Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Czy możesz powiedzieć o sobie - „tak” posadziłem drzewo? A może posadziłeś nie jedno drzewo, wiele drzew. I jeszcze wiele posadzisz bo masz świadomość, że drzewa są nam potrzebne i nie tylko nam ale zwierzętom, ptakom, owadom. Więc jak się nadarzy ku temu okazja to czemu nie.

Warto wspierać nawet w skali mikro leśników, którzy „na co dzień” tym się zajmują. Wiosną ubiegłego roku Lasy Państwowe wystartowały pierwszy raz z akcją #sadziMY i rozdały do posadzenia 146 tysięcy sadzonek drzew. Patronat nad przedsięwzięciem objęła para prezydencka Agata Kronhauser- Duda i Andrzej Duda. Akcja spodobała się Polakom, było bardzo duże zainteresowanie. Pozytywny odbiór sprawił, że Lasy Państwowe w tym roku kontynuują #sadziMY. Tym razem akcję przesunięto na jesień z wiadomych powodów.

 

Przygotowano milion sadzonek ! I tak 18 września 2020 wszystkie 430 nadleśnictwa w kraju otworzyły swoje podwoje i rozdawały sadzonki lipy, świerku, klonu zwyczajnego i klonu jaworu chętnym posadzić je na swoich terenach, ogrodach, działkach. Do naszej szkoły też dotarła partia sadzonek z rodzimego nadleśnictwa. Dzięki temu uczniowie z klasy 5 A z małym „poślizgiem” w poniedziałek 21 września mieli możliwość „dołożyć swoje pięć groszy” wysadzając dorodne sadzonki świerku na terenie Zespołu Szkół. Te drzewka będą teraz rosły razem z nami, stwierdził jeden uczeń. „My pójdziemy do następnej klasy a one będą większe o kilka centymetrów i tak co roku, aż wyrosną na potężne piękne drzewa.”

Przy okazji wysadzania drzewek była okazja na pogadankę, że bez czystego powietrza nie ma dla nas życia na tej planecie. Że lasy i drzewa to naturalny filtr dla powietrza którym oddychamy, produkują tlen, wpływają korzystnie na klimat, poziom wody w glebie, tworzą schronienie dla wielu gatunków zwierząt, roślin, grzybów, mikroorganizmów. Takie słowa jak chlorofil czy fotosynteza okazały się znane dla uczniów, rozumieli na czym polega proces zamiany dwutlenku węgla przy współdziałaniu słońca na cukry i tlen. Drzewa „ produkują” jeszcze wiele innych rzeczy jak choćby papier, drewno jest materiałem stolarskim i budowlanym. Będziemy to dokładnie omawiać na następnych zajęciach technicznych już w klasie. Sadzenie drzew okazało się też świetną okazją do integracji klasy.

Marek Ilgiewicz

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x