Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

1 Maja

Święto Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 roku, corocznie 1 Maja Święto ustanowiła II Międzynarodówka dla upamiętnienia strajków w Chicago. Postulowano wtedy o 8-godzinny dzień pracy.

Wniosek o ustanowienie 1 Maja jako Święta Pracy w Polsce był omawiany w Sejmie Ustawodawczym w 1919 roku. Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce również w 1890 roku i odbywały się niejednokrotnie wbrew woli zaborców. Po 1945 roku w Polsce próbowano nawiązać do dawnego schematu obchodów, np. zaczynano uroczystości mszą świętą. 1 Maja w Polsce jest świętem państwowym od 1950 roku.

Powoli nasilał się proces odgórnego planowania całej ceremonii i traktowania święta państwowego jako obowiązek. Święto Pracy było jednym z najważniejszych świąt PRLU–u, kiedy to organizowano pochody pierwszomajowe, które miały upamiętniać ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego. Święto miało również szczególną wagę dla nazewnictwa ulic i placów w tym okresie. W latach 80. demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów, podziemna Solidarność. Międzynarodowe Święto Pracy straciło już robotniczy charakter, a swoje manifestacje organizują różne środowiska społeczne.

A jak obchodzono ten dzień w Resku? Podzielcie się swoimi wspomnieniami na łamach naszego portalu. Zerknijcie również na zdjęcia będące w zbiorach Centrum Kultury w Resku, może odnajdziecie tam siebie? Czekamy na wasze komentarze.

Uroczyste wiece z okazji "Święta Pracy" organizowane w Resku (lata 60 i 70): 

Więcej zdjęć do zobaczenia w profilu Resko/Regenwalede.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x