Zaloguj  \/ 
x
x
Zarejestruj  \/ 
x

14 grudnia 2017 roku, w ramach projektu ,,Kierunek Archeologia” realizowanego przez Łobeską Fundację Archeologiczną, odbył się wyjazd do Szczecina i Stargardu, w którym udział wzięli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Reska pod opieką pani Doroty Roli oraz Zespołu Szkół z Łobza pod opieką pana Zbigniewa Szymanka.

Projekt kierowany jest przede wszystkim do młodzieży i ma na celu podnieść poziom wiedzy na temat lokalnego dziedzictwa archeologicznego oraz jego ochrony.

Zwiedzenie Uniwersytetu Szczecińskiego miało za zadanie uświadomić uczniom, na czym polegają studia na kierunku archeologia oraz jak wygląda zawód archeologa.

Pierwszym miejscem, które zwiedziliśmy była czytelnia na Wydziale Humanistycznym, następnie, pod przewodnictwem pani Marty Chmiel Chrzanowskiej, udaliśmy się do Katedry Archeologii. Tam zostały nam przedstawione różnego rodzaju eksponaty, będące w trakcie badań. Kolejnym etapem były wykłady pana dr. Grzegorza Kiarszysa oraz pani dr. Agnieszki Matuszewskiej o nieinwazyjnej metodzie archeologicznej, która polega na nie niszczeniu obiektów badanych.

Ostatni wykład był na temat badań grobowców megalitycznych na terenie powiatu Łobeskiego pana Bogdana Przybyły oraz przedstawieniu czym jest świder – narzędzie służące do badania gruntu. Ostatnim co nas czekało na uniwersytecie był obiad wraz z poczęstunkiem na drogę.

Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Archeologiczno-Historyczne znajdujące się w Stargardzie. Udaliśmy się do pomieszczenia, w którym dokonuje się badań znalezionych przedmiotów. Przedstawiono nam zbadane eksponaty wymagające sporo czasu i cierpliwości ze strony konserwatorów. Przemieszczając się do Bastei, została nam w bardzo współczesny i interaktywny sposób przybliżona historia Stargardu oraz przedmiotów będących jego częścią.

Michał Wasilewski
Jakub Budak

Resko24.pl

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.