Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

_cuvaDnia 17 października 2023r., o godzinie 6.00 pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów szkoły podstawowej i liceum Zespołu Szkół w Resku, ruszyła w podróż do kolebki Księstwa Pomorskiego, z którym związana jest także historia naszego miasteczka.

Oprócz nauczycieli, towarzyszyła nam również pani przewodnik opowiadająca o historii Pomorza Zachodniego, w tym o słynnej w Resku Sydonii von Bork. Gdy dotarliśmy na miejsce, udaliśmy się do Oceanarium, gdzie mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska podwodnej florze i faunie.

Widzieliśmy setki ryb, w tym rekiny czy też płaszczki. W oceanarium zachwyt wzbudził model największego ssaka żyjącego w wodzie – płetwala błękitnego, mierzący 26 metrów długości. Wiele małych organizmów takich jak plankton, rozgwiazdy czy małe kraby, wywołały w nas zachwyt podwodnym światem. Gdy nasze odwiedziny w oceanarium w Stralsundzie dobiegły końca, odbyliśmy wędrówkę po starówce XIII- wiecznego miasta.

Dzięki naszej przewodniczce, mogliśmy wyobrazić sobie, jak wyglądała ta miejscowość w różnych wiekach i epokach. Widzieliśmy jedne z najstarszych budynków, miejsca zamieszkania najbiedniejszej ludności. Następnie przeszliśmy do jednego z trzech największych kościołów - imienia św. Mikołaja, gdzie oglądaliśmy przepiękne protestanckie ołtarze i rzeźby. Podziwialiśmy XIII-wieczną kamienną rzeźbę przedstawiającą Maryję trzymającą swoje dziecko na rękach. Podobna Madonna znajduje się w Katedrze w Kołobrzegu, a także w Gdańsku. Po wyjściu z kościoła i ciekawych opowieściach pani przewodnik, ruszyliśmy do Greifswaldu – miasta odwiedzanego przez książąt pomorskich z rodu Gryfitów – legendarnej Gryfii, gdzie zobaczyliśmy jeden z najstarszych uniwersytetów. Po wyczerpującym i fascynującym dniu ruszyliśmy do Reska.

To była niezwykła przygoda, zarówno dla miłośników historii dawnego Pomorza, jak i przyrodników, zauroczonych pięknem oceanu. Atrakcje zapewniła nam organizator wycieczki – p. Klaudia Bartel – Litwin.

Relacja filmowa: https://fb.watch/nN3fNmcKCv/

Relacja fotograficzna:

Tekst: Oskar Kęsy
Zdjęcia: Antonina Jaworska, Amelia Jankowska, Justyna Walczykiewicz
Filmy: Maciej Zienkiewicz, Kornel Czura, Leon Jaworski.

Resko24.pl/ZS Resko

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x