Pin It

Za nami III edycja Reskiej Wiosny Poezji - niezwykle ciekawego wydarzenia, które jest częścią projektu zainicjowanego przez szczeciński oddział Związek Literatów Polskich. Jego inicjatorką w naszej gminie jest pani Joanna Murat, pod której opieką współpracują nauczyciele Zespołu Szkół w Resku. 

To dzięki niej po raz kolejny przeżyliśmy piękne chwile z liryką i muzyką, bowiem projekt łączy te właśnie dziedziny sztuki. Projekt spotkał się z pozytywnym przyjęciem i przychylnością burmistrza Reska pana Arkadiusza Czerwińskiego, który objął go Honorowym Patronatem.

W pierwszej odsłonie miłośnicy poezji spotkali się 23 marca na miejskim Rynku. Na murach pięknego ratusza wyświetlaliśmy wiersze zachodniopomorskich poetów i uczniów z reskich szkół. Po zmroku, przy zapalonych świecach, liryka otworzyła przed widzami swoje drugie ja - czarowne, pełne niezwykłego klimatu, niewyjaśnione. Natomiast druga odsłona składała się z dwóch części i odbyła się 17 maja. Najpierw uczniowie Zespołu Szkół wysłuchali wierszy i piosenek oraz obejrzeli przygotowane w czasie warsztatów filmowych etiudy, a o 17.00 młodzi artyści przenieśli się do Centrum Kultury, instytucji, która włączyła się do projektu i wspiera poczynania nauczycieli i uczniów.

 

Tutaj na uczestników projektu i przybyłych gości czekała niemała niespodzianka – spotkanie z uznaną zachodniopomorską poetką panią Małgorzatą Hrycaj. W programie znalazła się prezentacja wierszy pani Małgorzaty oraz krótkie opowieści o jej przygodzie z poezją, życiowych pasjach i ważnych ludziach, którzy często inspirowali twórczość poetki. Bardzo miłą niespodzianką stał się występ zespołu Duża Etna działającego pod okiem pani Justyny Kozłowskiej w szczecińskim Pałacu Młodzieży. Licznie zgromadzona publiczność brawami nagrodziła hawajski taniec powitania słońca oraz etiudę taneczną Taniec wiosny, której źródłem były dwa wiersze pani Małgorzaty Hrycaj. Wielkie wrażenie na mieszkańcach wywarły przygotowane przez uczniów utwory liryczne i piosenki poetyckie. Młodzież, dopracowywała perfekcję wykonania podczas czterodniowych warsztatów poetyckich w Międzyzdrojach. Wyjazd był możliwy, dzięki sponsorowaniu noclegów przez burmistrza Reska.

Dzięki Reskiej Wiośnie Poezji poznaliśmy kolejną niezwykłą osobę. Przypomnę, że gościliśmy wcześniej panią Krystynę Rodzewicz- członka ZLP, inżyniera budownictwa, panią Hannę Szcześniak- poetkę z Reska, oraz pana Józefa Gawłowicza- kapitana żeglugi wielkiej, pisarza marynistę, finalistę konkursu Mistrz Mowy Polskiej, który czarował nas gawędami o egzotycznych morskich wyprawach. W tym roku natomiast było bardzo lirycznie i nastrojowo. Słowo pisane po raz kolejny udowodniło, że posiada wielką moc jednoczenia ludzi, dla których czas spędzony w Centrum Kultury stał się balsamem dla duszy.
Wisława Szymborska napisała w jednym ze swoich wierszy celną uwagę: „Niektórzy lubią poezję”… Po raz trzeci mieszkańcy naszej małej miejscowości udowodnili, że z dumą należą do „niektórych”.

Elżbieta Kuc

Resko24.pl/Zespół Szkół w Resku

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x