Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

W sobotę 26 czerwca, w Radowie Małym odbyły się I. Powiatowe Mistrzostwa w Ratownictwie Przedmedycznym. Organizatorem tej imprezy, było stowarzyszenie "Aktywne Radowo". 

Zawody koordynował Artur Piedo, ratownik medyczny i mieszkaniec Radowa Małego. W sumie w ratowniczych manewrach, uczestniczyło 6 ekip z całego regionu. Były to 3 osobowe drużyny reprezentujące: OSP Radowo Małe, Stowarzyszenie "Żarek" z Drawska Pomorskiego, OSP Lekowo, OSP Zagórzyce i OSP Węgorzyno. Niestety dwie ekipy z OSP Resko, tuż przed zawodami wycofały się z uczestnictwa. Ta decyzja była spowodowana nocną akcją w Sosnowie, gdzie doszło do wybuchu w budynku mieszkalnym. Druhowie z OSP Resko do godzin porannych uczestniczyli w akcji.

Współorganizatorem mistrzostw była Gmina Radowo Małe. Honorowy patronat sprawował europoseł Bartosz Arłukowicz, który wywodzi się z Radowa Małego oraz Powiat Łobeski. 

Terenowe zadania dla ekip przygotowano na poziomie tzw. Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP), czyli był to zakres czynności jaki na co dzień realizują  w swojej pracy strażacy, policjanci, ratownicy wodni, czy ratownicy górscy. Każda z drużyn ratowniczych musiała przejść przez 4 stacje, rozlokowane na terenie Radowa Małego. Pierwsza stacja o nazwie "Petent" została zorganizowana w budynku Urzędu Gminy. Pomocy potrzebowała młoda kobieta, która w czasie wizyty w gmachu urzędu, straciła przytomność. Ratownicy udzielając pomocy musieli działać zgodnie z obowiązującymi procedurami, musieli zadbać o bezpieczeństwo własne, panować nad świadkami zdarzenia oraz realizować procedury medyczne. Nagłe zatrzymanie krążenia, ocena oddechu, resuscytacja, defibrylacja, ewakuacja - to słowa które można było usłyszeć w czasie każdego z zadań.

Bardzo charakterystycznym elementem każdej stacji, była doskonała gra aktorska pozorantów oraz realistyczna inscenizacja zdarzeń. Ekipy musiały również pokonać "Radomagedon", to lokalnie brzmiąca nazwa toru sprawnościowego. Kolejne zadania które czekały na zawodników, to wypadki z udziałem dzieci na miejscowym "pumtracku", upadek z wysokości na tzw. "patelni" oraz wypadek na quadzie wraz z ewakuacją poszkodowanej z trudnego terenu żwirowni. Każde zadanie było skrupulatnie oceniane przez sędziów.

Impreza była utrzymana w miłej, piknikowej atmosferze. Na terenie boiska można było zasmakować domowych wypieków, napić się kawy lub posilić przepyszną grochówką. Po zakończeniu zadań nadszedł czas na podsumowanie wyników. Na początek wyróżniono ekipy za wzorowe wykonanie zadań na poszczególnych stacjach i tak na stacji "Petent" najlepiej wypadła damska drużyna stowarzyszenia "Żarek" z Drawska Pomorskiego, "Radomagedon" wygrali zawodnicy z OSP Zagórzyce, na tzw. "Patelni" i żwirowni zdecydowanie najlepiej wypadła drużyna z OSP Węgorzyno.

Klasyfikacja końcowa przedstawiała się następująco:

  1. Ochotnicza Straż Pożarna Węgorzyno,
  2. Państwowa Straż Pożarna Łobez,
  3. Stowarzyszenie "Żarek" w Drawsku Pomorskim.

Organizowanie tego typu imprez, oprócz doskonalenia umiejętności ratowniczych, to również doskonała okazja do edukacji społeczeństwa w zakresie pierwszej pomocy. Była to swoista dawka "życiodajnej" wiedzy. Jak usłyszeliśmy na zakończenie zawodów, mistrzostwa mają odbywać się cyklicznie i już wpisały się w kalendarz obowiązkowych imprez w Radowie Małym.

Relacja filmowa:

Fotorelacja:

Resko24.pl, zdjęcia: Piotr Bartnicki

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x