„Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski.” - Władysław Anders
Dnia 8 listopada o godz. 11.00 w hali sportowej ZS Resko zgromadzili się uczniowie kl. I-VIII SP, I-IV LO oraz wychowankowie Szkoły Branżowej, aby wspólnie z Dyrekcją szkoły, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi uczcić ważną dla nas Polaków uroczystość państwową.
We wspomnieniach czytamy: „Oto po 123 latach niewoli odrodziło się Państwo Polskie. Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Daszyński, Witos, Korfanty – wszystkie główne nurty polskiej polityki zjednoczyły się dla niepodległości.” Jeśli mamy spojrzeć na sam fakt odzyskania niepodległości, to głównym jego bohaterem jest naród polski jako taki. To on zachował poczucie odrębności, był podmiotem, o którego prawa można się było po I wojnie światowej upomnieć. Naród, który potrafił zachować spójność – mimo dzielących go różnic. W jedności siła - opartej na solidarności, która – jak powiedział 70 lat pod odzyskaniu niepodległości papież Jan Paweł II – „znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni przeciw drugim.”
Swoją obecności w tym dniu zaszczycili:
P Paulina Pawłowska – radna Powiatu Łobeskiego, reprezentująca Starostę
p. Sebastiana Witka – Nadleśniczego Nadleśnictwa Resko;
p. Iwona Lewandowska – dyrektor Centrum Usług Społecznych;
p. Kinga Jaworska – z-ca dyrektora Domu Pomocy Społecznej;
p. Sylwia Grabowska – z-ca dyrektora Centrum Kultury;
ks. Marian Kaptur - kustosz Parafii NMP w Resku;
p. Jan Czaban - przewodniczący Rady Miejskiej w Resku,
p. Joanna Dziuba – pracownik Urzędu Miejskiego w Resku;
p. Łukasz Jaworski - Przewodniczący Rady Rodziców w Zespole Szkół w Resku;
p. Agnieszka Kitlas wraz z przedstawicielami Klubu Seniorów.
Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandarów – w następującej kolejności:
Sztandar Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych,
Sztandar Liceum Ogólnokształcącego imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego,
Sztandar Szkoły Podstawowej imienia majora Henryka Sucharskiego. Odśpiewano cztery zwrotki hymnu państwowego.
Należy dodać, że 12 listopada obchodzimy również Święto Patrona Szkoły Podstawowej mjr. Henryka Sucharskiego. Uczniowie starają się naśladować postawę dowódcy spod Westerplatte i jego obrońców: obowiązek nauki i kształtowanie cech charakteru, odpowiedzialność za swoje postępowanie wobec kolegów, rodziców i nauczycieli. Tradycją jest, że w Dniu Święta Patrona uczniowie klas trzecich składają ślubowanie na sztandar szkoły w obecności honorowych gości. Tekst przysięgi odczytał dyrektor szkoły – p. Dariusz Siemasz.
Następnie przypomniano słowa hymnu szkoły, które uczniowie znają od najmłodszych lat: „Praca dziś nasza nauka”.
W trakcie uroczystości wybrzmiały najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne, które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. Wskrzeszono w ten sposób tradycję wspólnego śpiewania w gronie rodzinnym i towarzyskim. Ponadto, poprzez pieśni przybliża się naszą historię i ułatwia jej zrozumienie.
W sentymentalną podróż w głąb historii wprowadził zebranych Kornel Czura – uczeń kl. III LO, który zagrał na pianinie melodię do filmu „Lalka”, opartego na powieści Bolesława Prusa, wydanej w 1890 roku. Akcja „Lalki” rozgrywa się pod koniec lat 70. XIX wieku, Warszawa jest od dziesięcioleci pod rosyjskim zaborem – wydarzenia przedstawione w utworze w pełni oddają nastroje epoki.
Następnie na scenę wkroczyli uczniowie kl. VI a - w stroju militarnym - I Kompania Kadrowa oddziałów Związków Strzeleckich i Polskich Drużyn Strzeleckich, ze swoim dowódcą Józefem Piłsudskim (w tej roli Fabio Mętel), którzy odegrali dramatyczną scenkę.
„Piechotę” - polską pieśń wojskową, powstałą w 1914 roku w środowisku Legionów Polskich, zaśpiewała Lena Kuchta, Laura Znamierowska oraz uczniowie Zespołu Szkół w Resku.
Kolejna pieśń wojskowa w wykonaniu uczniów ZS Resko - „My, Pierwsza Brygada”, powstała w 1917 r. Upodobał ją sobie szczególnie Józef Piłsudski, który w 1924 roku w Lublinie dziękował za „najdumniejszą pieśń jaką kiedykolwiek Polska stworzyła”. Kompozycja stała się nieoficjalnym hymnem armii polskiej.
Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej natomiast swoje talenty wokalne zaprezentowali w radosnej pieśni wojskowej: „Przybyli ułani pod okienko”.
Muzyczna opowieść o młodej samotnej dziewczynie, która rozpacza po śmierci swego ukochanego Jasieńka pt.: „Rozkwitały paki białych róż”, lirycznie wybrzmiała w ustach solistów: Leny Kuchty, Jana Kubiaka oraz uczniów Zespołu Szkół w Resku. Nie zabrakło także miejsca na literackie dzieło Jana Pietrzaka pt.: „Taki kraj”, do którego muzykę skomponował Zbigniew Raj. Profesjonalnie odśpiewana aranżacja Krzysztofa Cugowskiego z Budki Suflera „A po nocy przychodzi dzień…”, w wykonaniu Weroniki Pniewskiej z kl. IV LO, podtrzymała nostalgiczny nastrój.
Miłym akcentem podczas akademii były słodkie upominki dla gości, wykonane przez uczennice klasy VII B. Tradycji „musi stać się zadość” – przedstawiciele klas młodszych złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem poświęconym bohaterom w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny, oraz pomnikowi poświęconemu majorowi Henrykowi Sucharskiemu.
Dyrektor szkoły, p. Dariusz Siemasz przypomniał zebranym trudne czasy walki o niepodległość, wyraził wdzięczność tym, którzy o naszą wolną Polskę walczyli. Ks. Marian Kaptur - kustosz parafii w Resku, z nostalgią wspominał działania narodowowyzwoleńcze. „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą!” pisał Leopold Staff w znanym wierszu, niech nastrój radości z życia w wolnym i niepodległym kraju towarzyszy nam każdego dnia.
Nad prawidłowym przebiegiem uroczystości czuwała koordynator – nauczycielka historii – p. Ewa Kurzyk, oprawę muzyczną przygotował p. Maciej Kosmala. Relację fotograficzno – medialną zapewnił - przybyły na zaproszenie – redaktor portalu Resko24.pl – p. Piotr Bartnicki.
Tekst: Justyna Walczykiewicz, zdjęcia i film: Piotr Bartnicki
https://www.resko24.pl/aktualnosci/4329-106-rocznica-odzyskania-niepodleglosci-przez-polske-akademia-w-zespole-szkol-w-resku-relacja.html#sigProIded8dd5d37a
Więcej zdjęć: facebook.com/resko24
Relacja filmowa:
Resko24.pl