Pin It

Niemalże co roku powraca temat oświetlenia hybrydowego, które zostało zainstalowane na terenie gminy Resko. Lampy nie świecą - sygnalizuje Czytelnik z Łabunia Małego.

Na terenie naszej gminy stanęło 39 lamp hybrydowych. Najwięcej z nich pojawiło się w miejscowości Łabuń Mały, bo aż 25 sztuk. Nowoczesne oświetlenie zainstalowano również w Łosośniczce - 8 szt, Policku - 4 szt, Słowikowie - 1 szt. oraz na skrzyżowaniu Starogard - Sosnowo - 1 szt. Każda z hybrydowych lamp wyposażona jest w turbinę wiatrową, panel solarny, żelowy akumulator i źródło światła LED o łącznej mocy 56 Watt.

Jak się okazuje, oświetlenie w okresie zimowym nie działa tak jak byśmy tego oczekiwali. Niestety, hybrydowe lampy przy słabym oświetleniu dziennym, zachowują bardzo niską sprawność, co skutkuje tym, że wieczorami i nocą niektóre w ogóle nie świecą. Wykonawcą robót była firma Dopeltech Sp. z o.o. z Warszawy wyłoniona w drodze przetargu. Oświetlenie zainstalowano w 2015 roku, łącznie projekt pochłonął ponad 418 tys. złotych.

- To jest problem pogody, jak nie ma słońca akumulatory nie są w stanie się naładować. Światło rozproszone nie daje tyle energii co pełne światło słoneczne. Ta energia co jest pobierana ze światła rozproszonego, wystarcza tylko na podtrzymanie urządzeń które znajdują się wewnątrz latarni. Jeżeli nie będzie przynajmniej dwóch, trzech dni pełnego słońca, akumulatory się nie naładują. Lampy które są uszkodzone, są na bieżąco zgłaszane do firmy która prowadzi ich obsługę. Zaraz po nowym roku, zepsute lampy będą sprawdzane i naprawiane. W sąsiednich gminach, w przypadku takiego oświetlenia, występuje ten sam problem - powiedział Tomasz Szpak z Urzędu Miejskiego w Resku.

Oświetlenie EUROLEDLIGHTING SOLH56, które zostało zainstalowane na terenie gminy Resko, zgodnie ze specyfikacją powinno pracować 7-14 h w skrajnie niekorzystnych warunkach 3 - 4 dni, w temp. - 20 - + 50°C. Jak można zauważyć, sprawność tego typu oświetlenia bardzo szybko została zweryfikowana. Zimą, kiedy tego oświetlenia potrzebujemy bardziej niż w okresie letnim, hybrydowe oświetlenie nie spełnia swojej funkcji.

Resko24.pl

Komentarze  

Michal
-1 # Michal 2018-12-21 19:08
Witam. Oswietlenie hybrydydowe haha.... To jest masakra slonca nie ma nie swieca to jest dramat jeden z radnych mowil ze to jest jego zasluga. Nie chodzi tylko o Labun bo na innych wioskach tez to matowali porazka totalna latem swieci a gdy nadchodzi czas zimowy gdzie swiatla potrzebujemy nie dzialato juz nie wazne cos w stylu,, sorry taki mamy klimat??? Ludzie pomyslcie o tych ktorzy mieszkaja na uboczu bo to to jest dramat!! A takie oswietlenie to jest porazka wiec radni drodzy pomyslcie o ludziach ktorzy mieszkaja po za Reskiem
Zgłoś administratorowi
ania
+3 # ania 2018-12-21 20:14
Taka lampa to koszt u producenta 4900pln po zamontowaniu w Łabuniu Małym 19400pln....
Zgłoś administratorowi
zbigniew
0 # zbigniew 2018-12-21 20:28
Zamontowano przy wjazdach na posesje , chociaż miały służyć oświetleniu drogi.
Najciemniej pod latarnią które i tak nie świecą.
Pogratulować władzy , która łatwo zarządza pieniędzmi z naszych podatków.
Zgodnie z projektem, ale do d.......
Zgłoś administratorowi
Rubaszny Roman
+3 # Rubaszny Roman 2018-12-22 08:25
Światła montuje się przy posesjach, bo mają zwiększać bezpieczeństwo na drodze - oświetlenie drogi stosuje się tylko na autostradzie.
Zgłoś administratorowi
endi
+12 # endi 2018-12-22 17:40
Jedna z nich stoi przy mojej posesji i jest OK.
Zgłoś administratorowi
Katarzyna.
-3 # Katarzyna. 2018-12-22 18:35
Znowu ten aspołeczny typ. Nie pasuje mu oświetlenie drogi...
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x