Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Temat na pozór może wydawać się banalny, jednak wystarczy wdepnąć w psią kupę, a potem czyścić z niej buty, aby spojrzeć na niego zupełnie inaczej.

Niejednokrotnie osiedlowe trawniki, „zdobią” paskudne „prezenty”, pozostawione przez beztroskich właścicieli psów. Pies jak pies, swoje zrobić musi i trudno mieć pretensję do zwierzaka, że załatwia naturalne potrzeby. Tym bardziej trudno wymagać, żeby po sobie posprzątał, jednak od właściciela czworonoga wymagać tego jak najbardziej trzeba.

Problem powraca do naszej Redakcji, tym razem otrzymaliśmy sygnał z ul. Długiej i ul. Jedności Narodowej w Resku. Wiadomo jednak, że to temat dyżurny i dotyczy całego miasta. Od lat prowadzone są kampanie edukacyjne na ten temat. Obowiązuje również uchwała nr XVIII/153/20 Rady Miejskiej w Resku z dnia 30 października 2020 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Resko, która obliguje właścicieli psów do sprzątania po nich nieczystości. 

Jest tam jasno napisane:

Rozdział 6.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu
lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów
przeznaczonych do wspólnego użytku.

§ 20. Do obowiązków właścicieli utrzymujących zwierzęta domowe należy, w szczególności:

(...) d) natychmiastowe usuwanie przez właścicieli zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe w obiektach i na innych terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych itp.; nieczystości te mogą być składowane w komunalnych urządzeniach do zbierania tego typu odpadów; postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników oraz osób niepełnosprawnych, korzystających z psów
opiekunów.

I tu pojawia się największy problem. Nasza mentalność. Nie tylko lekceważąco traktujemy obowiązujące prawo, ale też nie liczymy się z innymi. Tereny, na których załatwia się nasz pies, jeśli jest to poza naszą prywatną posesją, stanowią wspólne dobro wszystkich mieszkańców, którzy mają prawo wymagać by był to teren zadbany, bez psich pozostałości.

Obowiązek sprzątania po psach spoczywa na ich właścicielach lub na tych którzy wyprowadzają psy na spacer, a nie na osobach odpowiedzialnych za utrzymanie porządku na osiedlach.

Psie odchody to również problem zdrowotny

Psie kupy to nie tylko problem natury estetycznej, choć ten widoczny jest gołym okiem. Pozostawione na skwerkach odchody to problem zdrowotny! Wiele psów, które nie są regularnie odrobaczane ma pasożyty przewodu pokarmowego, a siewstwo ich jaj odbywa się właśnie z kałem. W odchodach znajdują się czynniki chorobotwórcze wywołujące tasiemczyce, toksokarozę, lambliozę oraz bakterie takie jak campylobacter, salmonella i yersinia. Stanowią one zagrożenie dla kolejnych psów lub kotów spacerujących w danym miejscu oraz dla ludzi. Tak oto od jednej psiej kupy na trawniku dochodzimy do rozwinięcia się inwazji u kolejnego zwierzęcia, a finalnie mamy pasożyta w ludzkich jelitach (lub innych narządach).

Dbajmy o otoczenie

Każdemu z nas powinno zależeć na porządku w najbliższym otoczeniu. Skoro problemu nie rozwiązują przepisy, kary, pouczenia czy akcje edukacyjne, być może czujne oczy sąsiadów okażą się najbardziej przydatne w walce z psimi kupami. Miejmy ten problem z głowy! Cieszmy się pięknymi parkami i dobrym zdrowiem! Sprzątajmy po psach!

W załączeniu zdjęcia przesłane na naszą redakcyjną skrzynkę:

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Sasiad
+2 # Sasiad 2021-01-12 11:13
Sąsiad zbiera kupy po swoim psie - co z tego jak kupy w workach wysypują się z przepełnionego zielonego kosza na psiekupy i można wdepnąć w psią kupę w worku :-x
Zgłoś administratorowi
sąsiadka
+2 # sąsiadka 2021-01-15 21:23
Może warto, żeby sąsiad kupkę po piesku zabrał z sobą i wyrzucił do swego kubła skoro widzi, że się wysypuje z niesprzątanego kosza? Może rozwiązaniem będzie pieska wyprowadzić poza plac zabaw?

A... co tam jebnę obok kosza może jakiś ptak rozdziobie i po placu rozniesie jak latem.
Zgłoś administratorowi
sąsiadka
+3 # sąsiadka 2021-01-15 21:25
Z trzeciej - jakim ograniczonym trzeba być, żeby zamontować kosz na psie kupy przy placu zabaw...
Zgłoś administratorowi
sąsiadka
+3 # sąsiadka 2021-01-15 21:26
Z czwartej - jakim elegantem żeby zasłonięte krzakami zasieki odsłonić by się móc wpatrywać na śmietnik na środku placu zabaw.
Zgłoś administratorowi
Mariola
+3 # Mariola 2021-01-16 23:42
Też mnie irytuje widok wyprowadzających psy na skwery, rabaty i place zabaw. Na zachodniej to samo... Do tego wszędzie te stolce ponastawiane jak miny. Też widziałam rozdziobane foliowe worki z psimi odchodami. A nie lepiej psia kupkę do papierowego woreczka i do własnego śmietnika?
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x