Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Stara Dobrzyca Maj 2024 003Jezioro w Starej Dobrzycy to historia wielu pokoleń. Wielu z nas bardzo chętnie powraca w to miejsce nie tylko wspomnieniami, ale fizycznie, aby miło spędzić czas na łonie przyrody. Ten malowniczy zakątek na mapie naszej gminy, zmienia się nie do poznania.

Oddalona ok. 16 km (przez Gardzin ok. 12 km) na północny wschód od Reska Stara Dobrzyca, ulokowana jest nad malowniczym jeziorem Dobrzyckim. Najczęściej wypoczywają tutaj mieszkańcy gminy Resko, ale pojawiają się tutaj letnicy z sąsiednich gmin i innych części kraju. Część osób w domkach letniskowych, spędza tutaj całe lato.

Jak pewnie większość z nas pamięta, w ostatnich latach doszło tam do kilku, przykrych w skutkach, zdarzeń losowych.

W kwietniu 2017 roku, runęła część pałacu położonego tuż przy jeziorze. Ten obiekt nadal jest w prywatnych rękach, a jego pozostała część jest w katastrofalnym stanie. Wszystko to wróży rychły koniec istnienia pałacu, wchodzącego w skład dawnego majątku rodu Borków. Więcej o tym obiekcie można przeczytać w artykule: Runęła część pałacu w Starej Dobrzycy .

Trzy lata później, w lutym 2020 roku doszło do pożaru tzw. stanicy. Niestety pożar całkowicie zniszczył budynek i został on rozebrany, o czym informowaliśmy w artykule: W Starej Dobrzycy spłonęła stanica .

Dodatkowo ciągle mówi się o drastycznie spadającym poziomie wody w jeziorze.

Pomimo wszystko, to miejsce nadal się rozwija.

Centrum Aktywności Lokalnej

Dziś w miejscu stanicy działa nowoczesne Centrum Aktywności Lokalnej, które wybudowano w ubiegłym roku. Ten obiekt powstał dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” dla operacji typu „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne” . Jest to parterowy budynek typu kontenerowego o lekkiej stalowej konstrukcji. Budynek został wyposażony w instalacje wodociągową, sanitarną, elektroenergetyczną oraz zamontowano instalację fotowoltaiczną, ogrzewanie w postaci pompy ciepła i rekuperator (odzysk ciepła). W budynku zamontowano niezbędne wyposażenie tj. meble kuchenne, meble w sali głównej, sprzęt AGD i RTV. Cała inwestycja zamknęła się kwotą: 828 684,87 zł, a kwota dofinansowania PROW wyniosła: 409 234,00 zł.

Zagospodarowanie terenu przy jeziorze w Starej Dobrzycy

To nazwa kolejnego projektu, współfinansowanego w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego programem w zakresie rozwoju ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej objętego PROW na lata 2014 – 2020.

W zakres inwestycji wchodzi montaż gotowych i budowa na miejscu elementów małej architektury, utwardzenie terenu, montaż altan z ławo-stołami, montaż ławek i śmietników, miejsce na ognisko, teren do gry w siatkówkę plażową wraz z osprzętem, przebieralnia plażowa, leżaki stałe, stojaki na rowery. W ramach inwestycji zostanie wykonany ogólny remont terenu w zakresie plaży, terenów zielonych oraz czyszczenie plaży. Całość inwestycji zamknie się kwotą: 472 320,00 zł, a jej dofinansowanie wyniosło: 359 678,00 zł. Obecnie prowadzone prace dobiegają końca.

Plan zagospodarowania:

plan plaza dobrzyca

Poniżej kilka porównań ze Starej Dobrzycy, lata 2020 - 2024:

Stara Dobrzyca Maj 2024 008

Stara Dobrzyca Maj 2024 007

Stara Dobrzyca Maj 2024 012

Stara Dobrzyca Maj 2024 010

Pełna fotorelacja:

fot. Piotr Bartnicki

fot. Mirosław Smugała

Resko24.pl, materiały dotyczące inwestycji: Urząd Miejski w Resku

 

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x