Portal Resko24.pl - Menu boczne
Pin It

W roku 2010 Gmina Resko przystąpiła do budowy sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej w mieście Resko – obszar C i D tj. teren miasta Reska leżący po lewej stronie rzeki Regi. Na budowę tej kanalizacji przeznaczono środki własne Gminy w wysokości 1,4 mln oraz dofinansowanie 3,9 mln.

Inwestycja została zakończona w 2012 roku i od tego czasu Spółka z o.o. „Wodociągi i Kanalizacje” z siedzibą w Resku, przystąpiła do  wydawania technicznych warunków przyłączenia  nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej oraz do włączania nieruchomości do sieci. Mając na uwadze to, że nie wszyscy mieszkańcy Reska  przystąpili do wykonywania obowiązku włączenia własnej nieruchomości do studzienki kanalizacyjnej, w 2013r. po dwukrotnych wezwaniach do wykonania powyższego obowiązku, w stosunku do tych, którzy nie przystąpili do włączania swoich nieruchomości do kanalizacja, z urzędu wszczęto postępowania administracyjne kończące się wydaniem decyzji nakazującej wykonanie obowiązku polegającego na  przyłączeniu nieruchomości, do istniejącej sieci kanalizacyjnej.

9 kwietnia 20103r. wezwania wysłano do 25 osób (razem fizycznych i prawnych). W styczniu 2014r. 7 osób wniosło odwołanie od w/w nakazu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie – czekamy na rozstrzygnięcia.
W maju 2014r. decyzję, o której mowa wyżej wydano „MEDICAM” Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej, ul. Niechorska 27, 72-300 Gryfice (Informacja w portalu Resko24.pl: Ścieki wprost do rzeki (FOTO, VIDEO). W stosunku do jednego podmiotu sprawę w zakresie odprowadzania ścieków prowadzi Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Szczecinie. Dwa podmioty udzieliły informacji, że nieruchomości nie są zamieszkałe – wystawione do sprzedażny, ich włączenie do sieci kanalizacyjnej nastąpi  przez nowych właścicieli.

W stosunku do drugiej części Reska tzw. prawobrzeżna Regi rozliczenia w zakresie włączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjne nastąpią po zakończeniu budowy całej sieci oraz otrzymania pozwolenia na użytkowanie. Szacuje się, że zakończenie postępowań w sprawie włączeń do nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej na terenie całego miasta, nastąpi z końcem roku 2015 przy założeniu, że mieszkańcy Reska bez dodatkowych wezwań, będą włączać swoje nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej.  

Ponadto informuję, że zgodnie z przepisami art.5 ust.1 pkt.2 przytaczanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych. Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.

Obowiązujący stan prawny różnicuje obowiązki w zależności od stanu infrastruktury w gminie. Jeżeli jest wybudowana sieć kanalizacyjna, posiadanie zbiornika bezodpływowego, nawet spełniającego wszelkie wymagania, nie zwalnia z obowiązku podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Od tego obowiązku zwalnia tylko posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków bytowych, spełniającej wymagania określone w przepisach odrębnych.

Natomiast przez właścicieli nieruchomości rozumie się:
1) właścicieli w rozumieniu art.140 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U.Nr 16, poz. 93, ze zmianami), czyli osoby, które z wyłączeniem innych osób mogą korzystać z rzeczy (w tym przypadku nieruchomości) zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy oraz rozporządzać rzeczą;
2) współwłaścicieli w rozumieniu art.195 k.c. - osoby, którym własność tej samej nieruchomości przysługuje niepodzielnie;
3) użytkowników wieczystych (art. 232 § 1 k.c).

     W przypadku stwierdzenia niewykonania obowiązków, o których mowa w art. 5 ust.1 pkt.2 ustawy  o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, burmistrz wydaje decyzję nakazującą wykonanie takiego obowiązku.

Danuta Mielcarek
Sekretarz Urzędu Miejskiego w Resku

R24PL
Redaktor: R24PL

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Adam
+2 # Adam 2014-05-14 19:59
A drogę to kiedy naprawią? :-?
Zgłoś administratorowi

Komentarze można dodawać po zalogowaniu. Zapraszamy do dyskusji.

Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x