Dzisiaj obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego. W Resku ratownicy medyczni czuwają nad naszym bezpieczeństwem każdego dnia, 24 godziny na dobę!

 fot. archiwum (przekazanie nowej karetki, Resko 2015 rok)

Dlatego jako redakcja oraz w imieniu wszystkich mieszkańców gminy Resko, pragniemy złożyć najlepsze życzenia wszystkim pracownikom systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne – ratownikom, dyspozytorom, pielęgniarkom i lekarzom, a także wszystkim osobom zaangażowanym w szerzenie idei ratownictwa i pierwszej pomocy. Pragniemy również gorąco podziękować za trudną i odpowiedzialną pracę, niejednokrotnie wykonywaną w dramatycznych okolicznościach, wymagającą jednocześnie profesjonalizmu i opanowania oraz ogromnej uwagi w sytuacjach, gdy zagrożone jest życie ludzkie. Aby pomoc, którą niesiecie, była skuteczna, by jak najmniej było wezwań, a jak najwięcej – radości i satysfakcji z ocalenia czyjegoś życia.

Warto przypomnieć, że w powiecie łobeskim stacjonują dwa zespoły ratownictwa medycznego które działają w ramach Państwowego Ratownictwa Medycznego. W Łobzie jest to tzw. zespół Specjalistyczny (dwóch ratowników i lekarz) i w Resku zespół Podstawowy (dwóch ratowników) który stacjonuje w remizie OSP. Każda z tych karetek wchodzi w struktury Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Zespoły ratownictwa medycznego z terenu powiatu łobeskiego dysponowane są przez Skoncentrowaną Dyspozytornię Medyczną w Kołobrzegu. Druga taka dyspozytornia, która obsługuje zachodnią część województwa, działa w Szczecinie.

Prosimy również pamiętać, że zespoły ratownictwa medycznego wzywamy za pośrednictwem numerów alarmowych 112 lub 999, tylko w sytuacjach bezpośrednio zagrażających naszemu życiu (np. udar mózgu, zawał mięśnia sercowego, nagła duszność, utrata przytomności, czy wypadek)! W przypadkach lżejszych w pierwszej kolejności powinniśmy udać się, lub skontaktować się  z najbliższą przychodnią POZ (lekarz rodzinny), a w godzinach nocnych i w dni wolne od pracy do tzw. punktu Nocnej i Świątecznej Pomocy Medycznej w Łobzie lub w Gryficach.

Wzywanie karetki do błahych powodów jest postępowaniem bardzo egoistycznym. Proszę pamiętać, że te dwie karetki obsługują cały teren naszego powiatu, jeżeli będziemy korzystali z tej pomocy niewłaściwie, może ich niestety zabraknąć w sytuacjach nagłych, kiedy potrzebna jest natychmiastowa interwencja medyczna.

Resko24.pl

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.