Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy obchodzimy w drugą sobotę września – ustanowiony został w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie. Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród społeczeństwa.

Wiedza o pierwszej pomocy jest niezbędna i umożliwia ratunek osobom, które odniosły obrażenia w wypadku, lub innej sytuacji nagłej, jeszcze przed przybyciem ratowników. Czasami na pomoc trzeba poczekać nawet kilkadziesiąt minut. Nie można zmarnować tego czasu!

Wypadek lub inne zdarzenie nagłe, co dalej?

W miejscu, gdzie doszło do jakiegoś zdarzenia, szybko zbiera się grupa gapiów. Często biernie czekają, aż przybędą służby ratownicze.

Ze względu na wczesną edukację w zakresie pierwszej pomocy, młodsze pokolenie ma większą wiedzę i wie jak reagować w sytuacji kiedy trzeba nieść pomoc. Nie obawia się podejść, spytać czy ktoś przypadkiem nie potrzebuje pomocy. Gdy dzwonimy pod numer alarmowy, przede wszystkim trzeba słuchać dyspozytora on wszystko wytłumaczy i poinstruuje. Stosujmy się więc do jego zaleceń. Musimy pamiętać, że za nie udzielenie pierwszej pomocy grożą nam sankcje karne. Kodeks karny jasno określa, że za nie udzielenie pierwszej pomocy grozi nam do 3 lat pozbawienia wolności. Więc nie bójmy się. To nie boli, a uratujemy komuś życie!

Dzisiejsza forma edukacji wśród najmłodszych daje przełożenie w konkretnych działaniach społeczeństwa podejmowanych w udzielaniu pierwszej pomocy. Najmłodsi po takich zajęciach uświadamiają też często dorosłych domowników, że udzielanie pierwszej pomocy nie jest takie trudne jakby się wydawało, oczywiście mówimy o podstawach. Warto podkreślić, że coraz częściej spotykamy się z dostępem do urządzeń wspomagających prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowej.

Jak jest w Resku? Mamy już AED

W Resku stacjonują ratownicy medyczni, mamy też dobrze wyposażoną jednostkę OSP. Już od jakiegoś czasu, mieszkańcy naszej gminy mogą liczyć na dostęp do automatycznego defibrylatora AED. Urządzenia które krok po kroku instruują nas jakie czynności należy wykonać przy prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej w przypadku zatrzymania akcji serca. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że jest to urządzenie które jest proste w obsłudze i bezpieczne. W przypadku jego zastosowania, szanse na przeżycie osoby która ma nagłe zatrzymanie krążenia wzrastają, aż o ponad 70 procent. W sytuacji kiedy, nie będzie na miejscu służb ratowniczych, bo będą akurat w innym miejscu udzielały pomocy, taki defibrylator może się doskonale sprawdzić. W ubiegłym roku na ścianie Urzędu Miejskiego w Resku zainstalowano AED, dodatkowo w takie urządzenie wyposażono OSP Resko.

Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat!

Wiedza zdobyta podczas szkolenia umożliwia ratowanie życia, pomaganie rannym lub chorym podczas różnych sytuacji nagłych. Możemy się znaleźć w sytuacji, że ktoś spożyje szkodliwą substancję, będzie miał zawał serca, udar mózgu, atak padaczki lub jest ofiarą wypadku komunikacyjnego. Osoba posiadająca wiedzę, nawet w zakresie podstaw pierwszej pomocy, będzie bardzo ważnym ogniwem w tzw. łańcuchu przeżycia. Do czasu przybycia profesjonalnych służb ratowniczych, będzie wiedziała jak pomóc poszkodowanym. Im więcej osób przeszkolonych, tym więcej korzyści czerpie nasze społeczeństwo w zakresie bezpieczeństwa.

Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób posiadało przynajmniej podstawową wiedzę w zakresie pierwszej pomocy. Taka wiedza obejmuje względnie proste techniki i procedury postępowania, które najczęściej można wykonać bez żadnego skomplikowanego sprzętu. Trzeba mieć tylko chęci i jeżeli zajdzie taka potrzeba, wystarczy uciskać klatkę piersiową.

Więcej podstawowych informacji na temat pierwszej pomocy, można znaleźć tutaj: https://eskumed.pl/pierwsza-pomoc/poradnik-pierwszej-pomocy.html

Poniżej zdjęcia, m.in. ze szkoleń Pierwszej Pomocy realizowanych przez firmę Eskumed Resko.

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x