Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

W tym roku udamy się do urn wyborczych, aby oddać swoje głosy w wyborach samorządowych. Wedle wytycznych Państwowej Komisji Wyborczej tegoroczne wybory powinny odbyć się w dzień wolny od pracy w terminie pomiędzy 17 października a 9 listopada br. Oznacza to, że wybory będą mogły odbyć się w jednym z 3 terminów: 21 października, 28 października lub 4 listopada. Dokładny termin wyborów poznamy między 16 lipca 16 sierpnia br.

Czy znasz już swoich kandydatów? W portalu Resko24.pl specjalnie dla naszych Czytelników uruchomiliśmy sondę przedwyborczą. Można tam podać swoje kandydatury i oddawać głosy. To pierwsze nasze badanie przed jesiennymi wyborami samorządowymi. Zapraszamy do czynnego udziału.

Wybierając swoich przedstawicieli do samorządu nie powinniśmy oddawać swoich głosów lekkomyślnie. Od ostatnich wyborów, czyli od 2014 roku, mieliśmy okazję obserwować naszych samorządowców, jak działają, czym się interesują i co zrobili. W przypadku Reska, większość naszych samorządowców oglądamy już kilka kadencji. Warto pamiętać, że miasto należy jednak do mieszkańców, a nie do partii politycznych. Mieszkańcy lepiej niż politycy znają lokalne problemy.

Najczęściej z lokalnych komitetów w wyborach samorządowych startują osoby związane z miejscem zamieszkania i najlepiej zorientowane w tym, co trzeba zrobić. Tacy kandydaci nie są zależni od dyrektyw partii politycznych. Nie są zależni od rozkazów lidera partii. Słuchają głosu społeczeństwa, a nie tylko udają, że to robią.

Zapraszamy do badania! Zgłoś swojego kandydata.

Propozycje swoich kandydatów można przesyłać bezpośrednio na naszą redakcyjną skrzynkę: redakcja@resko24.pl, lub za pomocą formularza w zakładce: KONTAKT. Można kontaktować się również poprzez nasz profil: https://www.facebook.com/resko24

Kogo widzisz w roli Burmistrza Reska? Zgłoszenia: redakcja@resko24.pl
 • Głosów: (0%)
 • Głosów: (0%)
 • Głosów: (0%)
 • Głosów: (0%)
 • Głosów: (0%)
 • Głosów: (0%)
 • Głosów: (0%)
Wszystkich głosów:
Pierwszy głos:
Ostatni głos:

Kogo widzisz w roli Radnego w Resku? Zgłoszenia: redakcja@resko24.pl
 • Głosów: (0%)
 • Głosów: (0%)
 • Głosów: (0%)
 • Głosów: (0%)
 • Głosów: (0%)
 • Głosów: (0%)
 • Głosów: (0%)
 • Głosów: (0%)
 • Głosów: (0%)
 • Głosów: (0%)
 • Głosów: (0%)
 • Głosów: (0%)
 • Głosów: (0%)
Wszystkich głosów:
Pierwszy głos:
Ostatni głos:

Ważniejsze zmiany w Kodeksie Wyborczym

31 stycznia br. weszła w życie nowelizacja Kodeksu wyborczego weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.

Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza - najważniejsze zmiany dotyczą między innymi zmiany definicji znaku „X” i zasad ważności głosu, wprowadzenia dwóch rodzajów obwodowych komisji wyborczych oraz transmisji z przebiegu głosowania w lokalach obwodowych komisji wyborczych. Głosowanie korespondencyjne ograniczone zostało tylko do osób niepełnosprawnych.

ZNAK „X” I NOWE ZASADY ODDAWANIA GŁOSU

Zgodnie z nową definicją znak „X”, stawiany przez wyborcę w kratce na karcie do głosowania przy nazwisku wybranego przez siebie kandydata, to „co najmniej dwie linie”, które przecinają się w obrębie kratki. Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw albo poczynienie innych znaków lub dopisków na karcie do głosowania, w tym w kratce lub poza nią nie wpływa na ważność oddanego głosu.

DWIE KOMISJE OBWODOWE

Zgodnie z ustawą funkcjonować będą dwa rodzaje komisji obwodowych. Jedna – do spraw przeprowadzenia głosowania w obwodzie i druga do spraw ustalenia wyników głosowania. Obie komisje będą mogły wykonywać swoje czynności w obecności co najmniej 2/3 składu komisji. Druga komisja zaczynać będzie pracę po zakończeniu głosowania w lokalu wyborczym. Pierwsza komisja będzie przekazywać drugiej między innymi urnę wyborczą, spis wyborców oraz niewykorzystane karty do głosowania. Po przeliczeniu głosów komisja ds. ustalenia wyników sporządzać będzie w dwóch egzemplarzach protokół z głosowania. Dane wpisane do protokołu będą następnie wprowadzone do systemu informatycznego. Kopia protokołu będzie wywieszana niezwłocznie po jego sporządzeniu w lokalu wyborczym tak, aby wyborcy mogli zapoznać się z wynikami.

TRANSMISJA Z LOKALU WYBORCZEGO

Od rozpoczęcia pracy przez obwodową komisję wyborczą do spraw przeprowadzenia głosowania do podpisania protokołu przez obwodową komisję wyborczą do spraw ustalenia wyników głosowania prowadzona będzie internetowa transmisja z lokalu wyborczego. Informacje o dostępie do transmisji będą podane co najmniej na 24 godziny przez rozpoczęciem głosowania na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. W przypadku, gdyby transmisja była niemożliwa z przyczyn technicznych, czynności w lokalu wyborczym będą nagrywane, a następnie udostępniane na stronie internetowej PKW.

GŁOSOWANIE KORESPONDENCYJNE

Zgodnie z ustawą z głosowania korespondencyjnego będą mogły skorzystać tylko osoby niepełnosprawne o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Zamiar głosowania korespondencyjnego osoba niepełnosprawna będzie zgłaszać komisarzowi wyborczemu, który przekaże zgłoszenie do urzędnika wyborczego w gminie. Urzędnik wyborczy będzie wysyłał osobie niepełnosprawnej pakiet do głosowania korespondencyjnego oraz prowadził wykaz pakietów wyborczych. Wyborca po zagłosowaniu będzie odsyłał głos do właściwej obwodowej komisji wyborczej, będzie mógł także dostarczyć go komisji osobiście.

Resko24.pl

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Komentarze  

Arkadiusz.
-53 # Arkadiusz. 2018-02-12 19:48
Nie rozumiem sondy - jak można dodać sobie kandydata (nie wiedząc czy chciałby startować czy nie). W dodatku nie wiadomo czy w rzeczywistości nie pojawi się ktoś z poza obecnych radnych...
Zgłoś administratorowi
Dopierdator
-12 # Dopierdator 2018-02-12 22:22
Według mnie ktoś tych wszystkich naszych lokalnych aktywistów obserwuje, kto niby miałby się pojawić w tej sondzie? Cały obecny skład? Na zasadzie kopiuj wklej. To tylko sonda, to nie wybory. Być może niektórym taka sonda pozwoli przejrzeć na oczy. Ja tam już swój głos oddałem :)
Zgłoś administratorowi
Ktoś
+40 # Ktoś 2018-02-12 22:51
Uważam że wreszcie skład radnych w Resku wreszcie powinien się radykalnie zmienić a ci którzy już w nim są od x lat powinni wogole nie startować, to jest bez sensu gdy co wybory pojawiają się te same nazwiska więc i tak nie ma na kogo nowego głosować..... A Pan burmistrz to już dawno powinien na emeryturę pójść i udostępnić stanowisko komuś kto by lepiej angażowal się w życie społeczne ludzi w Resku!
Zgłoś administratorowi
Anna
-40 # Anna 2018-02-13 07:07
Dlaczego przy próbie dodania kandydata pojawia się komunikat : "This poll can not have more than 5 answers"

Czy nie można dodać raportu pliku z adresami IP głosujących?
Zgłoś administratorowi
Piotr Bartnicki
+40 # Piotr Bartnicki 2018-02-13 13:28
W związku z licznymi, nazwijmy to "żartobliwymi" propozycjami kandydatów na stanowisko Burmistrza lub Radnego Reska, prosimy o osobiste nadsyłanie swoich propozycji.

Propozycje swoich kandydatów można przesyłać bezpośrednio na naszą redakcyjną skrzynkę: redakcja@resko24.pl, lub za pomocą formularza w zakładce: KONTAKT (http://www.resko24.pl/kontakt.html). Można kontaktować się również poprzez nasz profil: https://www.facebook.com/resko24.
Zgłoś administratorowi
Mieszkanka
0 # Mieszkanka 2018-02-14 21:29
Radni, którzy siedzą w radzie od kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu lat powinni już sobie dać spokój i zrobić miejsce młodym ludziom, którzy mają świeże umysły i zapewne wiele dobrych dla naszej gminy pomysłów. Osobiście uważam, że Pan Zawadzki jest bardzo dobrym kandydatem na radnego.
Zgłoś administratorowi
Anna
+15 # Anna 2018-02-15 06:01
To nie oni powinni dać sobie spokój. tylko wyborcy winni przestać ich wybierać i zdac sobie sprawę z owoców pracy.
Zgłoś administratorowi
korba
+2 # korba 2018-02-15 16:44
Dokładnie. W następnych wyborach będę popierał pierwsze lepsze nazwisko z poza obecnych radnych.
Zgłoś administratorowi
Dopierdator
-18 # Dopierdator 2018-02-15 17:03
Cytuję korba:
Dokładnie. W następnych wyborach będę popierał pierwsze lepsze nazwisko z poza obecnych radnych.


Korba, chyba w najbliższych wyborach a nie w następnych. Czas weryfikacji zbliża się wielkimi krokami ;-) Mam jednak kiepską wiadomość, w obecnym układzie samorządowym, gdzie uwikłanych tą układankę jest 3/4 mieszkańców Reska ciężko będzie ten Twój plan zrealizować :cry:
Zgłoś administratorowi
Aga
-41 # Aga 2018-02-15 18:16
Rozmawiam z rodzicami,czy uczeń może zostać radnym.Odp: nie- to czemu! Kamil Zawadzki okłamuje społeczeństwo nasze ,że się nadaje na kandydata, to zwykła ściema,Kamil nie ośmieszaj się. Wszyscy wiedzą w szkole,że masz problemy ze swoją osobowością, Ciebie kręcą przechwałki i kłamstewka, wymyślone na poczekaniu.Żałosny z ciebie figlarz.?
Zgłoś administratorowi
Mieszkanka
+23 # Mieszkanka 2018-02-15 19:32
Aga chyba ty i twoi rodzice słabo znacie prawo wyborcze bo z tego co przeczytałam w internecie kandydat na radnego musi mieć ukończone 18 lat najpóźniej w dniu wyborów a to że jest uczniem w niczym nie przeszkadza bo nie ma takiego przepisu który by zarabiał uczniowi pełnoletniemu start w wyborach.
Zgłoś administratorowi
Arkadiusz.
+24 # Arkadiusz. 2018-02-15 21:02
Widzę, że młodzież rusza na wybory. To bardzo dobrze.

Dopierdator - widzę, że reprezentujesz ukrytą opcję "teraz my", czyli ludzi jacy są w Radzie już dziś, tylko mają nadzieję na przewartościowanie sił politycznych. Zapewne na wygibasach też byłaś?
Zgłoś administratorowi
Arkadiusz.
+23 # Arkadiusz. 2018-02-15 21:05
Jak dla mnie ważna jest informacja wprost płynąca z sondy - największa część osób nie widzi swego kandydata... Chcemy zmian - zatem wszelkie nowe nazwiska mile widziane (choćby i uczniów)!
Zgłoś administratorowi
Jakub Konczewski
+16 # Jakub Konczewski 2018-02-16 15:40
Byłem dobrym uczniem, zawsze chciałem brać udział w życiu naszego miasta i choć częściowo wpływać na jego rozwój. Powiem tak, nie zagłosowałbym nawet na siebie mając 18-23 lat bo zwyczajnie wiem, że takie osoby nie mają absolutnie żadnego pojęcia o samorządzie (i nie da tego 6-tka z WOS'u), mało tego kierują się zwyczajnie "lekkomyślnością i chwilą". Obsadzenie Rady Miejskiej w ilości 5-6 takimi osobami mogłoby doprowadzić do paraliżu naszej Gminy, a skutki można sobie wyobrazić. Wybory pokażą jakie mamy miasto i kogo popieramy. Nie róbcie sobie jajec z tego. To miasto potrzebuje miejsc pracy(strefy ekonomicznej-zwolnień z podatków[pierwsze 5 lat] dla potencjalnych inwestorów, ludzie potrzebują dochodów, będą pieniądze, będą opłaty, konsumpcja, nie będzie długów i etc. Dla kandydatów - Kodeks Wyborczy do analizy i do dzieła.
Zgłoś administratorowi
Dowcipny Roman
+1 # Dowcipny Roman 2018-02-17 19:48
Kuba - o ile obecność połowy radnych w wieku 18-23 lata może być destrukcyjna, o tyle aktywizacja młodzieży w wyborach to bardzo dobre zjawisko. Jeśli wystawiony zostanie jeden (a nawet czterech) kandydatów to bardzo dobrze - byłoby to szansa na to by młodzież głosowała na swoich znajomych... zamiast na znanych sobie nauczycieli, lub zamiast picia piwa na górce.

Obecność nawet pięciu takich osób na obradach nie zmieni nic ... dziś jest sporo emerytów jacy też nic nie wnoszą. Młodzież jednak mogłaby walczyć o np. skate parki i boiska o jakie emeryci dla młodzieży nie starają się.
Zgłoś administratorowi
Jakub Konczewski
+12 # Jakub Konczewski 2018-02-19 10:14
Aktywizacja młodzieży powinna być widoczna w szkole (Młodzieżowa Rada Miejska), i gdzieś tam kiedyś dać swój odzew, kiedy ta osoba nabierze życiowej ogłady poprzez edukację, pracę i doświadczenie, a jakie doświadczenie ma 18 letni uczeń po maturze (mimo posiadania dowodu dla mnie taka osoba to jeszcze dziecko) ?! W 80% to parkowe o którym wspomniałeś Dowcipny Romanie. Trzeba rozgraniczać takie sprawy, a skatepark to chyba nie priorytet dla naszego miasta (tym bardziej, ze widzi się 2-3 osoby na mieście na desce), są ważniejsze sprawy, a i boisk niemało (często stoją puste). Powinniście poznać trochę temat "od kuchni", dzieci w RM to zagrożenie, nie żadna alternatywa niosąca nadzieję zmian. Miejsca pracy - tego potrzebuje gmina bo to niesie ze sobą dochód, dalej obrót tym pieniądzem czy to w zwykłym sklepie(amu) czy banku i poczcie(podatek, rachunek) etc., a obecnie obracany jest tylko w spożywce i lumpekasach, a zadłużenie osób fizycznych wydaje mi się być duże(nie mam popartych danych na ten temat, ale mamy największe bezrobocie w powiecie, jedne z największych w Polsce jako powiat). Proste pytanie, czy jest aż tak mało odważnych, ułożonych dorosłych ludzi w Resku by nie móc obsadzić Rady Miejskiej i trzeba do tego angażować dzieci ?
Zgłoś administratorowi
Jakub Konczewski
+5 # Jakub Konczewski 2018-02-19 10:25
To może tak jeszcze z innej beczki, czy chcielibyście by podatki(stawki) zatwierdzały osoby, które same ich nie płacą ??? I co gdyby takie osoby trwały w myśli "nie moje to co się będę martwił" bo który 18 latek na garnuszku rodziców ma do czynienia z tym hasłem... A tych emerytów, o których wspomniałeś wybiera miasto, dlaczego... Bo młodzi wyjechali za pracą, a gdyby byli na miejscu być może młodsi kandydaci do Rady mieliby większe poparcie i co za tym idzie realizowali politykę rozwoju z uwzględnieniem tych miejsc rozrywki dla młodzieży. Emeryci wybierają emerytów by coś tam uskubać dla siebie - proste.
Zgłoś administratorowi
Kamil
-26 # Kamil 2018-02-19 19:53
Panie Jakubie skoro Pan tak bardzo chce działać na rzecz miasta i gminy to może niech Pan też wystartuje w wyborach, może akurat Pana wybiorą. A nawiązując do Młodzieżowej Rady Miejskiej, gdyby był Pan bardziej poinformowany to wiedziałby, że nie każdy uczeń w poprzednich wyborach do MRM mógł wystartować bo wybory były wtedy w maju i jak sam Pan powiedział wygodniej jest żeby wtedy uczniowie 3 klasy gimnazjum nie startowali bo i tak mandat w czerwcu wygaśnie i musiałyby odbyć się wybory uzupełniające, ale rzeczywiście tak ciężko jest zrobić wybory dla młodzieży, że lepiej jest później komentować tylko ich działalność kiedy chcą zostać członkami Rady Miejskiej.
Zgłoś administratorowi
Dowcipy Roman
-1 # Dowcipy Roman 2018-02-19 21:47
Niestety nadal się z Tobą nie zgodzę. Radni to władza ludu. Lud to osoby w różnym wieku. Przedstawiciele różnego wieku, idei, pracy winni się w radzie znaleźć. Nawet jeśli byłby jeden (czterech, sześciu) radnych w "złym" twym zdaniem wieku, to:
1) nie zdołali by przegłosować nieodpowiedzialne uchwał jeśli już tak stawiasz sprawę,
2) pełniej dbaliby o potrzeby młodych osób, przez kontakt z rówieśnikami byliby bardziej podatni na szukanie np. programów pomocowych dla budownictwa dla młodych małżeństw, ulgi dla małych firm, inwestycje w jakość kształcenia w szkołach, inwestycje w rozrywkę dla młodzieży i dzieci...
3) przez brak znajomości byliby nieczuli na lokalne układy i nie interesowało by ich tuszowanie niewygodnych spraw - często poruszane na forum sprawy ścieków w Redze, beznadziejnej jakości wody na wioskach, wywożenia odpadów selektywnie zebranych przez ich zmieszanie...
Zgłoś administratorowi
Dowcipy Roman
-7 # Dowcipy Roman 2018-02-19 21:51
To zeiasto wybierało poprzednio emerytów nie wynika z tego, że brak tu ludzi w wieku do 30 lat... Ilu kandydatów w wieku do 23 lat było w poprzednich wyborach (bo jak mniemam studenci też by cię kłuli w oczy)?
Zgłoś administratorowi
Jakub Konczewski
+10 # Jakub Konczewski 2018-02-20 09:31
Kamil ja organizowałem dla Was te wybory i dobrze pamiętam jak były ułożone więc trochę sobie odśwież pamięć. Uwierz mi mimo iż Cię nie znam, to życzę Ci samych sukcesów, przygotuj się do matury i obierz dobry kierunek studiów na początek, a za radę dzięki wezmę na pewno pod uwagę. Trochę nie spójna cześć Twojej wypowiedzi :
"ale rzeczywiście tak ciężko jest zrobić wybory dla młodzieży, że lepiej jest później komentować tylko ich działalność kiedy chcą zostać członkami Rady Miejskiej." - rozwiniesz ?
Roman nie czytasz między wierszami i chyba czegoś nie rozumiesz. Ja nie jestem ustawodawcą i nie zabronię (bo czemuż bym miał) nikomu startować. Kodeks Wyborczy wyraźnie wskazuje kto może kandydować i do jakiego rodzaju wyborów. Po prostu zaznaczam, że tok który tak wielce popierasz niesie ze sobą ogrom ryzyk. Zgodzę się, że radni to wybór ludu - szczególnie dla frekwencji 30-45% wyborców gminy którzy biorą udział w wyborach samorządowych. Co dla Ciebie oznacza: 1. "nie zdołali by przegłosować nieodpowiedzialne uchwał" - jak wyobrażasz sobie nieprzegłosowanie taryfy za wodę i ścieki lub podatków ? Można inwestycji nie przegłosować i pozostawić bez biegu, niektórych spraw nie przeskoczysz po Twojemu. 2. Skąd masz pewność, że te osoby "pełniej" dbały by o potrzeby młodych etc. ? 3. A gdyby "układy" o których wspominasz pochłonęły by tych młodych, bo zwyczajnie zbrakło by im odwagi lub dla korzyści jakiejś tam ulegli. Widzę, że jesteś zapewniony przez siły wyższe o tym, że inna Rada byłaby dużo lepsza.
Zgłoś administratorowi
Dowcipy Roman
-15 # Dowcipy Roman 2018-02-20 18:47
Ja nie czytam między wierszami, za to Ty obczytany aż miło: brak możliwości przegłosowano uchwał nieodpowiedzialnych oznacza, że mniejszość nie przegłosuje absurdalnych dla większości pomysłów. Nie dodawaj mi słów o podatkach i wodzie... jak wam się produkujesz podczas głosowania ta jedna (lub kilka osób) mogą co najwyżej mieć odmienne zdanie i zostać przegłosowano.

Rozumiem że nie jesteś władny zabronić młodzieży kandydować. Tłumaczenie ustawy to banał.
Zgłoś administratorowi
Dowcipy Roman
-12 # Dowcipy Roman 2018-02-20 18:51
Skąd masz pewność, że emeryci "pełniej" dbają o potrzeby młodzieży, młodych małżeństw i dzieci.
Brak powiązań nie oznacza brak możliwości kumoterstwo, nepotyzmu i korupcji. Jednak potencjalnemu kolesiostwu mię sprzyja... bo trzeba wymusić cos na kimś na kogoś nie ma się haka, czy po prostu znajomości.
Zgłoś administratorowi
Jakub Konczewski
+9 # Jakub Konczewski 2018-02-20 21:26
Tak, ciężko się nie zgodzić, że mniejszość nigdy niczego nie przegłosuje. A wiesz co to jest absolutorium udzielane Burmistrzowi przez Radę i jak się go udziela ? I w jakim głosowaniu wybiera się Przewodniczącego Rady i Wice ? 2 z 3 najważniejszych rzeczy wraz z przyjęciem budżetu. Bezwzględną ilością głosów. Każdy głos w Radzie ma ogromne znaczenie. Jeżeli znane są Ci przypadki korupcji etc. to powiadom prokuraturę, a znajomych zawsze możesz poznać - jak mówisz ponoć pomaga. Ave cześć pieśni, ja na tym zakończę.
Zgłoś administratorowi
Aga
-15 # Aga 2018-02-20 21:48
Brawo Kuba to nie pisze Kamil, to ktoś z jego przełożonych.
Zgłoś administratorowi
Dowcipy Roman
-5 # Dowcipy Roman 2018-02-20 23:00
Absolutorium i pozostałe najważniejsze rzeczy z bezwzględna ilością głosów również nie można przeglosować mniejszością.

Z resztą jeśli byłyby obiektywne przesłanki dla mniejszości by być przeciw to czemu by tej możliwości nie użyć? Jesteś jak widzę za kolesiostwem...
Zgłoś administratorowi
Jakub Konczewski
+9 # Jakub Konczewski 2018-02-21 09:49
:D :D :D Roman ja nie mam i nigdy nie miałem żadnego kolesiostwa bo zaczynając pracę w UM kompletnie nikogo nie znałem jak i również w jednostkach pomocniczych - trafiłem tam na staż z UP - pomyślisz, że za grube miliony co nie ? Wystarczy, że z 15 osób dodatkowo 3-4 się wstrzymają, w rzeczywistości niewiele to zmienia, a stosowanie dyscypliny partyjnej jest podstawą do uchylenia uchwały o nieudzieleniu absolutorium przez RIO. W wyjątkowych sytuacjach stosuje się reasumpcje głosowania, ale to odrębna bajka. Piszesz o nepotyzmie, kolesiostwu etc. Znasz jakieś przykłady - bo to wygląda raczej jak narzekanie w agonii. Myślę, że wyczerpaliśmy już temat dyskusji, zgodzisz się ?
Zgłoś administratorowi
Dowcipy Roman
-16 # Dowcipy Roman 2018-02-21 10:53
Piszę o kolesiostwem, bo widzisz problem w tym by młody radny zagłosował zgodnie ze swoim sumieniem... podpinasz to pod układ głosowania w dyscyplinie partyjnej oraz zmowie radnych (w szczególności młodych, niedoświadczonych, jacy teoretycznie nie mają powodu by w zmowie być).
Zgłoś administratorowi
Jakub Konczewski
+5 # Jakub Konczewski 2018-02-21 11:48
I tu zwyczajnie koło zamyka się. W kupie siła jeśli wiesz o co chodzi ;-) . Podzielona Rada to nic dobrego. Obecnie panująca wydaje się być zgodna to umożliwia pracę, a przecież o to chodzi, a nie by wiecznie hm... odraczać, uniemożliwiać, a może nawet przeszkadzać w działaniu. A może przydałoby się małe słowo uznania dla niektórych osób ? Czy wszyscy źli ?! A Twoja zasada "nie bo nie nawet dla tak" wydaje się być irytująca.
PS: Radny zawsze powinien głosować tylko i wyłącznie za swoim sumieniem i rozumem.
Zgłoś administratorowi
Dowcipy Roman
-1 # Dowcipy Roman 2018-02-21 16:27
Zauważ, że obecna Radę uważasz za dobrą bo nikt nie wylamuje się z głosowań, przyklepią co trzeba... natomiast głosowanie zgodne z sumieniem osób jakie przyszłoby z poza obecnego układu rozumiesz jako blokowanie i uniemozliwianie pracy rady, lub urzędu. Nie da się blokować pracy Rady - o ile jest przygotowany porządek obrad, wszelkie materiały są dostarczone, uchwały gotowe jako projekty... Można co najwyżej przedłużać posiedzenie Rady (dieta za dzień pracy oznaczałaby dzień a nie dwie godziny).

Tylko, że to nie urząd winien wyznaczać pracę Rady, tylko Rada kierunki pracy Burmistrza, a ten winien wykonywać ją odpowiednio organizując pracę urzędu. Wówczas nie byłoby żadnego blokowania i uniemożliwiania pracy. Jedna nowa osoba to aż taki strach dla obecnej nie podzielonej rady?
Zgłoś administratorowi
Dowcipy Roman
-1 # Dowcipy Roman 2018-02-21 16:30
W czym widzisz zasadę "nie bo nie nawet dla tak" ?
Zgłoś administratorowi
Jakub Konczewski
+5 # Jakub Konczewski 2018-02-22 12:08
1. Czytaj ze zrozumieniem - w którym miejscu dokonałem oceny Rady twierdząc, że jest dobra czy zła ?
2. Z tego wynika, że opozycja tez się nie wyłamuje ? Czy jak to wytłumaczysz ?
3. Na jakiej podstawie stwierdziłeś, że ja rozumiem to jako blokowanie etc. Czemu przypisujesz mi cudzy (może Twój) tok myślenia ? To chyba logiczne, że zgodna Rada to ogromny + dla Gminy (nie chodzi tylko o naszą) ?! Nie każdy z Radnych musi mieć takie same zdanie, ważne, że wspólne decyzje podejmowane są z myślą o dobru mieszkańców.
4. To co piszesz o porządku obrad etc., nie do końca tak wygląda, są sprawy które w "nieskończoność" mogą się ciągnąć na kolejnych/innych komisjach/sesjach (można też powoływać dodatkowe nadzwyczajne). Znowu się kompletnie nie rozumiemy. Hipoteza to nie twierdzenie jeśli tego nie wiesz.
5. Ty brałeś wg. kiedyś udział w choć jednym posiedzeniu Komisji czy Sesji ? Bo z tego co opisujesz wnioskuje, że nigdy.
6. Urząd współgra z Radą i odwrotnie, Rada to nie bat (chociaż może nim być) na urzędników i Burmistrza, a jeżeli podoba Ci się taki scenariusz to wiedz, że nikt nie chciałby z Tobą pracować.
7. Jedna nowa osoba ? Kilka komentarzy wyżej wskazujesz, że wszystkich byś wyrzucił/powymieniał dlatego chciałem usłyszeć od Ciebie czy wszyscy są źli, bo rozumiem, że wg. Ciebie: Rada zła, Burmistrz zły, wymienić, zaorać bo wszędzie korupcja, złodziejstwo i zło. Romanie Wielki ratuj to Gotham. Oby nigdy ktoś taki nie miał styczności z ustawodawstwem samorządowym czy administracją, szczególnie taki anonimowy troll internetowy, który poza skamleniem i narzekaniem nie ma nic do zaoferowania.
Zgłoś administratorowi
Dowcipny Roman
-1 # Dowcipny Roman 2018-02-22 19:53
Ad 1."Podzielona Rada to nic dobrego. Obecnie panująca wydaje się być zgodna..."
Ad 2. To twoje twierdzenie - patrz wyżej.
Ad 3. "by wiecznie hm... odraczać, uniemożliwiać, a może nawet przeszkadzać w działaniu"
Ad 4. Jeśli przedłużanie wynika z merytorycznych dyskusji to nic złego w tym nie widzę. A ty? Można przedłużać (za zgodą wiekszosci) z przyczyn błahych?
Ad 5. Twoje wnioski są płonne.
Ad 6. Urząd musi wdrażać uchwały Rady. Jego chcenia to patologia twojego światopoglądu.
Ad 7. Dyskusja toczyła się o młodzieży i jednym kandydacie (co jest prawdziwym zdarzeniem). Przyznaję też, że moim zdaniem większość Rady winna być wymieniona, (niekoniecznie sama młodzieżą) - realnie jednak to nie możliwe. Rozmowę o abstrakcji nie prowadziłem.
Zgłoś administratorowi
Dowcipny Roman
-3 # Dowcipny Roman 2018-02-22 20:02
Moja anonimowość internetowa wynika z tego, że nie zamierzam kandydować do Rady (z kilku prywatnych względów).

Za to Ty jak widzę starasz się prowadzić dyskusję przedstawiając się jako znawcę polityki lokalnej i nie wykluczając startu liczysz na zbadanie gruntu w komputerach. Tylko jeśli ktoś śledzi tekst wypowiedzi to widzi jak płaczesz się w gadce, zmieniasz zdanie, wmawiasz nieprawdy i insynuujesz (np. to, że przyznałem że chciałbym cała radę wyrzucić). Jeśli to masz do zaoferowania komitetów to współczuję tym którzy cię przygarną.
Zgłoś administratorowi
Jakub Konczewski
+4 # Jakub Konczewski 2018-02-23 12:56
Ad. ppkt 1. I to w Twojej ocenie jest moja opinia o Radzie ? - zgodna (dążąca do konsensusu) może być, a dobra czy zła to już chyba kompletnie co innego. I podtrzymuję to stwierdzenie.
Ad. ppkt 2. Głosowanie z sumieniem to nie blokowanie, skoro opozycja potrafi zgodnie z pozostałą częścią Rady głosować to mają podobne sumienia czy to kolesiostwo ?
Ad. ppkt 3. Próbujesz mi przypisać niekorzystny wizerunek obracając kota ogonem.
Ad. ppkt 4. To Rada decyduje o przełożeniu i to w jej ocenie stwierdza z jakich powodów.
Ad. ppkt 5. Oczywiście, może się mylę. Być może siedziałeś gdzieś tam w kącie bojąc się odezwać, a być może odzywałeś - nie wiem jesteś przecież anonim.
Ad. ppkt. 6 Twierdzisz, że projekty uchwał przygotowane przez Urząd to patologia ? - teraz to Ci gratuluje pomysłowości w 100%. Rada też musi/powinna/może podejmować/rozpatrywać chociażby stałe (coroczne) uchwały - tak te przygotowane przez Urząd.
Spuentuję tak. Powiem Ci, szanuje Twoje zdanie jednak moje się różni. Dyskusji nie mam zamiaru już z Tobą ciągnąć przez Twoje próby przypisywania abstrakcji i matactwa, a kręcisz mocno tym kocim ogonem. Piszesz o asertywności i rycerskich poglądach, sam pozostając anonimowym, trzęsąc gdzieś tam gaciami - podejrzewam, że jesteś zależny lub powiązany pośrednio lub bez i boisz się o skórę, pracę etc. Rozumiem to. Piszesz o rzeczach/sprawach bez żadnego pokrycia z prawdą (zwyczajnie tworzysz otoczkę podirytowanego, "oczytanego" mieszkańca, który wypowiada się by pokazać kontrast pomiędzy Tobą - prawym mieszkańcem, chcącym zwalczyć "zły układ" o którym wspominasz notorycznie, a kimś (mną) kogo ubierasz w myśli i czyny mające popierać obecna władzę. Dlatego odcinam Ci karmę nie zmieniając przy tym swojego zdania, które jest jednak inne niż te które próbujesz wykreować. Twój letarg wynika z żalu, iż nie możesz uczestniczyć czynnie w pracach Rady pewnie dlatego, że nigdy nie miałeś odwagi stanąć do wyborów. Powiem tak, mega znawcą nie jestem, ale sporo się nauczyłem przed, w trakcie jak i po. Badanie gruntu za pomocą komputera ? O wiele lepiej jest to robić prowadząc rozmowę z ludźmi - nie taką "zaa płota" jaka tu ma miejsce. A jeżeli zdecyduje się kandydować w wyborach to jest możliwość utworzenia własnego komitetu - nie trzeba mnie przygarniać, bo jestem niezależny, a czy Ty jesteś ?
Zgłoś administratorowi
Arkadiusz.
+4 # Arkadiusz. 2018-02-23 13:09
Jakubie - jako inny oczytany, podirytowany mieszkaniec trzęsący gaciami pragnę zauważyć, że Roman ma rację. Z resztą cały czas pisze o jednym i tym samym. Trudno mu przypisać odwracanie kota ogonem.

Gdzieś się zapędziłeś i zgubiłeś wątek.

Przy okazji - jego punkty cytują Ciebie, zaś Ty punktujesz go za swoje słowa. (zerknij np. na pkt 3 waszej dyskusji). Również w punkcie 6 Roman zupełnie o czym innym pisał, niż mu zarzucasz.
Zgłoś administratorowi
Jakub Konczewski
+5 # Jakub Konczewski 2018-02-23 14:44
Arkadiuszu bardzo nie dobrze, że trzęsiesz gaciami, wiele Twoich wpisów na R24 na to nie wskazywało... Stwierdziłem, że mamy zgodną Radę, a ewentualne blokowanie/przeszkadzanie/utrudnianie (również w innych Radach nie tylko w naszej) uważam za wadę i poważny problem społeczny. Zgodzisz się ? Cytuję Roman dot. 3: "natomiast głosowanie zgodne z sumieniem osób jakie przyszłoby z poza obecnego układu rozumiesz jako blokowanie i uniemozliwianie pracy rady, lub urzędu" - wskaż w którym miejscu wyraziłem taką opinię ? Co do 6. "Chcenia urzędu" to są uchwały nazwijmy: stałe i doraźne oraz te chcenia Romana. Co do chceń zgodzę się, że to nie koncert życzeń, uchwały Rady wdrażać... Tylko i wyłącznie, bo kogo innego ? Rada je przyjmuje lub odrzuca. Ale czemu odrzucać inicjatywę urzędniczą lub Burmistrza. Np. "zwracam się do Rady z taką czy taką sprawą (forma projektu uchwały), co Rada o tym myśli, niech zadecyduje w tej kwestii" bo w myśl Romana, cytuję: "Tylko, że to nie urząd winien wyznaczać pracę Rady, tylko Rada kierunki pracy Burmistrza, a ten winien wykonywać ją odpowiednio organizując pracę urzędu. Wówczas nie byłoby żadnego blokowania i uniemożliwiania pracy." - nie ma takiej opcji żeby kto inny z poza Rady zwrócił się z czymkolwiek.
Zgłoś administratorowi
Przejezdny
-10 # Przejezdny 2018-02-24 00:16
MIESZKAŃCY RESKA NIE ZMIENIAJCIE CZEGOŚ CO DOBRZE FUNKCJONUJE PORÓWNAJCIE OBIEKTYWNIE MIASTO RESKO DO INNYCH SĄSIEDNICH MIEJSCOWOŚCI A ZOBACZYCIE OBRAZ RÓŻNICY !!! Żebyście później nie żałowali !
Zgłoś administratorowi
Franciszek
-16 # Franciszek 2018-02-24 09:20
Jeśli przejezdny wie jak u nas funkcjonuje Rada... i czyta te komentarze to śmiem wątpić w to czy obecnie wszystko dobrze funkcjonuje i czy przejezdny nie ma w tym swego interesu.

Wiem z spotkań Rady że jest spora grupa radnych jacy nic nie wnoszą, nie zadają pytań (mowię o czymś sensownym), nie przekazują głosów od mieszkańców.

Z resztą wystarczy poczytać protokoły posiedzeń Rady.

Jeśli natomiast obecna Radę, mieliby zastąpić ludzie pokroju Jakuba, tracący wątki, kręcący a przede wszystkim za nic mający mieszkańców jacy z różnych przyczyn po prostu nie kandydują, to jest to jeszcze gorsze wyjście. Jak można (w uproszczeniu) powiedzieć mieszkańcowi że się nie zna i niech nie gada bo nie kandyduje (trzęsie gaciami)?

Oby inni kandydaci odważyli się tak jak Jakub odkryć swój tok myślenia - można by oddzielić ziarno od plew...
Zgłoś administratorowi
Jakub Konczewski
+8 # Jakub Konczewski 2018-02-25 09:25
Franciszku nie ulegaj wpisowi Arkadiusza. Przeanalizuj raz jeszcze całość. Znam kilka osób, które mają pomysł dla miasta. ale gdzieś tam obawiają się o no własnie... Mieszkańców za nic ? Nie. Szanuję wszystkich ludzi widoczne mnie wg. nie znasz. Nie darze uznaniem osoby wiecznie narzekające, że to i owo jest złe, a zarazem nie robiące nic w kierunku by to zmienić. To się nazywa hipokryzja, a ja nie ponoszę odpowiedzialności za czyjeś niekompetencje. Gdzie byliście przed jak i w trakcie kadencji ? Dla Ciebie jestem "plewem" - chyba nie jesteś przesiąknięty jadem ? Spece od cudzych toków myślenia :D Prawdą nie zyskasz wielu, ale zyskasz tych właściwych...
Zgłoś administratorowi
Edyta
+6 # Edyta 2018-02-25 15:18
Czytam dyskusję od początku... i przyznaję że się ostro pogubiłeś.

Osoby jakie narzekają dają jasny sygnał by coś zmienić, a to mogą zrobić tylko ich reprezentanci wyłonieni w wyborach i działający w Radzie. W wielu sprawach nie ma innej mozliwosci.Roman wskazał że obecność młodego radnego będzie jak najbardziej dobra.

A ty jako kandydat źle traktujesz mieszkańców...
Zgłoś administratorowi
Jakub Konczewski
+11 # Jakub Konczewski 2018-02-26 08:20
Tylko, że osoby, które narzekają same wybierały tą władzę - zapewne głosowały na ziarno, a teraz zbierają żniwo. Może i jestem odrobinę ekscentryczny, ale mam dobre intencje. Dziwi mnie od dłuższego czasu, że tu na R24 zrobiono sobie anonimowy słup do prawienia mądrości i narzekania zamiast przyjść z problemem do Rady czy Radnego. Skąd ta pewność, że ta obecność młodego radnego będzie dobra ? Dla tego miasta każda różnorodność czy nowość jest jak czasowy bożek ? Nieporozumienia się zdarzają...
Zgłoś administratorowi
Arkadiusz.
-12 # Arkadiusz. 2018-02-26 10:08
Mieszkańcy głosowali na zdawałoby się najlepsze kandydatury. Wszyscy mieli hasła pracy dla mieszkańców, zmian, innowacyjności. Wyszło to co wyszło - teraz Ty masz pretensje do mieszkańców a nie do radnych?

Mieszkańcy robią co mogą. Sąsiad opowiadał jak to z problemem zwrócił się do radnego. Radny wzruszył ramionami i powiedział, że tego "się nie da". Oczywiście nawet problemu nie poruszył na obradach Rady - może jednak ktoś coś by wymyślił... a przynajmniej zasygnalizowanoby problem dla Urzędu. Myślisz, że radni nie zdają sobie sprawy z braku mieszkań socjalnych w gminie? Nie znają problemu po kilku latach pracy? Ile czasu temu poświęcono i jakie dyskusje prowadzono? Myślisz, że radni nie czują zapachów odorowych z pól w nieodpowiednich porach, że nie słyszeli od mieszkańców, ze bez czystej wody nie da się żyć?

Stąd duża niechęć mieszkańców do przychodzenia z problemami do radnych.

Kandydat wobec którego się buntujesz, to tylko kandydat i szansa na to by zaktywizować młodzież jaką tłamsi lokalny podział władzy i lokalne znajomości. I daje przynajmniej podczas wyborów szansę na to by zwiększyć frekwencję...
Zgłoś administratorowi
Jakub Konczewski
+14 # Jakub Konczewski 2018-02-26 13:41
Arkadiuszu, zauważyłeś, że ja nie mam żadnych pretensji ? Nie krzyczę Rada zła, Rada dobra, to zmienić tamto etc. Zawsze lepiej chociaż spróbować zgłosić bezpośrednio sprawę w Urzędzie (nie przez R24 - bo tego co tu się wypisuje nikt nie rozpatruje) niż tutaj rozładowywać swoją frustracje. Przez 20 lat głosowano na najlepsze kandydatury ? Hasła wyborcze to opium dla ludu - myślę, że doskonale o tym wiesz. I na tym się kończy. Dlatego hasła przed wyborami lepiej zastąpić faktami po wyborach. Dopóki w okolice Reska nie zawita 1-3 inwestorów dla min. 500 miejsc pracy nic się tu nie zmieni - i chodzi mi tu o migrację ludzi w okolicę Reska bo za kilka lat Rada nie będzie miała czym i kim zarządzać. Wszystko da radę - chęci i uporu. Szkoda sąsiada, nie znam jego problemu, ale wiem doskonale o czym mówisz... Nie trafił na odpowiednią osobę - wiedz, że w Radzie mamy kilka wrażliwych osób. O młodzieży może jednak zbyt ostro się wyraziłem (bo przecież nie wolno nigdy pchać do jednego worka wszystkich), jednak powinieneś zobaczyć ich wybory i uczestnictwo w posiedzeniach bo w tym czasie nie poznałem żadnej rozsądnej twarzy... Może wówczas znalazłoby się dla mnie trochę zrozumienia - sam kiedyś też miałeś 18 lat... W wyborach życzę frekwencji 101% by to rozwiało wszelkie wątpliwości. Fajnie by było gdyby to Radny wyszedł do ludzi, a nie oni za nim biegali, to ogromne czasochłonne wyzwanie dla osób z rodzinami, pracujących zawodowo czy prowadzących firmy, ale nie niemożliwe.
Zgłoś administratorowi
Dopierdator
+11 # Dopierdator 2018-02-28 12:50
Gdzie reszta "niemych radnych" z Reska? Nikt nie zgłosił do sondy, a samemu to jakoś głupio? :lol:
Zgłoś administratorowi
OPTYK
+21 # OPTYK 2018-03-04 20:08
Na moje oko, to niektórzy kandydaci na radnych dostaną więcej głosów, aniżeli mogli by dostać od swoich wyborców. Słuchajcie panowie i panie do wyborów jeszcze osiem miesięcy jak tak dalej będzie odbywać się głosowanie to wynik będzie kosmiczny,bo tylu nie będzie mieszkańców do głosowania licząc z przedszkolem do pracy, to zabierzecie się jak wygracie wybory tam potrzeba inteligencji,sprytu wiedzy i uczciwości i jeszcze raz uczciwości. Niektórzy by się wstydzili wystawiać swoją kandydaturę na burmistrza,trzeba po prostu wiedzieć ,co to jest ustawa i czym różni się od uchwały.Co to jest wakat no takie inne proste formułowania,które muszą wiedzieć kandydaci na radnego,czy burmistrza.A tu niektórzy jak do kina bo bilet tani wierzą a może się uda ludzie na pewno wybiorą wiedzę uczciwość kandydata zaangażowanie. Ale nie pustostan kandydata. W tej tabeli na burmistrza to trzech- czterech kandydatów,którzy mogą powalczyć o to stanowisko dwie panie i dwóch panów. A tabelka radnych to połowa za okno proszę się zastanowić.
Zgłoś administratorowi
Dopierdator
+8 # Dopierdator 2018-03-04 20:32
Trochę jestem zawiedziony, bo w sondach zabrakło reskowskiej "elyty" :cry: Gdzie Ci działacze o niemym usposobieniu. Gdzie Ci działacze co podczas sesji nic innego nie robią tylko zużywają tlen z powietrza. Mam nadzieję, że tak samo jak ich tutaj nie widzę, tak samo nie zobaczę ich na sesjach po wyborach.
Zgłoś administratorowi
OPTYK
+21 # OPTYK 2018-03-04 22:02
Powietrze czyste dzisiaj ważniejsze od niemego radnego z miasta .Nie można wybierać radnego którego rodzina bardzo bliska, pracuje w urzędzie jego decyzje,będą nieobiektywne, czy w straży ,czy prezesów Mewy. tych którzy wykonują prace na rzecz Urzędu, świetliczanki sołtysi i nauczycielki bez swojego zdania. proszę wniknąć w ich struktury osobowe, tacy radni nigdy nie będą władzą obiektywną.Przed głosowaniem zastanowią się ile mogą zyskać lub stracić zawsze mają wybór dla swojego dobra.Radny ma mięć wiedzę i być nieustraszony a jeżeli mamy takich kandydatów proszę na nich nie głosować, bo i tak się od was wyborcy odwrócą.
Zgłoś administratorowi
Arkadiusz.
+7 # Arkadiusz. 2018-03-05 07:28
Optyku - w pełni popieram Twoje stanowisko. Jednak realia są takie, że inne osoby rzadko chcą się angażować w rewolucję w układach towarzysko-biznesowych i po prostu sobie odpuszczają. Z resztą jeśli się nawet odważą, to na samym starcie nawet kiepski nauczyciel ma o wiele większą popularność niż inny kandydat do rady (potencjalnie odpowiedni). Oczywiście dochodzą też głosy od ludzi jacy ufają populistom i "załatwiaczom" z nieswoich środków, choćby nic nie wnosili i na niczym się nie znali (stąd pewnie sukces reskich kandydatów w Radzie Powiatu).

Stąd między innymi uważam, że od takich osób lepszym kandydatem byłby 18 latek po liceum...
Zgłoś administratorowi
OPTYK
+12 # OPTYK 2018-03-05 09:26
ARKADIUSZU , może obrać ten wątek dyskusji o naszych radnych np. powiatu, a póżniej kastę radnych gminy.Proszę o dyskusję
Zgłoś administratorowi
Edyta
+8 # Edyta 2018-03-05 16:03
A o czym tu dyskutować, wystarczy prześledzić protokoły z burzliwych (godzinnych) obrad... gdzie rescy radni nie zajmują stanowiska. Nie odnalazłam lobbowania podczas obrad na rzecz gminy Resko.
Zgłoś administratorowi
Adam K.
+9 # Adam K. 2018-03-05 18:50
Wasza woda też dziś śmierdzi jak ze starego wiadra?
Zgłoś administratorowi
OPTYK
+33 # OPTYK 2018-03-05 22:40
Zobaczymy czy radni powiatowi z Reska dopilnują inwestycji jak obiecali. Radni gminni muszą się upominać żeby powiat coś połatał. Chyba Powiat, łaski nie robi, szkołę nam oddali to i obowiązków mniej i taniej,chyba gmina przejęła drogi ,pomagała w inwestycji drogowej leśna, wolności i dużo takich drobnych napraw . W tym roku tez zaplanowane inwestycje zobaczymy czy zostaną wykonane.A nasi radni powiatowi wysoko się windują, wystarczy z nimi porozmawiać, to bez kołka nie podchodź.
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x