Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

19 października w Tarnowie Podgórnym spotkali się włodarze z blisko 40 gmin z 5 województw oraz 2 starostów (powiaty: pucki i milicki). Celem spotkania było wypracowanie wspólnej strategii działania protestu wobec drastycznych podwyżek cen gazu, jakie dotknęły mieszkańców.

W spotkaniu uczestniczył także Członek Zarządu G.EN GAZ ENERGIA Ireneusz Sawicki, a także posłowie Waldy Dzikowski i Jakub Rutnicki. Obrady były transmitowane na żywo, a na sali były obecne najważniejsze redakcje ogólnopolskie i lokalne.

Zjazd miał być okazją do uzyskania wyczerpujących wyjaśnień od Spółki G.EN GAZ ENERGIA na temat przyczyn tak drastycznej podwyżki cen gazu oraz przedstawienia kroków jakie firma dotychczas podjęła, by te ceny obniżyć. Niestety w opinii samorządowców tłumaczenia Spółki nie były zadowalające. Dlatego zostały przygotowane wystąpienia do rządowych instytucji i urzędów: Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych. Podpisali je wszyscy obecni na sali włodarze.

Głos zabrali również parlamentarzyści – Posłowie na Sejm Waldy Dzikowski i Jakub Rutnicki, którzy zadeklarowali wsparcie dla protestujących.

Uczestnicy Zjazdu powołali Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Przeciwko Drastycznym Podwyżkom Cen Gazu. Do jego prezydium wybrano:

Koordynator krajowy – Tadeusz Czajka, Wójt Tarnowa Podgórnego
Koordynatorzy regionalni:
Jarosław Białk, Starosta Pucki (woj. pomorskie),
Paweł Czuliński, Burmistrz Twardogóry (woj. dolnośląskie),
Waldemar Miśko, Burmistrz Karlina (woj. zachodniopomorskie)
Dariusz Strugała, Burmistrz Jaraczewa (woj. wielkopolski – część wschodnia)
Tomasz Szulc Burmistrz Opalenicy (woj. kujawsko-pomorskie oraz wielkopolskie – cz. zachodnia)

Teraz podpisane wystąpienia zostaną wysłane do odpowiednich Urzędów. Do wystąpień zostaną załączone kopie list z podpisami mieszkańców – swój sprzeciw wobec tak drastycznych podwyżek cen wyraziło blisko 20 tys. osób. – Czekamy również na szczegóły zaproszenia na posiedzenie sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, jakie złożył nam Poseł Jakub Rutnicki – powiedział Wójt Tadeusz Czajka. – Będziemy rozmawiać z każdym, kto pomoże naszym mieszkańcom. Jesteśmy gotowi także do tego, by zorganizować protest w Warszawie.

W mediach zobaczyć można relację z konferencji prasowej po zjeździe.

Pliki do pobrania:

Wystąpienie do Urzędów – wersja dostępna (docx, 20 kb)

Wystąpienie do Urzędu Regulacji Energetyki (skan z podpisami) (pdf, 455 kb)

Wystąpienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (skan z podpisami) (pdf, 445 kb)

Wystąpienie do Ministerstwa Aktywów Państwowych (skan z podpisami) (pdf, 452 kb)

Wystąpienie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska (skan z podpisami) (pdf, 446 kb)

Resko24.pl/tarnowo-podgorne.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Damian
+23 # Damian 2021-10-22 23:53
No i mamy ekologię. Zakup pieca i instalacja ponad 10 000 zł. Po trzech latach ogrzewania i rocznych rachunkach około 4000 zł mamy prognozowany 7000 zł. Wniosek: trzeba było zostać przy zwykłym piecu i palić węglem. EKOLOGIA! :eek: I ten nasz dziwny kraj. Ludzie zarabiają 3000 zł a opłat mają 7000 zł. DOBRA ZMIANA. Szkoda tylko, że pensje tak 100% nie idą do góry.
Zgłoś administratorowi
Franio
+14 # Franio 2021-10-26 20:11
Zwykłym węglem też można palić ekologicznie, ale jak większość palaczy w kopciuchach nie myślała to mamy, co mamy. Polecam filmiki:
https://www.youtube.com/watch?v=kZKvKYwWRaQ
https://www.youtube.com/watch?v=ZWSvvpwKP-0
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x