Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

Podczas październikowej sesji Rady Miejskiej w Resku, Ewa Kurzyk - nauczyciel historii w Zespole Szkół w Resku, zaprezentowała swoją koncepcję powstania muzeum w Resku. Wcześniej takie informacje i pomysły już się pojawiały, zwłaszcza w czasie prac archeologicznych prowadzonych na "Wzgórzu Borków", czy w centrum Reska.

W dawnym Regenwalde (dzisiejszym Resku) w latach 1929 - 1939 działało Muzeum Regionalne i swoją siedzibę miało w gmachu szkoły im. Bismarcka - dzisiejszej Szkole Podstawowej przy ul. Wojska Polskiego. W latach 1939 - 1945 w Resku powstało Powiatowe Muzeum Regionalne, a jego siedzibą był tzw. "Budynek bramny", dzisiaj zwykły budynek mieszkalny przy ul. Borków.

W grudniu 2018 roku w czasie prac archeologicznych prowadzonych przy ul. Wojska Polskiego w Resku: "Wykopaliska archeologiczne w centrum Reska", Arkadiusz Czerwiński -  burmistrz Reska, poinformował nas o planach utworzenia takiego muzeum w pomieszczeniach szkoły przy ul. Wojska Polskiego. Czyli gmachu w którym już kiedyś takie muzeum się mieściło.

Podczas prac archeologicznych udało się pozyskać wiele cennych eksponatów, nierozerwalnie związanych z bogatą historią Reska. Dzisiaj większość z tych znalezisk jest wystawiana w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Tylko dzięki stworzeniu muzeum w Resku, te eksponaty mogłyby do nas powrócić. Wtedy moglibyśmy stworzyć w naszym muzeum wystawę stałą: „Regenwalde dawniej, Resko dziś”, wystawy czasowe: „Niezwykłe historie zwykłych rzeczy” oraz sale poświęcone naszym kombatantom. Pomysł przedstawiony przez Ewę Kurzyk - nauczyciela historii Zespołu Szkół w Resku, wzbudził duże zainteresowanie zgromadzonych.

Od siebie możemy dodać, że podczas prac archeologicznych prowadzonych w 2014 roku: "Badania archeologiczne na Wzgórzu Borków" , Dr Marcin Peterlejtner, nadzorujący prace wykopaliskowe, również zapewniał nas, że eksponaty które zostały tutaj znalezione, pomimo, że trafią do muzeum w Szczecinie, będą mogły kiedyś powrócić do Reska, o ile zostaną tutaj stworzone odpowiednie warunki - o których mówiła pani Ewa Kurzyk podczas swojego wystąpienia na sesji Rady Miejskiej.

Poniżej wystąpienie Ewy Kurzyk i przedstawienie koncepcji powstania muzeum w Resku:

Resko24.pl

 

 

Piotr Bartnicki
Redaktor: Piotr Bartnicki
"Nie wystarczy mówić do rzeczy, trzeba jeszcze mówić do ludzi" - Stanisław Jerzy Lec

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

user
+15 # user 2019-11-07 00:16
Koncepcja jak najbardziej słuszna no i potrzebna, ot takie moje na ten temat zdanie
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x