„Bez ludzkiej pamięci nie istnieje przeszłość”
Jan Okoń

Zgodnie ze szkolną tradycją odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny o tematyce patriotycznej.

Od pierwszej lekcji panował niezwykły nastrój. Galowe stroje, biało - czerwone flagi, kotyliony i wstążeczki przypominały, że świętujemy Odzyskanie Niepodległości. Punktualnie o 11. 00 uczniowie i zaproszeni goście wraz z burmistrzem Reska panem Arkadiuszem Czerwińskim, proboszczem ks. Marianem Kapturem oraz kombatantem panem Janem Muszyńskim zgromadzili się na hali, aby uczestniczyć w bardzo uroczystym i wzruszającym apelu, na który złożyły się pieśni patriotyczne wykonywane przez chór oraz solistów, recytacja wierszy oraz drama o latach niewoli. W tym dniu wprowadzono aż cztery poczty sztandarowe: kombatantów i szkół tworzących obecnie jeden Zespół Szkół w Resku. Po odśpiewaniu hymnu państwowego rozpoczął się program artystyczny, który piosenką i wierszem przypomniał ciężkie chwile rozbiorów, bohaterstwo żołnierza polskiego w walce o niepodległość, piękno naszej ojczyzny. Podkreślił, że 11 Listopada to symbol miłości ojczyzny, wiary i zwycięstwa oraz walki o wolność.

Wyjątkową wagę święta Odzyskania Niepodległości podkreślili w swoich wystąpieniach dyrektor Zespołu Szkół pan Dariusz Siemasz oraz zaproszeni goście, którzy dziękowali również za zaproszenie.

Patriotyczny charakter uroczystości podkreślała również symboliczna dekoracja wykonana pod kierunkiem pani Anny Szymańskiej.

Warto zauważyć, że po raz pierwszy na apelu w Zespole Szkół wystąpił chór pod kierunkiem pani Ewy Kwiatanowskiej, który uświetnił montaż słowno-muzyczny. Wyjątkową ozdobą były również występy wokalne solistek: Natalii Jacewicz, Ady Ostrowskiej, Aleksandry Adamowicz, Emilii Buć, Marysi Strózikowskiej oraz Weroniki Pniewskiej oraz drama w wykonaniu Kamila Zawadzkiego. Uczeń wcielił się w rolę żołnierza czytającego list córki do ojca przebywającego na wojnie. Całość montażu dopełniła recytacja przygotowana pod okiem pani Anny Bartkowiak, w której usłyszeliśmy: Julię Filipek, Marysię Strózikowską, Julię Majkowską, Oliwię Oparę, Natalię Kajmę i Zuzannę Kędzierską. O stronę historyczną apelu zadbały panie Anna Miszczyszyn i Ewa Kurzyk.

11 Listopada to szczególna data w kalendarzu. Po 123 latach niewoli w 1918 r. Polska wróciła na mapę świata. I choć dla nas, współczesnego pokolenia, to bardzo odległa przeszłość, to naszym patriotycznym obowiązkiem jest pielęgnowanie wydarzeń z kart naszej historii.

Elżbieta Kuc, Ewa Kurzyk

Resko24.pl/Zespół Szkół w Resku

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.