie jest również Zespół Szkół w Resku.

Celem inicjatywy jest odtworzenie dawnego wizerunku miasta, jego architektury, budynków i porównanie z obecnym wyglądem Reska. Efektem będzie wystawa oraz album zawierający około 100 zdjęć. Materiałem do działań jest przede wszystkim kolekcja pocztówek zarchiwizowana przez Urząd Miejski w Resku oraz prywatne zbiory p. Wojtka Wasiura. Równocześnie został ogłoszony konkurs plastyczny przez Centrum Kultury „Regenwalde dawniej, Resko dziś”, w związku z tym 15 września 2020 r. odbyły się warsztaty plastyczne poprowadzone przez p. Sylwię Grabowską, w trakcie których uczestnicy (uczniowie klas I-III) wykonali prace grupowe według własnego projektu, chętnie dzieląc się swoimi pomysłami, inspirując się wzajemnie i rozwijając swoją wyobraźnię.

 

Kolejny etap to spotkanie warsztatowe z p. Wojtkiem Wasiura i p. Ewą Kurzyk, które odbyło się 17 września 2020 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Resku. Uczniowie mieli szansę poznać zgromadzony materiał źródłowy przez prowadzących i poszerzyć wiedzę z zakresu badania źródła historycznego. Na koniec uczestnicy mieli za zadanie samodzielnie opisać pocztówkę, podać prawdopodobną datę, obieg, wydawnictwo oraz ocenić stan zachowania materiału źródłowego.

W kolejnym dniu 18 września uczestnicy projektu ruszyli w teren, aby poznać tajniki fotografii. Prowadzący warsztaty p. Piotr Bartnicki podzielił się wiedzą, przedstawił sposób ujęcia perspektywy zdjęcia, które uczniowie następnie mieli wykonać samodzielnie lub w parach. Punktem wyjścia były oczywiście pocztówki z wizerunkiem okolic rynku i ratusza z początku XX w. Podsumowaniem były ujęcia z drona, co mogą Państwo zobaczyć na załączonych zdjęciach.

Czeka nas jeszcze wędrówka po mieście z p. dr Marcinem Peterlejtnerem, który przedstawi opracowany stan badań sondażowych prowadzonych w latach 2014 – 2017 na Wzgórzu Zamkowym Borków oraz zapozna z rozwojem przestrzennym miasta. O przebiegu realizacji projektu będziemy Państwa informować na bieżąco w kolejnych artykułach.

Ewa Kurzyk

Warsztaty fotograficzne

Warsztaty w Zespole Szkół w Resku

Warsztaty plastyczne

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x