Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Realizacja projektu ruszyła! Jak informowaliśmy przez portal Resko24, 9 czerwca 2020 r. została podpisana umowa między przedstawicielem kultury, panią Jolantą Furman - dyrektorem Centrum Kultury w Resku, a przedstawicielem Czaplineckiego Ośrodka Kultury – operatorem wojewódzkiego programu Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2021, panią Aleksandrą Łuczyńską o powierzenie grantu w wysokości 4 tys. na realizację projektu „Regenwalde dawniej, Resko dziś”. Partnerem w projekcie jest również Zespół Szkół w Resku.

Celem inicjatywy jest odtworzenie dawnego wizerunku miasta, jego architektury, budynków i porównanie z obecnym wyglądem Reska. Efektem będzie wystawa oraz album zawierający około 100 zdjęć. Materiałem do działań jest przede wszystkim kolekcja pocztówek zarchiwizowana przez Urząd Miejski w Resku oraz prywatne zbiory p. Wojtka Wasiura. Równocześnie został ogłoszony konkurs plastyczny przez Centrum Kultury „Regenwalde dawniej, Resko dziś”, w związku z tym 15 września 2020 r. odbyły się warsztaty plastyczne poprowadzone przez p. Sylwię Grabowską, w trakcie których uczestnicy (uczniowie klas I-III) wykonali prace grupowe według własnego projektu, chętnie dzieląc się swoimi pomysłami, inspirując się wzajemnie i rozwijając swoją wyobraźnię.

 

Kolejny etap to spotkanie warsztatowe z p. Wojtkiem Wasiura i p. Ewą Kurzyk, które odbyło się 17 września 2020 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Resku. Uczniowie mieli szansę poznać zgromadzony materiał źródłowy przez prowadzących i poszerzyć wiedzę z zakresu badania źródła historycznego. Na koniec uczestnicy mieli za zadanie samodzielnie opisać pocztówkę, podać prawdopodobną datę, obieg, wydawnictwo oraz ocenić stan zachowania materiału źródłowego.

W kolejnym dniu 18 września uczestnicy projektu ruszyli w teren, aby poznać tajniki fotografii. Prowadzący warsztaty p. Piotr Bartnicki podzielił się wiedzą, przedstawił sposób ujęcia perspektywy zdjęcia, które uczniowie następnie mieli wykonać samodzielnie lub w parach. Punktem wyjścia były oczywiście pocztówki z wizerunkiem okolic rynku i ratusza z początku XX w. Podsumowaniem były ujęcia z drona, co mogą Państwo zobaczyć na załączonych zdjęciach.

Czeka nas jeszcze wędrówka po mieście z p. dr Marcinem Peterlejtnerem, który przedstawi opracowany stan badań sondażowych prowadzonych w latach 2014 – 2017 na Wzgórzu Zamkowym Borków oraz zapozna z rozwojem przestrzennym miasta. O przebiegu realizacji projektu będziemy Państwa informować na bieżąco w kolejnych artykułach.

Ewa Kurzyk

Warsztaty fotograficzne

Warsztaty w Zespole Szkół w Resku

Warsztaty plastyczne

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x