Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Już w czwartek 1 września rozpocznie się kolejny rok szkolny. We wszystkich typach szkół, naukę podejmie ok. 4 626 tys. dzieci i młodzieży oraz 383 tys. osób dorosłych. Reforma edukacji, która przygotował rząd przyniesie pierwsze odczuwalne efekty.

Zniesienie obowiązku wysyłania 6-latków do pierwszej klasy, likwidacja egzaminu dla szóstoklasistów, likwidacja tzw. „godzin karcianych” i powrót drożdżówek do szkół - to tylko niektóre ze zmian w edukacji w nowym roku szkolnym 2016/17.

Przebieg rozpoczęcia roku szkolnego 2016/2017 w SP Resko:

8.00 - Msza Św. Sanktuarium Maryjnym w Resku,
9.00 - inauguracja nowego roku szkolnego na boisku SP Resko.

Szkoła Filialna w Łosośnicy:
9.00- Msza Św. w kościele w Łosośnicy,
10.00- inauguracja nowego roku szkolnego w budynku filii.

Odwozy we wszystkich kierunkach w dniu 01.09.2016r o godzinie 10.35;

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 w SP Starogard:

09.00 – Msza Święta w kościele parafialnym w Starogardzie
10.00 – rozpoczęcie roku szkolnego w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Starogardzie

Przywóz uczniów do szkoły dnia 1 września 2016 r. wg stałego rozkładu jazdy.

Odwozy w tym dniu:

11.15 – Przemysław, Naćmierz, Krosino, Mołstowo, Rusinowo, Kowanowo, Ząbrowo
12.15 – Łagiewniki, Sosnowo, Sosnówko, Gardzin
12.45 – Stara Dobrzyca

Informacja o rozpoczęciu roku szkolnego 2016/2017 - 22 VIII 2016 w ZS Resko:

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się 1 września 2016. Zaczynamy od Mszy świętej o godz. 8.00.
Część oficjalna rozpocznie się o godz. 9.00 na hali sportowej.

Nowy rok szkolny przyniesie nam szereg zmian, poniżej najważniejsze:

1. Oświata zaczyna prace w nowym modelu, będzie to: 8-letnia szkoła powszechna, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowa branżowa szkoła, która zastąpi obecną zasadniczą szkołę zawodową.

Zmiany będą wprowadzane stopniowo. Uczniowie rozpoczynający naukę w klasie VI szkoły podstawowej, w roku szkolnym 2017/2018 zamiast do I gimnazjum pójdą do VII klasy szkoły podstawowej.

2. Do klasy pierwszej może udać się dziecko sześcio, lub siedmio letnie, pozostawione jest to pod decyzję rodzica. Dziecko sześcio letnie zobligowane jest do odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego.

3. Zlikwidowano sprawdzian dla szóstoklasistów. Centralna Komisja Egzaminacyjna będzie udostępniać szkołom narzędzia diagnostyczne, z których mogą one dobrowolnie korzystać.

4. W roku 2016 szkoły otrzymują dotację dla uczniów klasy III szkoły podstawowej na podręczniki do języka obcego oraz dla uczniów klasy V szkoły podstawowej i uczniów klasy II gimnazjum na podręczniki wybrane przez szkołę. Szkoły otrzymują również dotację na materiały ćwiczeniowe dla uczniów klas I – V szkoły podstawowej oraz klasy I i II gimnazjum.

5. Wprowadzono możliwość odwołania się od egzaminu maturalnego. Powstanie niezależne Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, które składać się będzie z doświadczonych egzaminatorów oraz ekspertów zajmujących się daną dziedziną nauki. Uczeń weryfikujący uzyskaną sumę punktów będzie miał gwarancję, że weryfikacji dokona osoba inna niż ta, która sprawdzała i oceniała jego pracę. Dajemy także możliwość sfotografowania pracy egzaminacyjnej podczas wglądu w nią.

6. Dokonano zmiany w harmonogramie zajęć. Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą kończyć się w najbliższy piątek po 20 czerwca, co oznacza, że najwcześniej może to nastąpić 21 czerwca, a najpóźniej – 27 czerwca. Zatem czas realizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym zostanie skrócony o kilka dni.

7. Uruchomiono pilotażowy program nauki programowania w szkołach. Zmiany spowodują, że elementem powszechnego kształcenia informatycznego stanie się umiejętność programowania – jedna z podstawowych kompetencji XXI wieku.

8. Od roku szkolnego 2016/2017 uczniom, którzy uczęszczają zarówno na zajęcia z religii jak i z etyki, przy wyliczaniu do średniej będą brane pod uwagę oceny z obu przedmiotów.

9. Od 1 września zgodnie z tzw. rozporządzeniem sklepikowym Ministerstwa Zdrowia do szkół wracają tzw. „drożdżówki”. Dotychczasowe obowiązujące przepisy zostały uproszczone i złagodzone.

10. Zostaną zniesione tzw. „godziny karciane”. Dotychczas każdy nauczyciel w szkole podstawowej i gimnazjum musiał poświęcić dwie godziny w tygodniu, a nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej jedną godzinę – na zajęcia pozalekcyjne. Jest to rozwiązanie korzystne dla nauczycieli, bo oznacza odciążenie ich od nadmiernych obowiązków biurokratycznych.

Resko24.pl/men.gov.pl

R24PL
Redaktor: R24PL

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x