Zaloguj  \/ 
x
x
Zarejestruj  \/ 
x

W sobotę (04.11.2017) Parafianie z Reska udali się w pieszej pielgrzymce do Święciechowa.

Wyszliśmy od granic naszej parafii czyli z Ługawiny udając się do szczególnego miejsca, skąd do Reska zaraz po II Wojnie Światowej przewieziono słynący łaskami Obraz Matki Bożej.

Data tej pielgrzymki nie była przypadkowa. Właśnie w sobotę w kalendarzu liturgicznym Kościół wspominał św. Karola Boromeusza – patrona sióstr boromeuszek, które przed wojną posługiwały przy klasztorze w Święciechowie prowadząc sierociniec. W czasie wyzwalania tych ziem wiele ekscesów działo się w kaplicy zakonnej. Obraz Matki Bożej był niemym świadkiem tych brutalności a nawet rozlewu krwi i męczeństwa kilku zakonnic.

Nasze pielgrzymowanie było wędrówką do korzeni, do początku kultu obrazu oraz upamiętnienia i oddania czci siostrom, które wtedy poniosły męczeńską śmierć.

Dla przybywających do ruin kościoła oraz potomnych postawiony został krzyż z informacją o tym miejscu, który uroczyście poświęcił proboszcz z Reska, zarazem kustosz Sanktuarium – ks. kanonik Marian Kaptur.

Tekst: ks. Tomasz Romantowski, zdjęcia: Anna Grymuza, Wiesława Stelmach

Sytuacja na mapie:

Resko24.pl

Komentarze  

Grünhof
+8 # Grünhof 2017-11-05 19:15
W roku 1827 Ludolph von Beckedorff kupił w tej miejscowości nieruchomości. Tutaj w Święciechowie poświęcił się von Beckedorff rolnictwu, zakładając w 1831 r. Towarzystwo Rolnicze, cukrownię „Dorff„” produkującą do 260 ton cukru rocznie . W latach 1855-57 zbudował tu klasztor, który był pierwszym klasztorem katolickim na Pomorzu od reformacji. W roku 1857 założył tutaj szkołę i zakład dla sierot. 22.8.1855 r. wmurowano kamień węgielny pod kościół. Ludolf von Beckedorff zmarł w1858 r. W testamencie postanowił, że jego serce powinno być pochowane przy stopniach ołtarza. Upamiętniała to miedziana tabliczka z napisem "Ludolphi cor peccaminosum" ( grzeszne serce Ludolpha).
Okres budowy małego gotyckiego murowanego kościoła wynosił cztery lata. W 1859 roku można było tam odprawić pierwszą posługę. Wnętrze było biedne. 6.6.1860 r. powstał neogotycki ołtarz . W 1862 r. Kościół otrzymał ambonę, konfesjonał, chrzcielnicę. Zwiększono liczbę ławek, ołtarz boczny, poświęcony był sercu Jezusa. W 1882 r. utworzono szpital. W tym czasie nie było szpitala w Resku. Lekarzem był dr med. Leopold Arndt , który był lekarzem rodzinnym od czasu założenia klasztoru. Jego następcami byli jego syn Dr. Georg Arndt i jego wnuk Leopold Arndt, obaj praktycy w Resku. W 1884 r. wybudowano nową szkołę. W 1885 r. wybudowano plebanię. W 1888 roku ołtarz został z trudem uratowany przed płomieniami.
13.7.1927 r. szczególne wydarzenie dla Swięciechowa 100 rocznica powstania klasztoru.
Klasztor został zniszczony w dniach 9 i 10 marca 1945 r. Wszystkie dokumenty i dokumenty oraz cenna kronika klasztoru zostały utracone. Zachował się kościół, który stał około 200 metrów od klasztoru w Gutsparku. Kościół po marcu 1945 splądrowana kilka razy. Trumny w rodzinnej krypcie zostały zniszczone, a zwłoki zbezczeszczone. Później krypta została zamurowana. Kościół został zburzony w 1954 roku.
Klasztor Grünhoff należy juz do przeszłości.
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.