Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone co roku dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (11 listopada 1918 roku), po 123 latach niewoli pod zaborami Rosji, Prus i Austrii, jest jedną z najważniejszych uroczystości państwowych w Polsce. Ten dzień wolny od pracy wielu Polaków spędza z rodziną lub na aktywnym wypoczynku.


Celebrowane od 1920 r., tajnie nawet w okupowanej Polsce podczas II wojny światowej, w 1945 r. zostało zastąpione innym świętem, obchodzonym 22 lipca w rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944 r., który praktycznie wprowadził ustrój komunistyczny w kraju. W pierwotnym kształcie święto przywrócono dopiero po przemianach ustrojowych w 1989 r.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

Dla wielu Polaków to dzień zadumy nad historią i okazja do wyrażenia uczuć patriotycznych. Świadkowie defilad wojskowych wymachują flagami, zakładają kapelusze w barwach biało-czerwonych z napisem „Polska”, a dzieciom malują na twarzach małe flagi. Wielu katolików uczestniczy tego dnia w mszach za ojczyznę.

Po 1989 roku Narodowe Święto Niepodległości obchodzono w podniosłej atmosferze. Od kilku lat najwyższe władze państwowe, w tym Prezydent RP Bronisław Komorowski, zachęcają Polaków do tego, aby dzień był obchodzony godnie, ale radośnie. Dlatego każdy powinien przygotować sobie symboliczną kokardę narodową. Przygotowanie kokard narodowych przed świętami państwowymi stało się już tradycją. Biało-czerwone kokardy, przypinane w tych dniach do ubrań, są drobnym, lecz bardzo wyrazistym symbolem nowoczesnego patriotyzmu.

Multimedialna instrukcja przygotowania kokardy narodowej:


Resko24.pl, Wikipedia.pl, Prezydent.pl

R24PL
Redaktor: R24PL

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Jan
-3 # Jan 2014-11-11 13:49
Mam jedno pytanie?
Po co robić kokardy jeśli 11 listopada, w najważniejsze święto państwowe trwają pracę przy układaniu bruku.
Pytam się czy to jest poważne miasto?
Zgłoś administratorowi
Arkadiusz.
-1 # Arkadiusz. 2014-11-11 21:06
A to burmistrz z panią sekretarz układają, że się tak pytasz? To jest właśnie wymarzony kapitalizm kilku partii rządzących.

Chyba, że żądasz, aby w przyszłości umowy na wykonawstwo prac zawierały klauzulę "zabrania się prac w dniu... z uwagi na święto narodowe/państwowe...".
Zgłoś administratorowi
Jan
0 # Jan 2014-11-12 17:53
Jakie państwo, taki kapitalizm. Burmistrz jest gospodarzem miasta i (chyba) ma wpływ na jego funkcjonowanie. Firma musi pracować w dni wolne od pracy, ponieważ przetargi w naszym kraju wygrywa firma, która wykona daną pracę najtaniej i najszybciej, choć często nie ma możliwości ani środków aby to wykonać.
Inną kwestią jest fakt, że zbliżają się wybory samorządowe. Burmistrz chciałby zabłysnąć przed mieszkańcami nową inwestycją. W kampanii wyborczej jakoś nie zauważyłem, żeby włodarz miasta podkreślał, że fundusze chociażby na rewitalizacje rynku pochodzą od tajemniczego brazylijskiego sponsora. Pozostaje postawić pytanie w jaki sposób wyglądałby budżet gminy bez tego człowieka oraz nasze miasto.
Zgłoś administratorowi
Arkadiusz.
-4 # Arkadiusz. 2014-11-12 22:01
Jako dobry gospodarz mógłby co najwyżej poinformować inspekcję pracy... która nie pracuje w święta. Mając takie doniesienie na pewno przetrzepałaby firmę...

W kwestii brazylijskiego kapitału zauważ, że ktoś ten kapitał pozyskał i to jego zasługa. Ktoś ten kapitał wykorzystuje i to też jego zasługa . I to od tej osoby zależy czy robota będzie wykonana fachowo, czy nie (nie od milionera)... i tu nie wiem jaki będzie efekt na rynku, bo jeszcze mało widać. Jest tam sporo dziwnych rozwiązań (tak jak połączenie kostki ciętej na chodnikach z kostką łupaną na ulicy, wykorzystanie szlifowanych krawężników, złe nachylenia chodników dla niepełnosprawnych, złe zaprojektowanie ruchu pieszych) ale i tak widać, że ktoś więcej wiedzy posiadał w odróżnieniu do projektów innych ulic.

Boli ciągłe używanie słowa "rewitalizacja" choć nie ma to nic wspólnego z rewitalizacją... ale skoro ktoś pchnął durnotę i nadał projektowi taką nazwę to nijak się z tego wycofać nie można.
Zgłoś administratorowi
walenty
0 # walenty 2014-11-14 11:02
Z tymi funduszami od brazylijskiego sponsora musimy pamiętać że mamy do spłaty ponad 2 mln które musieliśmy dołożyć
Zgłoś administratorowi
Jan
0 # Jan 2014-11-14 17:47
Walenty, dziękuje za informacje o finansach, gdyż nie posiadałem wiedzy na ten temat. W takim razie należy się zastanowić czy Resko w tej chwili potrzebowało takiej inwestycji. Do czego ona była niezbędna. Czy nasze miasto na to stać.

Oby wyborcy przy urnach umieli sobie odpowiedzieć na te pytania i dokonali odpowiedniej odpowiedzi.
Czuję powiew zmian...
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x