Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Czas wakacji może być czasem odkrywania. Nie trzeba daleko szukać, zatrzymaj się drogi czytelniku w drodze po Pomorzu Zachodnim w Trzebiatowie, które skrywa wiele tajemnic…Odkryj Muzeum Pałacowe.

Kolekcję rozpoczęto od kilkudziesięciu eksponatów, pozyskanych dzięki uprzejmości mieszkańców miasta i okolicznych wsi, w ten sposób nadano historyczny klimat w dawnej książęcej rezydencji, budynku muzeum.

W holu górnym można podziwiać wystawę „Damy Trzebiatowa, Pomorza i Europy”, czyli wierne rekonstrukcje strojów czterech najsłynniejszych kobiet mieszkających na przestrzeni wieków w pałacu: księżnej Anastazji Mieszkówny, córki księcia Mieszka III Starego, księżnej Zofii von Schleswig – Holstein, wdowie po księciu Filipie II Pobożnym, mieszkającej w trzebiatowskim pałacu prawie 40 lat, księżnej Zofii Doroty Augusty Luizy von Wirtemberg, przyszłej carycy Rosji – Marii Fiodorownej oraz księżnej Marii Anny z Czartoryskich Wirtemberskiej, córki słynnej Izabeli Czartoryskiej.

W saloniku mieszczańskim zobaczymy rekonstrukcję pokoju – jadalni bogatych mieszczan z Trzebiatowa z przełomu XIX/XX wieku. Na pałacowym poddaszu kryją się największe skarby muzeum. Pierwszą z wystaw jest „Blask złotego wieku. Historia miasta i jego zabytki”. Przeniesiemy się też do chłopskiej zagrody, wystawa „Na co dzień i od święta. Z wizytą w pomorskiej zagrodzie” pokazuje multikulturowość Trzebiatowa i jego okolicznych wsi. Zbiory polskie, przesiedleńcze i osadnicze z Polski centralnej, Wilna, Lwowa, Grodna, przedstawiają skomplikowaną historię powojennego Pomorza.

Na koniec ekspozycja „Podglądając codzienność. Trzebiatów i jego mieszkańcy w XX wieku”. Zachwyciłam się…Przeniosłam się do wnętrz z lat 20/30 XX w. aż po czasy PRL – u. Zajrzałam do saloniku, sypialni i kuchni przedwojennej, niemieckich mieszkańców, zatrzymałam się na chwilę w okresie II wojny światowej, czasu wypędzeń, wysiedleń i osadników, a późnej zobaczyłam klasę szkolną, kuchnię z lat 50., sekretariat lokalnego Komitetu PZPR i pokój dzienny z lat 70.
Niezwykła podróż! Być może i Ty tam będziesz, a wtedy zobacz i zachwyć się na moment, bo właśnie odkryłeś muzeum…

Pani od HISTORII

Resko24.pl, tekst i zdjęcia: Pani od HISTORII

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.


Kod antyspamowy
Odśwież

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x