Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Dozynki Resko 2022 04Obchody Święta Plonów czyli Dożynki Gminne w Resku rozpoczęły się przejściem korowodu dożynkowego sprzed Sanktuarium Maryjnego do Parku Miejskiego. Korowód prowadził zespół śpiewaczy „Rutka” z Kapelą Goleniowską, a w korowodzie uczestniczyły delegacje sołectw z wieńcami, starostowie dożynek, rolnicy, władze gminy Resko i powiatu łobeskiego, radni, księża reskiej parafii i mieszkańcy gminy.

W Parku Miejskim ksiądz proboszcz Marian Kaptur odprawił dziękczynną mszę polową, poświęcił dary ziemi, chleby i wieńce. Po mszy odbyły się obrzędy dożynkowe, w tym najważniejszy: przekazanie przez Starostów Dożynek Elwirę Piestrzeniewicz i Roberta Bodycha bochna chleba na ręce gospodarza dożynek Burmistrza Reska Arkadiusza Czerwińskiego. Prowadzący p. Janusz Zarecki przedstawił starostów w niecodzienny sposób, opisując ich życiorys i rolniczą działalność w kilkunastuzwrotkowch wierszach napisanych osobiście. Po przyjęciu i ucałowaniu chleba głos zabrał Burmistrz Reska kierując ciepłe słowa do Rolników, dziękując im za całoroczny trud. Na scenę została poproszona Pani Starosta Powiatu Łobeskiego Renata Kulik, która również podziękowała rolnikom za ciężką, codzienną pracę i życzyła im między innymi wszelkiej pomyślności i dużo zdrowia. Po przemówieniach włodarze podzielili się poświęconym chlebem z przybyłymi na uroczystość mieszkańcami Reska i gminy.

W trakcie obrzędów i po ich zakończeniu zaśpiewał i zagrał Zespół Śpiewaczy „Rutka” z Kapelą Goleniowską. Kolejnym punktem dożynkowego programu był Turniej Sołectw, w którym udział wzięły reprezentacje Sołectw: Komorowo, Łosośnica, Łagiewniki i Ługowina. Po turnieju wystąpił zespół folkowo - biesiadny „Biesiada Polska”, nagrodzony przez uczestników dożynek wielkim brawami.
Podczas imprezy odbyły się konkursy na najpiękniejszy wieniec/ozdobę i najpiękniejsze stoisko. Najpiękniejszy wieniec wykonało Sołectwo Łosośnica, następnie Sołectwo Łagiewniki, Stowarzyszenie „Nasz Zakątek”i świetlica wiejska z Ługowiny, a najpiękniejsze stoisko przygotowało Stowarzyszenie „Nasz Zakątek” ze Starej Dobrzycy a kolejne miejsca zajęły: Sołectwo Łagiewniki, Stowarzyszenie Łosośniczanki, świetlica wiejska w Ługowinie, sołectwo Ługowina i Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Rodzinie „Arka”, a Turniej Sołectw wygrała pięcioosobowa drużyna z Sołectwa Komorowo pokonując ekipy z Sołectwa Łosośnica, Sołectwa Łagiewnik, Sołectwa Ługowina. Na zakończenie obchodów święta rolników do wspólnej zabawy zaprosił zespół DanWes.

Organizatorzy Dożynek Gminnych Resko 2022 składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania tegorocznego Święta Plonów. Szczególnie przedstawicielom sołectw i stowarzyszeń za przygotowanie przepięknych koron żniwnych, ozdób i stoisk oraz za udział w zabawnej „agroolimpiadzie” czyli Turnieju Sołectw. Dziękujemy Panu Piotrowi Bartnickiemu redaktorowi portalu internetowego Resko24.pl za objęcie patronatem medialnym uroczystości.

Dziękujemy pani Staroście Powiatu Łobeskiego Renacie Kulik i przedstawicielom powiatu za uświetnienie naszych uroczystości swoją obecnością oraz dofinansowanie występów artystycznych ze środków Powiatu Łobeskiego.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Gminy Resko, którzy razem z nami bawili się i świętowali, wspólnie kultywując najpiękniejsze polskie tradycje.

Centrum Kultury w Resku

Resko24.pl/fot. CK Resko

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x