Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Dożynki to święto ludowe, które od wieków symbolizowało zakończenie żniw i wszelkich prac polowych. Jak sama nazwa wskazuje, święto jest szczególne ważne dla rolników, bowiem to dzięki ich ciężkiej pracy możemy cieszyć się dobrodziejstwem płodów rolnych.

Dziś formuła święta plonów nieco się zmienia, współczesne dożynki mają zarówno charakter religijny, świecki, jak i ludowy, często połączony z zabawą. Tegoroczne Święto Plonów gminy Resko, odbyło się 4 września w Parku Miejskim. Organizatorem uroczystości było Centrum Kultury w Resku. Ceremonię dożynkową poprzedził barwny korowód, który przeszedł ulicami miasta. O godz. 14 rozpoczęła się msza święta, którą poprowadził proboszcz parafii Resko ks. Marian Kaptur. Po mszy głos zabrał Arkadiusz Czerwiński, burmistrz Reska. W słowach, jakie skierował do zgromadzonych były przede wszystkim podziękowania dla rolników, bo to właśnie oni są głównymi producentami żywności. Ich nieoceniona praca jest niezwykle ważna dla nas wszystkich. Dlatego też msza święta odprawiona była w ich intencji. Dożynkową tradycją jest też święcenie wieńców oraz chleba, którym następnie dzielą się wszyscy zgromadzeni.

Tegorocznymi starostami dożynek byli: Olga Opar-Kijak i Andrzej Konieczny, właściciele gospodarstw rolnych. Podczas uroczystości głos zabierali również zaproszeni goście, m.in. Starosta Łobeski Renata Kulik - która również zwracała szczególną uwagę na znaczenie pracy rolników oraz Andrzej Nowak, radny miejski i jednocześnie rolnik z terenu gminy Resko. Wśród gości znaleźli się także radni miejscy, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń oraz sołectw z tereny gminy Resko. Po części powitalnej nadszedł czas na program artystyczny. Jako pierwszy wystąpił zespół "Biesiada Góralska". Zgromadzeni goście mieli okazję posilić się lokalnymi specjałami, przygotowanymi przez przedstawicieli sołectw i stowarzyszeń. Tegoroczne stoiska dożynkowe prezentowały się wyjątkowo pięknie.

W międzyczasie ogłoszono wyniki na najpiękniej przygotowane stoisko, dwa równorzędne 1 miejsca otrzymali:  Stowarzyszenie "Nasz Zakątek" ze Starej Dobrzycy i Sołectwo Łagiewniki, 2 miejsce Sołectwo Ługowina, 3 miejsce Stowarzyszenie Łosośniczanki, 4 miejsce Sołectwo Dorowo i 5 miejsce Stowarzyszenie Arka z Reska. W tym miejscu warto dodać, że Stowarzyszenie Arka z Reska, zaraz po OSP Resko, jest najdłużej działającym stowarzyszeniem na terenie gminy Resku. W tym roku stowarzyszenie obchodziło 25 - lecie swojej działalności.

O godzinie 16:30 swój koncert rozpoczął zespół Redlin, zaraz po tym występie nadszedł czas na rywalizację w "Turnieju Sołeckim". W sumie w turnieju udział wzięły cztery drużyny, najlepsza okazała się drużyna z Dorowa, na kolejnych miejscach uplasowały się drużyny z Komorowa, Łosośnicy i Łagiewnik. Ważnym punktem programu było ogłoszenie wyników konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Tradycja mówi, że niegdyś obchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca z pozostawionych na polu zbóż oraz jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. Miał on kształt wielkiej korony lub koła i przechowywany był w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym. W tej konkurencji nagroda za najładniejszy wieniec została wręczona Sołectwu Łosośnica, kolejne miejsca przypadły Sołectwu Łagiewniki, Sołectwu Przemysław, Stowarzyszeniu "Nasz Zakątek" ze Starej Dobrzycy, Sołectwu Ługowina oraz świetlicy Iglice.

Swojego rodzaju nowością było stoisko przygotowane przez właścicieli przychodni "COR" w Resku. Można tam było skorzystać z podstawowych porad zdrowotnych i informacji związanych ze szczepieniami oraz praktycznie przećwiczyć resuscytację krążeniowo - oddechową na fantomach treningowych z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora AED. Takie urządzenie jest zainstalowane i powszechnie dostępne na Rynku Miejskim w Resku.

Niedługo po godz. 19:15 swój koncert rozpoczął zespół "Energy Folk". Dzień zwieńczyła zabawa taneczna.

fot. Piotr Bartnicki

Skrót filmowy:

Więcej relacji dostępne w naszym profilu społecznościowym: https://www.facebook.com/resko24/

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x