Po dawnym dworcu kolejowym Resko Północne powstało już tylko wspomnienie. W 2015 roku całkowicie rozebrano budynek dworca. Z dawnej infrastruktury kolejowej dworca, w bardzo dobrym stanie, zachowała się dawna wieża ciśnień. W środku był skarb o którym marzy każdy muzealnik.

Wieże ciśnień to budynki o charakterze technicznym, kluczowe elementy dawnej infrastruktury wodociągowej, w którego górnej części umieszczony był zbiornik wodny. Mówiąc z dużym uproszczeniem,  służyły do zaopatrzenia ludzi w wodę. Na przełomie XIX i XX w. stawiano je też często na dworcach kolejowych, gdzie zapewniały przede wszystkim wodę potrzebną do napełniania parowozów. Wieża ciśnień w Resku również pełniła taką funkcję.

Stacja Resko Północe (niem. Regenwalde Nord) powstała około 1906 roku (inne źródła podają, że w 1907 roku) i z tym okresem należy wiązać powstanie wieży wodnej. Ruch na stacji Resko Północne został zamknięty w roku 1992, a od 12 listopada 2012 r. ruszyła fizyczna likwidacja infrastruktury kolejowej. Na szczęście wieża ciśnień zachowała się do dzisiaj w bardzo dobrym stanie, razem z jej zabytkowym wyposażeniem. Obecnie właścicielem tego obiektu jest gmina Resko.

W naszej wieży zachowała się oryginalna pompa wodna, dzisiaj unikatowa. Większość takich urządzeń zostało już dawno rozkradzione i zezłomowane. Znaleziskiem zainteresowało się Muzeum Narodowe ze Szczecina.

fot. Zabytkowa pompa tuż po zdemontowaniu

fot. Wieża ciśnień w Resku. Miejsce w którym była zamontowana pompa

 fot. W 1947 roku zmieniono niemiecką nazwę stacji – Regenwalde Nord Bahnhof, na polską nazwę Resko Dworzec Północny

fot. Wyburzanie pozostałości po dworcu Resko Północne, 2015 rok

Jak nas poinformował dr Tomasz Budzan z Muzeum Narodowego w Szczecinie, pompa trafiła do muzeum w Szczecinie. Teraz będzie dokładnie umyta i "obrobiona", wymaga również drobnych napraw. Po tych wszystkich zabiegach będzie eksponowana. W wieży był również silnik spalinowy diesel który napędzał pompę, to jest produkcja z lat wojny, najprawdopodobniej wyprodukowany około 1940 roku. Silnik również trafił do Szczecina. Pompa jest zdecydowanie cenniejszym zabytkiem i pewnego rodzaju sensacją zwłaszcza dla muzealników, została wyprodukowana pod koniec XIX wieku. To cud, że pompa zachowała się do dzisiejszych czasów i wieża nie została rozkradziona. Według dr Tomasza Budzana, to ostatnia sztuka która zachowała się do dzisiaj.

Czy pompa wróci do Reska?

- Mamy podpisaną umowę z Muzeum Narodowym w Szczecinie. Pompa została wzięta w depozyt. Jeżeli będziemy mieli odpowiednie miejsce w Resku (np. muzeum, izba muzealna) wtedy ta pompa wróci do nas. Planujemy otwarcie takiego miejska w Resku, tym bardziej, że mamy sporo eksponatów z prac wykopaliskowych które były prowadzone na wzgórzu Borków. Jeżeli chodzi o samą wieże ciśnień, na tą chwilę nie mamy żadnych planów zagospodarowania tego obiektu - powiedziała Danuta Mielcarek, sekretarz gminy Resko.

Wieża zachowała się w dobrej kondycji. Cały budynek ma około 17 metrów wysokości, wewnątrz na samej górze znajduje się stalowy nitowany zbiornik. Mieścił on około 50 m3 wody. Do kondygnacji w której znajduje się zbiornik prowadzą drewniane schody. W połowie wysokości budynku znajduje się niewielkie pomieszczenie. Budynek nie jest zalany, zawilgocony. Woda znajdowała się jedynie w miejscu w którym była zainstalowana pompa. Oprócz napędu spalinowego (wspomniany wcześniej silnik diesel) funkcjonował tam napęd elektryczny, silnik pozostał na miejscu. Wewnątrz nadal są stare, potężne zawory i rury. Nieopodal wieży zachował się jeszcze dawny żuraw wodny, dzięki niemu nie brakowało wody parowozom. Uchowały się również semafory kolejowe.

Czy uda się uchronić chociaż ten obiekt? Czy w Resku, będziemy mogli podziwiać pamiątki związane z naszym miastem i poznawać jego bogatą historię? Wierzymy, że samorząd dołoży wszelkich starań, aby właśnie tak się stało.

Zdjęcia wieży ciśnień dawnego dworca kolejowego Resko Północne:

Resko24.pl

Komentarze  

kola
+9 # kola 2017-07-18 10:07
Pewnie,budynek kupi kolejny radny miasta jak kupił radny przedszkole to klika u nas działa , a ryba psuje się od góry to wątpliwości nie ma kto za tym stoi.
Zgłoś administratorowi
Ja
0 # Ja 2017-08-02 10:32
Muzeum w Resku? Ha ha ha. Jeśli włodarze tego miasta nie przyciągną tu inwestorów, to niedługo całe to miasto zostanie skansenem z emerytami i rencistami. Mamy ładne chodniczki, park, promenadę itp. Tylko komu to potrzebne, jeśli niedługo wszyscy stąd wyjadą?
Zgłoś administratorowi
Falafel
+5 # Falafel 2017-08-02 19:59
To jest zagrożenie. Ale nie widzę sposobu w jaki włodarze mieliby działać by zapobiec ucieczce młodych. Tak naprawdę to czeka wiele miast takich jak Resko.
Zgłoś administratorowi
M
0 # M 2017-08-04 11:23
A może zamiast babrać się w cuchnące norki pójdźmy na całość w agroturystykę i stwórzmy przytulną sypialnię zamiast śmierdzącego grajdołka trzeba będzie zacząć od poprawienia komunikacji między reskiem a ościennymi gminami np w stronę Świdwina nie jeździ nic
Zgłoś administratorowi
vidant
+4 # vidant 2017-08-04 13:04
Chcesz powiedzieć, że turyści na wypoczynek przyjechaliby PKS ze Swidwina? Oni bliżej mają do Połczyna - urządzonej miejscowości zdrojowej... z jeziorami w okolicy zagospodarowanymi turystycznie i rybacko.


Co ci biedni wczasowicze mieliby tu oglądać? Region jest zbyt ubogi w drogi do rowerowych wędrówek, brak pastwisk ze zwierzętami, zadrzewień na polach, jeziora w większości niedostępne dla przyjezdnych turystów samochodowych, podobnie rzeka kiepsko wyposażona dla kajakarzy, brak ścieżek pieszych i obiektów jakie można wyeksponować (zabytki, pomniki przyrody, skwery z rabatami kwiatowymi...), brak obiektów takich jak kino, pub z potańcowka. Sam w życiu byś na takie wczasy nie przyjechał.
Zgłoś administratorowi
M
0 # M 2017-08-04 19:47
Vidancie za ciasny rozumek żeby tam pojechać do pracy do szkoły na zakupy a przyjezdnych poczęstować produktami z własnej piwniczki czy kuchni kto chce pracować ten pracę znajdzie i chyba powinien się pospieszyć bo pracownicy ze wschodu nie wybrzydzają jesteśmy dla nich atrakcyjni z muzeum czy bez i przestanmy wreszcie narzekać świat nie zatrzymał się w Resku nie musimy kuleć trzeba go dogonić nie musimy go wyprzedzać dotrzymajmy mu kroku
Zgłoś administratorowi
Falafel
+2 # Falafel 2017-08-05 06:48
Chcesz powiedzieć że osoby ze wschodu liczą na PKS do świdwina, żeby zjeść coś z piwniczki i wypocząć w Resku?
Zgłoś administratorowi
vidant
+1 # vidant 2017-08-05 19:06
Skoro PKS ma być dla Ukraińców zarabiających w Polsce, to po cholerę rozkręcać turystykę.

Pop prostu zadbajmy o połączenia autobusowe. A z turystyką dajmy sobie spokój (BO I TAK NIE MA CO EKSPONOWAĆ)
Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt: zgłoś komentarz. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane. Resko24.pl nie zbiera, nie przechowuje i nie przetwarza danych osobowych użytkowników, w tym adresów IP. Dla swojego komfortu i ochrony nicka - zaloguj się.