Pin It

W sobotę (04.11.2017) Parafianie z Reska udali się w pieszej pielgrzymce do Święciechowa.

Wyszliśmy od granic naszej parafii czyli z Ługawiny udając się do szczególnego miejsca, skąd do Reska zaraz po II Wojnie Światowej przewieziono słynący łaskami Obraz Matki Bożej.

Data tej pielgrzymki nie była przypadkowa. Właśnie w sobotę w kalendarzu liturgicznym Kościół wspominał św. Karola Boromeusza – patrona sióstr boromeuszek, które przed wojną posługiwały przy klasztorze w Święciechowie prowadząc sierociniec. W czasie wyzwalania tych ziem wiele ekscesów działo się w kaplicy zakonnej. Obraz Matki Bożej był niemym świadkiem tych brutalności a nawet rozlewu krwi i męczeństwa kilku zakonnic.

Nasze pielgrzymowanie było wędrówką do korzeni, do początku kultu obrazu oraz upamiętnienia i oddania czci siostrom, które wtedy poniosły męczeńską śmierć.

Dla przybywających do ruin kościoła oraz potomnych postawiony został krzyż z informacją o tym miejscu, który uroczyście poświęcił proboszcz z Reska, zarazem kustosz Sanktuarium – ks. kanonik Marian Kaptur.

Tekst: ks. Tomasz Romantowski, zdjęcia: Anna Grymuza, Wiesława Stelmach

Sytuacja na mapie:

Resko24.pl

Komentarze  

Grünhof
+8 # Grünhof 2017-11-05 19:15
W roku 1827 Ludolph von Beckedorff kupił w tej miejscowości nieruchomości. Tutaj w Święciechowie poświęcił się von Beckedorff rolnictwu, zakładając w 1831 r. Towarzystwo Rolnicze, cukrownię „Dorff„” produkującą do 260 ton cukru rocznie . W latach 1855-57 zbudował tu klasztor, który był pierwszym klasztorem katolickim na Pomorzu od reformacji. W roku 1857 założył tutaj szkołę i zakład dla sierot. 22.8.1855 r. wmurowano kamień węgielny pod kościół. Ludolf von Beckedorff zmarł w1858 r. W testamencie postanowił, że jego serce powinno być pochowane przy stopniach ołtarza. Upamiętniała to miedziana tabliczka z napisem "Ludolphi cor peccaminosum" ( grzeszne serce Ludolpha).
Okres budowy małego gotyckiego murowanego kościoła wynosił cztery lata. W 1859 roku można było tam odprawić pierwszą posługę. Wnętrze było biedne. 6.6.1860 r. powstał neogotycki ołtarz . W 1862 r. Kościół otrzymał ambonę, konfesjonał, chrzcielnicę. Zwiększono liczbę ławek, ołtarz boczny, poświęcony był sercu Jezusa. W 1882 r. utworzono szpital. W tym czasie nie było szpitala w Resku. Lekarzem był dr med. Leopold Arndt , który był lekarzem rodzinnym od czasu założenia klasztoru. Jego następcami byli jego syn Dr. Georg Arndt i jego wnuk Leopold Arndt, obaj praktycy w Resku. W 1884 r. wybudowano nową szkołę. W 1885 r. wybudowano plebanię. W 1888 roku ołtarz został z trudem uratowany przed płomieniami.
13.7.1927 r. szczególne wydarzenie dla Swięciechowa 100 rocznica powstania klasztoru.
Klasztor został zniszczony w dniach 9 i 10 marca 1945 r. Wszystkie dokumenty i dokumenty oraz cenna kronika klasztoru zostały utracone. Zachował się kościół, który stał około 200 metrów od klasztoru w Gutsparku. Kościół po marcu 1945 splądrowana kilka razy. Trumny w rodzinnej krypcie zostały zniszczone, a zwłoki zbezczeszczone. Później krypta została zamurowana. Kościół został zburzony w 1954 roku.
Klasztor Grünhoff należy juz do przeszłości.
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x