Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Przez krótki czas wydawało się, że położonym najdalej na zachód kamiennym kręgiem kultury wielbarskiej jest ten z Pławna, jednak ostatnie odkrycie z Ziemi Łobeskiej każe zmienić ten pogląd.

O prawdopodobnym istnieniu kamiennego kręgu na terenie gminy Resko, dowiedzieliśmy się z przeprowadzonej w 2017 r. kwerendy. Informacje jakie były zawarte w XIX w. źródle, na które udało nam się trafić, pozwalały na dość precyzyjnie określenie jego wymiarów oraz lokalizację. Kiedy planowaliśmy wyjście w teren celem weryfikacji tej informacji mieliśmy świadomość, że znajduje się na terenie lasów. Po przybyciu na miejsce okazało się jednak, że interesujące nas stanowisko położone jest na obszarze młodej, ogrodzonej uprawy, a jej wysokość nie przekracza 4 m. Na takie tereny leśne obowiązuje zakaz wstępu. My przestrzegamy przepisów (chyba, dlatego mamy dobre stosunki z pracownikami nadleśnictw) i wówczas zrezygnowaliśmy z dalszych poszukiwań.

Po roku czasu zatelefonował do nas jeden z zaprzyjaźnionych pracowników Nadleśnictwa Resko i poinformował, że na obszarze pewnego młodnika zauważył nienaturalne skupisko kamieni, układające się w krąg oraz przesłał wycinek mapy z zaznaczoną lokalizacją. Wówczas już wiedzieliśmy, że poszukiwany przez nas kamienny krąg rzeczywiście istnieje i zachował się do naszych czasów.
Należy zauważyć poprawne zachowanie reskich leśników, którzy w trakcie przygotowywania terenu pod nasadzenia, nie tylko nie zniszczyli obiektu, ale co więcej, pozostawili rosnący na tym obszarze starodrzew.

 

Kamienny krąg ma około 20 m średnicy i może liczyć 2000 lat. W jego bliskim sąsiedztwie znajdują się również pokryte kolistym brukiem, o średnicy około 3 m pochówki. Na jednym z nich zachowała się piękna kamienna stela. O obiekcie poinformowaliśmy naukowców z ośrodka szczecińskiego zajmujących się okresem wpływów rzymskich. Jeśli planowana weryfikacja archeologiczna potwierdzi jego chronologię, będzie to najdalej położony na zachód krąg Gotów.

Dziękujemy Panu Leszkowi Simonowiczowi z Nadleśnictwa Resko za przekazanie informacji i gratulujemy odkrycia oraz spostrzegawczości.

Łobeska Fundacja Archeologiczna: https://www.facebook.com/%C5%81obeska-Fundacja-Archeologiczna-114421332248471/

Resko24.pl/Łobeska Fundacja Archeologiczna

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x