Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Ostrzegamy przed próbami oszustw związanych z inwestowaniem na rynkach kryptowalut. Działaj z rozsądkiem i nie ulegaj wizjom szybkiego i dużego zysku! W ostatnich dniach, do Komendy Powiatowej Policji w Łobzie, zgłosiła się kobieta która uległa namowom oszustów i straciła swoje oszczędności.

Do kobiety zadzwonił mężczyzna z ofertą inwestycji, a także dużego i przede wszystkim szybkiego zysku. Po dłuższej rozmowie telefonicznej i obietnicach ze strony mężczyzny, podającego się za pracownika jednej z firm, o naprawdę szybkim zarobku, uległa tym namowom. Wpłaciła początkowo niewielką sumę pieniędzy. Po tym zaczęły się kolejne telefony i kolejne obietnice. Po kilku wpłatach na rzecz pomnożenia wartości kryptowalut, nagle kontakt z przedstawicielem firmy urwał się a numer z którego dzwonił nie odpowiadał. Kobieta dopiero wtedy zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Jednak zanim to nastąpiło straciła ponad 60 tysięcy złotych.

Oszuści poszukują osób, które zainteresuje dany temat i bez żadnych skrupułów okradają swoje ofiary na tyle, na ile one same im na to pozwolą. Dlatego ostrzegamy i apelujemy, jeśli skontaktuje się z Tobą osoba informująca Cię o:

  • możliwości uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty;
  • konieczności instalacji aplikacji (na komputerze lub telefonie), dającej możliwość automatyzacji operacji związanej z kupnem i sprzedażą kryptowaluty;
  • tym, że wsparcie w inwestycjach i obsłudze aplikacji zapewniają „analitycy”, którzy kontaktują się telefonicznie i pomagają w obsłudze aplikacji.

Zastanów się chwilę! Zachowaj zdrowy rozsądek i dużo ostrożności! Nie ulegaj presji, nie daj skusić się pozornie atrakcyjnymi ofertami, nie działaj pod wpływem chwili! To może być oszustwo!!!

 

Wyłudzeń dokonują głównie osoby podające się za tzw. „brokerów” inwestycyjnych. Firmy ogłaszają swoje usługi za pomocą reklam w mediach społecznościowych, serwisach internetowych i aplikacjach mobilnych. Dla przyciągnięcia uwagi i uwiarygodnienia treści w reklamach wykorzystywane są wizerunki „przeciętnego Kowalskiego”, który szybko zyskał dzięki współpracy z „pośrednikiem”, lub wizerunek powszechnie znanych i rozpoznawalnych osób, (sportowców, dziennikarzy, celebrytów) bez ich wiedzy i zgody.

W takich sytuacjach Prokuratura Krajowa, Komenda Główna Policji i FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP zalecają:

  • Zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącym inwestowania w kryptowaluty – link: https://uwazajnakryptowaluty.pl/;
  • Sprawdzaj wiarygodność takiego podmiotu. Zweryfikuj opinie o instytucji w Internecie, np. w połączeniu ze terminami „oszustwo” lub „scam”. Nie poprzestawaj po znalezieniu jednej strony z opiniami.
  • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
  • Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych;
  • Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego;
  • Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, na urządzeniach z których następuje logowanie do bankowości internetowej;
  • W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.

Jeżeli podejrzewasz, że padł(aś/eś) ofiarą oszustwa zawsze masz prawo skontaktować się ze swoim bankiem, oraz złożyć stosowne zawiadomienie na Policji.

Resko24.pl/KPP Łobez

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

opowieści z krypty
+2 # opowieści z krypty 2020-12-03 14:26
Nie wiem jak udało mu się zmanipulować ofiarę. W każdym razie przestępcy tak działający nie mają sumienia.
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x