Pin It

W niedzielę w Sanktuarium Maryjnym w Resku miała miejsce uroczystość I Komunii Świętej. Po raz pierwszy do sakramentu Eucharystii przystąpiło kilkadziesiąt dzieci. Podczas uroczystości zajęły one główne miejsca przed ołtarzem świątyni. Mszy przewodniczył proboszcz ks. Marian Kaptur.

Pierwsza komunia święta to wyjątkowy czas w życiu młodego człowieka. Do tego wydarzenia dziecko przygotowywało się cały rok. Proboszcz pokropił parafian, po czym odmówił uroczystą modlitwę za dzieci przystępujące do sakramentu. Rodzice pobłogosławili swoim dzieciom. Nastąpiło uroczyste wejście do kościoła. Perfekcyjnie przygotowane dzieci udzielały się podczas liturgii. Komunie święte z reguły odbywają się w maju. Nie inaczej jest w tym roku – w większości parafii odbywają się od 6 maja aż do 27 dnia tego miesiąca. Niektóre parafie zadecydowały jednak o zmianie terminu na wcześniejszy i organizowały komunie 2018 już pod koniec kwietnia.

Okazuje się jednak, że data samej uroczystości to tylko jedna z dat wartych zapisania w kalendarzu. Rodzice, którzy postanowili zorganizować imprezę komunijną musieli zadbać o to co najmniej kilka miesięcy wcześniej. W polskim Kościele przyjęło się, że do komunii świętej przystępują trzecioklasiści. Oznacza to, że w tej uroczystości biorą udział dzieci w różnym wieku, co zależy m.in. od tego, w jakim wieku dziecko poszło do szkoły.

Biały tydzień

Biały tydzień to w tradycji katolickiej siedem dni po uroczystości pierwszej komunii świętej. Według Kościoła jest równie ważny jak sama komunia. W czasie białego tygodnia dziecko, które przystąpiło do komunii ma obowiązek uczestniczyć w specjalnych mszach, zbliżonych do uroczystości pierwszej komunii świętej. Biały tydzień ma służyć wyciszeniu i refleksji na temat przeżywania sakramentu Eucharystii.

Tradycja ta wywodzi się od pierwszych chrześcijan, którzy po przystąpieniu do Kościoła przez tydzień nosili białe szaty, dlatego od dzieci wymaga się uroczystego stroju komunijnego.

Jak było kiedyś? Komunia Święta w Resku, lata 60 - te

fot. Resko/Regenwalede www.facebook.com/resko.regenwalde/

Dzisiaj w Resku:

Resko24.pl

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x